dr.kuko
26.03.06,13:14
Cafte vsetci pracanti, vyskytla sa mi taka lahodka:

Podnikatel podnika v zdruzeni a aj na vlastne meno:

V zdruzeni sa im (su dvaja) neoplati ist na pausalne vydavky, lebo su vacsie vydavky ako 25 percent.

Na svoje meno ma len vydane Fa a ziadne naklady, cize tam by sa mu oplatilo ist na pausalne vydavky.

Dokonca aj ked spocita zdruzenie a svoju zivnost tak sa mu oplati ist na pausal.

Otazky:

Moze mat preukazatelne vydavky v zdruzeni a pausal na svoje meno?

Moze si jeden so združenia uplatnovat preukazatelne vydavky a druhy pausalne?

Velmi pekne dakujem za odpoved, rozdiel cini asi 100.000,- takze nejde o stokoruny :)
Johanka
26.03.06,11:33
Cafte vsetci pracanti, vyskytla sa mi taka lahodka:

Podnikatel podnika v zdruzeni a aj na vlastne meno:

V zdruzeni sa im (su dvaja) neoplati ist na pausalne vydavky, lebo su vacsie vydavky ako 25 percent.

Na svoje meno ma len vydane Fa a ziadne naklady, cize tam by sa mu oplatilo ist na pausalne vydavky.

Dokonca aj ked spocita zdruzenie a svoju zivnost tak sa mu oplati ist na pausal.

Otazky:

Moze mat preukazatelne vydavky v zdruzeni a pausal na svoje meno?
Nie, kombinácia nie je možná. Každé je príjmom podľa § 6 ods.1 písm.b/.
Moze si jeden so združenia uplatnovat preukazatelne vydavky a druhy pausalne? Príjmy a výdavky účastníkov združenia sa delia takým podielom, aký majú v združení. Čiže najprv vyčísliš príjmy a výdavky a potom ich rozdelíš medzi účastníkov združenia.

Velmi pekne dakujem za odpoved, rozdiel cini asi 100.000,- takze nejde o stokoruny :)Odpovede sú tučné.
dr.kuko
26.03.06,14:32
Dakujem za odpovede, ale mozem teda pouzit u svojho klienta pausalne vydavky aj ked jeho spolocnik v zdruzeni si uplatni preukazatelne vydavky?
Pepa
26.03.06,15:03
Dakujem za odpovede, ale mozem teda pouzit u svojho klienta pausalne vydavky aj ked jeho spolocnik v zdruzeni si uplatni preukazatelne vydavky?
Nie .
Johanka
26.03.06,15:07
Nemôžeš. Oni sa musia najprv v združení rozhodnúť, aké výdavky uplatnia . Také isté mu dáš v jeho účtovníctve. Nemôžeš kombinovať!!!
Pepa
26.03.06,15:26
No neviem, ale dajú sa v združení uplatňovať paušálne výdaje? Nie je tu povinnosť viesť účtovníctvo? Ja si myslím, že áno.
Ak sa mýlim - opravte ma niekto.
Johanka
26.03.06,15:31
Môžu. Našla som to aj v komentári k ZoDP.
Pepa
26.03.06,15:44
Môžu. Našla som to aj v komentári k ZoDP.
Už aj ja.:)
ala13
26.03.06,15:48
Cize zhrnutie toho celeho je, ze je blbost ze su v zdruzeni? Naco je vobec take zdruzenie dobre? Okrem pripadu, ze jeden je v strate a druhy v zisku? Ale ved ten stratovy si to moze zvyhodnit zas v dalsich rokoch ...
dr.kuko
26.03.06,16:10
Oni spolu robia prenajom jedneho objektu, ktory maju fifity-fifty vo vlastnictve a popri tom este jeden podnika. Cize ak som spravne pochopil nemoze urobit to ze jeden si da pausalne vydavky(ten co podnika) a druhy nie?
Johanka
26.03.06,16:36
Oni majú nehnuteľnosť v spoluvlastníctve ako podnikatelia ? To združenie je fakt iba kvôli prenájmu nehnuteľnosti?
dr.kuko
26.03.06,16:43
Ano, to maju kvoli tej nehnutelnosti, ale jeden z nich nie je podnikatel.
Zita5
26.03.06,16:46
Citujem z jedného materiálu o dani z príjmu :


Od 1.januára 2004 si môže podľa § 6 ods.10 uplatniť percentuálne výdavky aj účastník združenia , ktoré nemá právnu subjektivitu a spoločník pozemkového spoločenstva , ktoré nemá právnu subjektivitu , ktorí si delia spoločné príjmy a výdavky podľa§ 10 odst.2 .Sú to len tí daňovníci , ktorí dosahujú príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Bolo by dobré niekde nájsť k tomu metodický pokyn.
dr.kuko
26.03.06,16:50
Super. Dakujem. Ale priznam sa, ze nie som ovela mudrejsi podla znenia zakona, aj ked teraz mi pride to, ze on by si mohol uplatnit pausal ak sa rozhodne. (polovicka prijmy a namiesto polovicky vydavkou pojde na pausal)
Johanka
26.03.06,16:51
Predpokladám, že ten , ktorý je podnikateľ nemá nehnuteľnosť zahrnutú vo svojom obchodnom majetku Potom naozaj nechápem zmysel tohto združenia. Ak majú túto nehnuteľnosť v spoluvlastníctve, spoločné príjmy a spoločné výdavky si zahŕňajú do ZD podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov. Ešte ma napadlo, ide o tzv. holý prenájom ( bez poskytovania služieb)?
Treba viac informácií!
dr.kuko
26.03.06,17:08
Po telefonate s klientom musim ozrejmit niektore veci, ktore som nespravne vydedukoval cize sa velmi ospravedlnujem vsetkym pisucim.
Informacie su nasledovne:
Dvaja podnikatelia.....spolu kupili jeden drahy stroj a ten prenajimaju
(zalozili zdruzenie)
Okrem toho kazdy podnika na svojom.
Jeden podnikatel si chce davat vydavky preukazatelne a druhy pausalne.
Je to mozne?
Zita5
26.03.06,17:11
Sú plátcovia DPH?
Johanka
26.03.06,17:26
Ak by boli platitelia DPH (celé zdaňovacie obdobie), aspoň by to bolo rýchle vyriešené ;) .
dr.Kuko, vidíš čo narobí účtovanie na základe jasnovideckých podkladov:D ?
Zita5
26.03.06,17:39
Po telefonate s klientom musim ozrejmit niektore veci, ktore som nespravne vydedukoval cize sa velmi ospravedlnujem vsetkym pisucim.
Informacie su nasledovne:
Dvaja podnikatelia.....spolu kupili jeden drahy stroj a ten prenajimaju
(zalozili zdruzenie)
Okrem toho kazdy podnika na svojom.
Jeden podnikatel si chce davat vydavky preukazatelne a druhy pausalne.
Je to mozne?

Moje vyjadrenie je nasledovné :
Uzatvorili zmluvu o združení , kde evidujú v majetku uvedený stroj a tento prenajímajú.

Dosahujú spoločné príjmy a spoločné výdavky na základe uzatvorenej zmluvy o združení v ktorej si určili výšku podielu každého člena združenia .Nakoľko by som chápala , že stroj je ich spoluvlastníctvo a teda podiel by bol 50:50 , nemôžem pochopiť ich uvažovanie nad tým že jeden z nich chce preukázateľné výdavky a jeden paušálne z pohľadu združenia.

Účtovníctvo tohto združenia k 31.12.2005 sa uzatvorí , ešte pred jeho uzatvorením členovia združenia si musia byť vedomí toho , ake výdavky budú v združení vykazovať , či to budú preukázateľné alebo paušálne.Treba brať zreteľ na plátcovstvo DPH , lebo pokiaľ sú plátcovia DPH- paušálne výdavky musíme vylúčiť z pohľadu zákona o dani z príjmu -plátcovia DPH nemôžu uplatnovať paušálne výdavky .

Príjmy združenia na konci roka sa delia 50:50 pokiaľ nie je zmluvná dohoda o inom podiele .

Rozdelenie príjmov a výdavkov združenia sa nemôže inak rozdeliť len buď preukázateľným spôsobom alebo paušálnym v prípade neplátcu DPH. Ale nie je možné v účtovníctve združenia spraviť rozdelenie príjmov a výdavkov pre jedného preukázateľne a pre druhého paušálne .
Združenie má možnosť zákonom povolený paušál pri dodržaní zákonom stanovených podmienok , ale tá deľba musí byť pre obidvoch podnikateľov rovnaká zo spoločnej činnosti v združení .

dr.kuko je to skutočne lahôdka .;)
dr.kuko
26.03.06,20:23
Dakujem Zite5 aj Johanke, ze ste sa mi venovali (teda mojmu problemu:). Bol sa na chvilu mimo svoj komp a tak len doplnim, ze samozrejme ze nie su platcami DPH, to by som Vas takymto niecim neobtazoval :).
Ten jeden este podnika v cinnosti kde poskytuje sluzby, nema ziadne vydavky a dokonca ak by si zratal prijmy aj so zivnosti a aj so zdruzenia, lepsiu mu vychadza pausal.
Ten druhy v zdruzeni vsak nerobi nejaku velku cinnost pomimmo toho a tak sa mu neoplati ist na pausal. Cize on chce preukazatelne vydavky.
A to je zhrnute asi vsetko, ale co som pochopil tak to nejde tak, ze jeden bude mat tak a druhy zasa tak.

Dakujem za Vase slova