an-ps
23.01.14,09:55
Dobrý deň, mám trochu chaos v pojmoch zahraničná pracovná cesta, cestovné náhrady...poraďte mi prosím Vás.

Konateľ a spoločník (v jednoosobovej sro, nie je zamestnancom sro) šiel svojim súkromným vozidlom do Nemecka na obchodné jednanie za účelom vybavenia zákazky.
Tieto cesty sa opakovali viackrát do roka. (v roku 2013)
Ako doklad doložil bločky o nákupe nafty a dialničných poplatkov.

Má nárok na uplatnenie si nejakých výdavkov? (keďže auto nie je písané na firmu...)

Ďakujem moc.
avalik
23.01.14,09:20
vypise si cestak ako zamestnanec ... naroky na cestovne nahrady su uvedene v zakone o cestovnych nahradach 283/2002

klikni hore na rubriku cestovne nahrady - je tam vela zodpovedanych otazok
an-ps
23.01.14,10:47
ďakujem avalik, pozriem to. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel musí podať však?
a môže si vypísať cesťak aj v tom prípade že do nemecka viezol "chlapov" - nie zamestnancov, ale szčo ktorí potom faktúrovali práce sro ktorej je konateľom?
veronikasad
23.01.14,10:51
Ak tam okrem toho "vezenia chlapov" riešil aj problémy firmy, ano.
Tweety
23.01.14,11:16
tak ak len to, tak nie je to pracovná cesta
Tweety
23.01.14,11:16
an-psa môže si vypísať cesťak aj v tom prípade že do nemecka viezol "chlapov" - nie zamestnancov, ale szčo ktorí potom faktúrovali práce sro ktorej je konateľom?
ak ak len to, tak nie je to pracovná cesta, ak to bude účtovať, nie je daňovo uznaným výdavkom. Ale ak túto cestu bude fakturovať živnostníkom, tak je to iné, je to daňovo uznaný náklad.
an-ps
23.01.14,11:20
a ako dokáže že okrem zavezenia chlapov tam mal aj obchodné jednanie? on sa vždy stretol s vedením nemeckej firmy, riešili aká práca sa bude vykonávať, fakturáciu.. len neviem ako by to dokázal
Tweety
23.01.14,11:22
tak potom je to PC. Veď má zmluvu na práce, či?
an-ps
23.01.14,11:27
mal by si viesť nejaké zápisnice z jednania?
an-ps
23.01.14,11:30
pri každom jednaní sa nerobila zmluva, odovzdal časť práce, dohodol sa na ďalšom postupe, odmene...ale všetko ústne (vykonáva stavebné práce)
Tweety
23.01.14,11:37
nie je teda žiadne záznam? Tak to bude ťažko obhajovať.
an-ps
23.01.14,12:34
no veď to... jedine čo má sú bločky o nákupe nafty
pavol54
23.01.14,14:14
Je konečným výsledkom uzavretá zmluva? Ak tam išiel na prieskum trhu resp.odberateľov, na jednania s potencionálnym odberateľom, najmä ak je výsledkom zmluva tak a je doklad o tom že tam bol (ubytovanie, resp. nákup i nafty v mieste jednania dokonca i navštívenka) tak by nemal byť dôvod na nevyhotovenie CP. Nie každá SC sa končí s úspechom. Ťažko by som vydal nejakému obchodníkovi potvrdenie že u mňa bol ak nemám o jeho produkt záujem a ešte zápis robiť
LukyKs
23.01.14,14:27
Akú zmluvu na aké práce ?????????????? :D :D
VeĎ :
" Konateľ a spoločník (v jednoosobovej sro, nie je zamestnancom sro) šiel "
ústne dohodnúť
Alebo :
Konateľ a spoločník (v 1os SRO) uzavrú medzi sebou zmluvu, že kto bude čo robiť ??
LukyKs
23.01.14,14:30
Najbližšie ho dá sledovať GPS :D
an-ps
24.01.14,07:04
pavol54, zmluva je na stavebné práce, počas prác chodil konateľ (raz za mesiac) kontrolovať a dohadovať ďalšie postupy, fakturáciu.., stavba ešte nie je ukončená. Len mi nie je jasné ako to bude dokazovať (okrem bločkov za naftu), keď bol ubytovaný zadarmo u známych (bez dokladu). A každý mesiac pýtať potvrdenie od známych alebo obchodného partnera mi príde pritiahnuté za vlasy. Čo už, konateľ si to bude musieť ústne obhájiť že tam bol. Ja som len bola zvedavá ako to ostatní dokladujú.
an-ps
24.01.14,07:09
LukyKs, nerozumiem.