Janette
07.10.04,21:00
Ahojte, mám leasingovú zmluvu na Slovensku vyhotovenú v EUR. Počula som, že u nás sa nemôže vystavovať FA v EUR, keď obidve strany sú zo Slovenska. Ale takúto zmluvu mám pred sebou, a dokonca aj 19 % daň DPH tiež v EUR. Normálne mám prepočítať kurzom NBS v deň platby akontácie, a následne aj v deň zaplatenia splátky? aj DPH? Ďakujem veľmi pekne. Dosť je to súrne, lebo priznanie k DPH je tu čoskoro.
accad
08.10.04,05:39
Nikde v zákone o dani z príjmov a DPH nie je napísané, že faktúry medzi dvoma podnikateľskými subjektmi registrovanými v SR musia byť iba v SK. Treba iba dodržať podmienky zákona o účtovníctve. Podmienka v zákone o DPH je, že musí byť na faktúre vyčíslený prepočet v SK. Táto problematika už bola na PORADe preberaná. V praxi vystavujeme bežne faktúry pre slovenský subjekt v EUR, na konci faktúry napíšeme kurz NBS, ktorý sme použili a pritom vyčíslime prepočet základu dane a DPH v SK. Takže podľa mňa aj leasingová zmluva môže byť vystavená v EUR. Bolo by dobré dohodnúť s leasingovou spoločnosťou, aby v splátkovom kalendári bol doriešený § 26 zákona o DPH - prepočet na Sk. Ak ide o predmet leasingu, kde nie je nárok na odpočet, tak odpadá problém s vyčíslením základu dane a DPH v cudzej mene podľa jednotlivých splátok v zmysle tohto §.
Veselá
08.10.04,06:48
Ja mám "zopár" leasingových zmlúv v EUR od ČSOB Leasing. Táto leasingovka
posiela na každú splátku samostatnú fakrútu kde je uvedená suma aj v EUR aj v SKK.
Skús sa opýtať, či aj tebe nebudú posielať faktúry.
rosemary
08.10.04,10:19
Majú povinnosť každú na každú platbu v cudzej mene vystaviť fa
Janette
08.10.04,20:38
Ďakujem Vám veľmi pekne.
Vera
20.01.05,11:11
Ahojte,

chcela by som vedieť, či stroje kúpené na leasing v EUR zaradím v OC prepočitaným kurzom ako je uvedené k dátumu vystavenia leasingovej zmluvy..