evabeva
22.01.14,17:51
prosim poradte mi-znama ma 30r.syna,žial darebaka,ktory ma na krku exekuciu,skor to uz vyzera aj na trestny čin.Otazka by znela,či je mozne podla prava siahnut na majetok rodičov,ked syn ma u rodičov trvaly pobyt.vdaka.mozem poprosit do spravy eva348@post.sk,pekny vecer,
misoft
22.01.14,16:53
Nie. Trvalý pobyt má len evidenčný charakter a nezakladá právo k majetku iného...
Tweety
22.01.14,16:55
K tej správe, tu sa odpovedá verejne, a k samotnej otázke, siahnúť môžu len na jeho majetok.
cory
24.01.14,19:24
Mal by som este doplnujucu otazku k tejto zakladnej. Syn alebo dcera je teda v exekucii. Maju stavebne sporenie (pss), ktore im zalozila mama a aj cely cas im platila a stale plati iba mama. Avsak nadobudnutim 18tich rokov sa tusim stavaju oni vlastnikmi uctu aj ked im dalej plati iba mama. Ma este nejake pravo mama na nasetrene peniaze alebo na cely ucet ak by o to poziadala? Mama by mozno vedela preukazat ze vsetko platila ona. Je tam nejaka sanca? Ak ano ako najlepsie postupovat? Dakujem za kazdu radu/skusenost!
misoft
24.01.14,19:31
No tu je to zložitejšie. Ten účet bude istotne na meno detí a rodič je spoludisponent - t.z. do doby plnoletosti spravuje tento účet v mene detí. Po nadobudnutí plnoletosti sú majiteľmi účtu deti a matka je len spoludisponent a musí mať upravené od majiteľa účtu práva pre prácu s účtom. T.z. už nemôže u účtu bez ich súhlasu vykonávať peňažné operácie - môže na účet vkladať (ako každý iný).
To, že tam vkladala peniaze - so svojim vedomím ich im darovala - darmo že boli od nej, vložením na účet sa stávajú ich peniazmi.

Mohla by však súdne od nich požadovať vložené peniaze od svojich detí - ale je to na dlhé lakte.
cory
24.01.14,19:45
Myslel som ze to je stratene. Dakujem za rychlu a odbornu odpoved! Prajem pekny vikend