1954
22.01.14,18:40
Veľmi pekne chcem poprosiť o radu, som na platenej predĺženej rodičovskej dovolenke zo zravotných dôvodov, a momentálne nepracujem. Môže syn navštevovať materskú školu na 8 hodín? Nechcem totiž prísť o rodičovský príspevok. Ďakujem.
veronikasad
22.01.14,17:55
O rod.príspevok neprídeš, ale ak chceš aby bol za teba platitelom zdr.poistenia štát, dieťa nesmie navštevovať škôlku viac ako 4 hod. denne

Pozri § 11 Zákona o zdr.poistení

(10) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
1954
22.01.14,18:01
ďakujem, ja som bola v tom, že keď som na platenej rodičovskej dovolenke, nie dobrovoľnej, tak dieťa môže ísť na 8 hodín.
veronikasad
22.01.14,18:03
Z akého dôvodu si na predlženej RD, keď je dieťa schopné pobytu v škôlke 8 hod. denne ?
1954
22.01.14,18:06
Máme problém s dolnými dýchacími cestami, takéto počasie ako je teraz nám nevyhovuje, veľmi často kašle a musím ho inhalovať sprejmi. Do škôlky sa snažíme chodiť aspoň občas, aby si zvykal na kolektív, aby sa adaptoval, niekedy chodíme aj 2 týždne, inokedy je aj mesiac doma.
ewita888
22.01.14,19:27
Veronika, toto platí pri ,,neplatenej,,.. keď poberá RP, tak dieťa môže byť v škôlke aj celý deň, pokial to jeho zdr. stav dovoluje..
1954
22.01.14,19:31
Ďakujem za príspevok, presne toto som našla aj ja na internete, len názory sa rôznia, tak som z toho dosť zmätená. Takže od januára 2014 sa nič nemení a ja môžem byť naďalej s dieťaťom doma(nepracujem, lebo naozaj je doma kazdú chvíľu a žiadny zamestnávateľ by to netoleroval), ono môže ísť na 8 hodín do škôlky, pokiaľ mu to zdravotný stav dovoľuje a ja neprídem o rodičovský príspevok?
ewita888
22.01.14,19:44
áno, neprídeš, pretože:
(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok33) a rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená,