Soňula
23.01.14,09:47
Robím prvý krát uzávierku v PU za rok 2013. stále čitam čo sa dá o opravných položkách. Dobre rozmýšľam ak: na účet 547/391 vytvorím opravnú položku na neuhradené pohĺadávky za rok 2013, sú 3 mesiace po splatnosti a neuhradené. Tým pádom sa mi znižuje hospodárky výsledok. Ale zároveň v dańovom priznaní uvediem pripočitateľnu položku / to je tá suma, o ktorú som znížila hospodársky výsledok/. Takže v podstate som na tej istej sume, z ktorej budem platiť daň z prijmov. Je to tak? Vediem podvojné účtovníctvo pre SZČO.
Chrusťa
23.01.14,09:32
tvorba OP a ich uznateľnosť v daň. výdavkoch pojednáva §20 a §19 zákona dani z príjmov
Soňula
23.01.14,09:43
Áno, to mi je jasné, mňa skôr zaujíma, či tvorba OP z neuhradených faktúr r.2013 má v úplnom konečnom dôsledku niaky vplyv na vyčíslenie dane z prijmu?
cacka
23.01.14,09:50
OP sa určite nezačínajú tvoriť pokiaľ sú len 3 mesiace po splatnosti. OP sa tvoria na rizikové pohľadávky, u ktorých je pravdepodobnosť, že nebudú uhradené.
cacka
23.01.14,09:57
Par.20 ZDP:

(14) Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov, 102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcej sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako

a) 360 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
b) 720 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
c) 1 080 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.
Soňula
23.01.14,10:05
Takže vlastne s tými pohľadávkami nebudem robiť nič? Aj keď nie sú do dnešného dńa uhradené? Až keď prejde min. 360 dní od splatnosti? Dobre tomu rozumiem?
cacka
23.01.14,10:08
Áno. Momentálne nerobíte nič. Iba vymáhate....o:)))
Chrusťa
23.01.14,10:13
ja by som im momentálne nevenovala žiadnu pozornosť, sú ia tri mesiace po splatnosti a to ešte nič neznamená. Význam vytvárať OP je pri rizikových pohľadávkach, kde je aspoň rok po splatnosti
Soňula
23.01.14,10:44
ďakujem Vám, už to chápem.