inkako
22.01.14,16:15
Jedná sa o auto Fiat Doblo combi, je to vozidlo 5 miestne a v N1 bolo zaradené kôli odpočtu DPH (ešte keď sa to pri M1 nedalo). Účtovníctvo som prevzala, vozidlo bolo prvý rok zaradené ako N a ďalšie dva roky ako M. Vozidlo má najvyššiu prípustnú hmotnosť 1920 kg teda nepatrí do kategórie N2 ( nákladné od 3500 kg do 12000 kg).
Ďakujem za radu.
avalik
22.01.14,15:28
http://www.porada.sk/t232436-dp-k-dani-z-motorovych-vozidiel.html#post2472928

doplnenie:
este raz citaj s porozumenim, co je v tom linku a co po tebe chcu v DP

v DP chcu KATEGORIU vozdila a DRUH VOZIDLA

pozri aj poucenie- kategoria moze byt M, N, O - nie je tam M1, N1, N2, ...

riadok 04 je DRUH vozidla, pozri aj § 96 zakona

v tom linku mas citovanu definiciu kategorie vozidla N1 - ak je tam definovane, ze je urcene na prepravu tovaru tak asi tazko ho mozes zaradit medzi osobne, ci???
avalik
22.01.14,15:42
aku kategoriu ma uvedenu v TP?
inkako
22.01.14,15:49
ďakujem. Ak to dám teraz do kategórie N a predtým dva roky bolo v kategórii M prídu mi daňováci na kontrolu? Dúfam, že nie.
avalik
22.01.14,15:56
hmmm... nemam krystalovu gulu, nevyvestim ti :(
inkako
22.01.14,15:57
kategória N1
avalik
22.01.14,16:00
tak plati co je v linku
Chrusťa
22.01.14,16:53
ja tiež mám auto fiat doblo, v TP je zaradené do kategorie N1. Robila som teraz DMV a zaradíš to podľa TP. Druh nákladné/ak je tak uvedené samozrejme v TP/ kategoria N. Riadiš sa tým ako je uvedené v TP, podľa toho zadávaš údaje do edane.
Chrusťa
22.01.14,16:58
no ak ti prídu na kontrolu a zistia, že ste uvádzali nesprávne tak asi ťažko im vysvetlíš, že ta sorry. ja osobne by som urobila DDP, al. sa modlila, aby mi neprišli na kontrolu xixi
inkako
22.01.14,18:26
to som nespáchala ja, ale na mňa sa to zosype, tak nešťastne som to prebrala, asi predsa urobím DDP, rozdiel je nejakých 9e/rok, to nie je nič hrozné...
aká vysoká bude pokuta sa pozriem večer ...
sylvano
23.01.14,08:46
Problémom je, že aplikácia eDane nezoberie kombináciu N1, máme auto čo má v techničáku N1, vždy sa odvádzala daň ako N1, vždy sa do DP zapisovalo N1, ale teraz to nejde... To je problém!!! Nová aplikácia, nové problémy...Ale ruku na srdce, kedy im čo od novoty fungovalo?
Chrusťa
23.01.14,09:16
teraz sa údaje zadávajú tak ako som to uviedla vyššie a vychádzame z názvu v TP. Druh: Kategória: je to možno metúce, keďže sme boli zvyknutí na iný spôsob, ale teraz je to takto. Tiež mi trvalo kým som to naťukala správne hi-hi-hi
kn-alka
23.01.14,09:23
Sylvano - daňové priznanie sa vyplňuje podľa poučenia, nie podľa technického preukazu, v poučení to máš pekne vypísané, čo máš kam napísať !
kn-alka
23.01.14,09:24
avalik
23.01.14,09:24
cital si moj prispevok? ... problem je, ze necitas s pochopenim .... nikde do DP nezadavas N1 !!! zadavas kategoriu vozidla - pozri poucenie a zadavas druh vozidla, aplikacia funguje, nefunguje ten co zadava udaje do aplikacie
sylvano
23.01.14,09:28
Ano, uz som pochopil: ak je v technicaku napisane nakladne auto N1, tak v eDane zapisem N2. Jasne ako facka.

Prefackat by ale potreboval niekto iny: ak sa roky rokuce zapisuje nejaky udaj do technicaku, tak je logicky jednoduchsie pre vsetkych milion uzivatelov, ktori musia podavat DMV, aby zobrali technicak, opisali co v nom je do priznania a je to, tak ako to doteraz byvalo. (a to uz nehovorim o tom, ze naco to potrebujem pisat do nejakeho lajstra, ked si to vedia vytiahnut z databazy policie)

Ale nie, to by ludom prilis zjednodusilo zivot, takze: mate v technicaku N1? pisali ste to tak roky do priznania? Tak vazeni, teraz sa to zmeni! Lebo zmena je zivot! Nebudeme si vsimat, co je zavedene, co kazdy pochopi, ale spravime zmenu, s ktorou nikto nepocital! A dovod? Nooo, bude treba preprogramovat system...a to znamena zakazku pre spriaznene firmy...Ved aj ony potrebuju z niecoho dobre zit. A uradnici na danovom urade mozu vypracovavat metodicke pokyny na nieco, co doteraz ziadne pokyny nepotrebovalo. Plna zamestnanost, plna zamestnanost, plna zamestnanost! (Ako vravieval Funes v jednom filme...)
Chrusťa
23.01.14,10:16
avalik to pekne napísala vyššie, priložila aj link aby to bolo polopatičné pre všetkých
sylvano
23.01.14,10:59
Nic ve zlym, ale aby sme sa rozumeli, praveze problem je ze zadavam KATEGORIU (vid TP):

Ak do DMV formulara zadavam N a vedla v okienku 2, tak som zadal:

N=motorove vozidlo na dopravu nakladov,
2=nakladne vozidlo

AHA.

(Asi pre neveriacich uradnikov treba napisat dvakrat to iste, recnicka otazka: moze sa nakladne vozidlo pouzit aj na nieco ine ako dopravu nakladov, ako to uz zo samotneho nazvu vyplyva?).

Ak by sa opisal parameter z TP Vozidlo/KATEGORIA: N1, tak bude kazdemu jasne o ake auto sa jedna, a netreba vymyslat dalsiu kategorizaciu extra pre pracovnikov danoveho uradu. NAVYSE kazdy kto opisuje udaje do DMV z TP nema problem, a jednoducho opise co vidi. V sucasnosti bez precitania si pokynov vydanych DU to clovek spravne napisat nevie.

Zhrnute a podciarknute: ak je v zakone 582/2004 (na zaklade ktoreho sa podava DMV) v §84 odvolavka na kategorie vozidiel uvedene vo vyhlaske MDPT 116/1997, kde je v§2, odst.7 písm.a) uvedené ako N1 vozidlo určené na prepravu nákladov s celkovou hmotnosťou
neprevyšujúcou 3,5 t, netreba vymyslat vymyslene a ponechat toto znacenie aj vo formularoch danoveho uradu a nebude ziaden problem.

Som si tak dovolil mysliet, ze ak to je rovnako znacene v technicaku + v zakonoch, preco to nemat rovnako aj vo formulari DMV?
Betina2
28.01.15,12:46
Sylvano, nejde to ani tento rok :( Asi to nikoho kompetentného netrápi, že to nekorešponduje ani so zákonom:(. dávam N2. I ked v zákone je spomínané, že úžitkové sú N1 až N3 atd...
marjankaj
28.01.15,12:52
No kategória sa píše do políčka č.3. Je tam iba jedno miesto, takže tam nedostaneš ani N1 ani N2, proste tam dáš iba prvé písmeno kategórie.
A do políčka č. 4 ide druh vozidla, to tak isto opíšeš z technického preukazu, teda "osobné", "nákladné" a podobne.

No ale kto nevie čítať, tak nepochopí.:eek:
kn-alka
28.01.15,12:55
veď práve, že ty si si dovolil MYSLIEŤ - oni proste nemyslia :D :D :D :D
marjankaj
28.01.15,13:01
No keby si myslel, tak by si iste prišiel na to, že podnikatelia si kupovali autá N1 na prepravu osôb. Prečo? Lebo pred časom nebolo možné pri aute M uplatniť odpočet DPH. A okolo tej mriežky sa tu hodne diskutovalo.
Betina2
28.01.15,13:39
Myslím, že vieš ako to bolo myslené, samozrejme že nejdem dávať N a 1 do jedného políčka, tak neťahaj za slovíčka. Poukazujem na to, že tlačivo nie je zladené po formálnej stránke so zákonom. Ked si raz dali námahu vyrobiť online formuláre, mali by tam dať možnosť uviesť to tak,ako je to spomenuté v zákone, tda dať možnosť výberu ku kategórii N aj 1 , 2, 3 ...ale sme na Slovensku, asi by sme chceli priveľa
marjankaj
28.01.15,13:58
No mohli rozšíriť tú kolónku 3 tak aby sa do dalo N1 a do 4 zase 2(nákladné vozidlo). To by asi bolo pochopiteľnejšie.:D

A naozaj neviem ako to ten tvorca formuláru myslel. Niečo skrátka pochopiť neviem.:eek:
avalik
28.01.15,18:11
Bettina, v zákone je uvedené
"(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O38) (ďalej len „vozidlo"), "
... nie je tam M1, N1 a podobne ... a je to kategória vozidla
... odkaz 38) § 3 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
... a tam: (3) Rozdelenie základných druhov cestných vozidiel a zvláštnych vozidiel do kategórií je uvedené v prílohe č. 1.
... a príloha 1: Príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z. z.
ROZDELENIE VOZIDIEL DO KATEGÓRIÍ
A) Základné kategórie vozidiel
Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky
Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb
Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
...

to sú kategórie vozidiel.

Do DP DZMV je ešte potrebné uviesť druh vozidla ... aj tento údaj máš v OEV časť II - hneď hore v r. 1 ... na presné určenie sadzby dane. Takže treba len čítať čo tam je napísané. ;)