AdaG
07.10.04,21:05
V prechádzajúcich príspevkoch sa rozoberali PK aj nákup valút.
Ako mám zaúčtovať nákup tovaru zo zahraničia. Zahr. dodávateľ vystavil faktúru bez DPH - tú odvediem doma-je nižšia, majiteľ faktúru zaplatil platobnou kartou
v zahraničí.
Akým kurzom účtujem, ak vybral doma z účtu hotovosť v Sk a v zahraničí nakúpil EURO, ktorým platil v zahraničnej banke priamo vkladom na účet dodávateľa?
M3G
07.10.04,23:46
V prechádzajúcich príspevkoch sa rozoberali PK aj nákup valút.
Ako mám zaúčtovať nákup tovaru zo zahraničia. Zahr. dodávateľ vystavil faktúru bez DPH - tú odvediem doma-je nižšia, majiteľ faktúru zaplatil platobnou kartou
v zahraničí.
Akým kurzom účtujem, ak vybral doma z účtu hotovosť v Sk a v zahraničí nakúpil EURO, ktorým platil v zahraničnej banke priamo vkladom na účet dodávateľa?

V ktorej krajine sa dajú koruny vymeniť za EUR a akého typu účtovníctva sa to týka(JÚ,PÚ)?


Prijatá fa: kurz NBS v deň prijatia
Nákup EUR: výdavok v SKK pokladnici, príjem v EUR pokladnici, kurz uvedený na bloku.

Platba faktúry: kurz NBS v deň úhrady
____________________________________
vznikne kurzový rozdiel vo faktúre....ktorý zúčtujeme hneď podľa typu účtovníctva a vznikne aj kurzový rozdiel v pokladni EUR, ktorý zúčtujeme na konci roka.
AdaG
14.10.04,18:48
Neviem, či sa sem ešte dostaneš, lebo ja som nestíhala skôr reagovať:
Sk vymeníš za EUR v Poľsku. Účtujem v JÚ. Faktúra bola vystavená v EUR, tie uhradil majiteľ vkladom na BU dodávateľa v Poľsku v banke-doniesol mi odtiaľ doklad o úhrade.
Ináč, ďakujem za odpoveď!