lubinami
26.03.06,14:53
Prosím o radu, v hospodárskej budove sme urobili dieľňu pre podnikateľskú činnosť, na obecnom U. sme zaplatili vyšiu daň z nehnuteľnosti, pretože sa používa na podnikateľské účely. Chcem sa opýtať, či to stačí mať to zaevidované len na obecnom U., aby sme si mohli náklady spojené s údržbou dieľne dávať do výdavkou,alebo ak nie čo máme ešte urobiť ? Zaradili sme ju do knihy majetku, ale nedali sme tam žiadnu vstupnú cenu nehnuteľnosti. Manžel je SZČO-fyziscká osoba a robí strojárenskú činnosť.
Dala som do výdavkou výmenu okna, kúrenie, platby za drevo, a teraz neviem či je to správne zaúčtované. Odpisovať ju neplánujeme. Ďakujem
KEJKA
26.03.06,16:59
je to vaša nehnuteľnosť - teda nie je problém.
Ak tie výdavky nemajú charakter t.z., tak je to výdavok bežný.
fizzy
26.03.06,17:48
Ja by som mal tiez otazku ohladne nehnutelnosti v podnikani.
Mam takuto malu dilemu. Chcel by som prenajimat privesne voziky za osobnym automobilom (ako vedlajsiu cinnost). Otec ide kupit garaz kde by som ich mal umiestnene. Chcel by som sa spytat vas poradaci, ci by bolo vyhodnejsie a ci je to mozne pouzivat garaz na podnikatelske ucely a zaratavat si do nakladov, opravu, udrzbu a energiu na tento nehnutelny majetok a popripade aj odpisovat (je to nova garaz, skolaudovana). Alebo bude napisana na otca a ziadne naklady si neuplatnovat a zplatit nizsiu dan ako nepodnikatel (otec) popripade spisat s nim najomnu zmluvu? Som zivnostnik neplatca DPH

Dakujem vam za hocijaku odpoved :)
Zita5
26.03.06,18:03
Ja by som mal tiez otazku ohladne nehnutelnosti v podnikani.
Mam takuto malu dilemu. Chcel by som prenajimat privesne voziky za osobnym automobilom (ako vedlajsiu cinnost). Otec ide kupit garaz kde by som ich mal umiestnene. Chcel by som sa spytat vas poradaci, ci by bolo vyhodnejsie a ci je to mozne pouzivat garaz na podnikatelske ucely a zaratavat si do nakladov, opravu, udrzbu a energiu na tento nehnutelny majetok a popripade aj odpisovat (je to nova garaz, skolaudovana). Alebo bude napisana na otca a ziadne naklady si neuplatnovat a zplatit nizsiu dan ako nepodnikatel (otec) popripade spisat s nim najomnu zmluvu? Som zivnostnik neplatca DPH

Dakujem vam za hocijaku odpoved :)

Pokiaľ budeš mať garáž v prenájme od otca tak do nákladov je možné uplatňovať nájom ,spotrebu elektriny ,plynu,vodné-stočné a iné poplatky .

Pokiaľ garáž bude Tvojim vlastníctvom - tak uplatňuješ odpisy, elektrinu,vodné-stočné,plyn,daň z nehnuteľnosti a iné výdavky spojené s uvedeným majetkom .
fizzy
26.03.06,18:16
Zitka, a kde by som ju mal ist nahlasit ked si ju dam na seba, cize vlozim do podnikania? To asi nebude ako prevadzka, nie?
Zita5
26.03.06,18:24
Zitka, a kde by som ju mal ist nahlasit ked si ju dam na seba, cize vlozim do podnikania? To asi nebude ako prevadzka, nie?

fizzy treba to nahlásiť ako podnikateľské priestory a MÚ v mieste podnikania - oddelenie podnikateľskej činnosti, určite sa tešíš , nie .;)
fizzy
26.03.06,18:45
Preco by som sa mal tesit? A este ak ta mozem poprosit o radu ze ake doklady by som si mal pripravit na MU?
Zita5
26.03.06,18:49
Preco by som sa mal tesit? A este ak ta mozem poprosit o radu ze ake doklady by som si mal pripravit na MU?

Živnostenský list , nadobúdací doklad o nehnuteľnosti , alebo zmluvu o prenájme .Dostaneš inštruktáž a tlačivá , ktoré budeš musieť povypĺňať a poprípade dať na súhlas aj niektorému s príslušných oddelení na MÚ.
Už vidíš prečo sa máš tešiť ?;)
fizzy
26.03.06,19:14
Beriem to tak ze horsie vybavovacky ako na prispevok od UPSVaR na podnikanie uz nemozu byt asi...(hlavne ked mojmu najomcovi odide pravnicka a ostanem bez najomnej zmluvy v den podpisu ziadosti o prispevok...to boli nervy behacky...tyzden som nespal!!!! ale to je OT)
Troska ma strasi tato veta ze "dat na suhlas aj niektoremu s prislusnych oddeleni na MU"...to akoze mi to moze niekto zamietnut? A co potom?

Asi sa na to dam a napisem si ju na seba.
Zita5
26.03.06,19:26
Beriem to tak ze horsie vybavovacky ako na prispevok od UPSVaR na podnikanie uz nemozu byt asi...(hlavne ked mojmu najomcovi odide pravnicka a ostanem bez najomnej zmluvy v den podpisu ziadosti o prispevok...to boli nervy behacky...tyzden som nespal!!!! ale to je OT)
Troska ma strasi tato veta ze "dat na suhlas aj niektoremu s prislusnych oddeleni na MU"...to akoze mi to moze niekto zamietnut? A co potom?

Asi sa na to dam a napisem si ju na seba.

Nech Ťa to nestraší , ale musíš s tým počítať .Hlavne ak tam bude požičovna prívesných vozíkov , neber ma hneď za slovo , ale mám taký pocit , že skôr áno ako nie .
fizzy
26.03.06,20:24
hm...ale k aktu prenajmu nedojde tam. garaz bude sluzit len na uschovanie privesov...
Dobre ak by mi to neuznali, bolo by to napisane na otca a ja by som tam mal privesy, neuplatnoval by som si ziadne naklady s tym spojene...myslite si ze by mohli namiestat danovnici?
Zita5
27.03.06,05:13
hm...ale k aktu prenajmu nedojde tam. garaz bude sluzit len na uschovanie privesov...
Dobre ak by mi to neuznali, bolo by to napisane na otca a ja by som tam mal privesy, neuplatnoval by som si ziadne naklady s tym spojene...myslite si ze by mohli namiestat danovnici?

Ešte nepredbiehaj sutuáciu , treba zájsť na MÚ informovať sa a potom treba robiť uzáver celej veci .:) Určite bude každá strana spokojná .
fizzy
02.04.06,21:13
No bol som minuly tyzden na MU a povedali tak ako si napisala...
...ale to nevadi...napiseme to na otca...spisem s nim najomnu zmluvu...a je to. Len musim este vybavit auto, kedze danovnikom by som nemal ako oddovodnit potrebu gareze ktoru by som mal v najme. Takto sa mozem ohradit ze garaz vyuzivam pre auto ktore pouzivam na podnikanie, nie? Len mam taku otazku, co bude musiet otec odviest z prijmu ktory bude mat z najmu? Je v TPP a vo vysluhovom dochodku...dakujem ;)
ingridpa
25.06.07,13:37
Prosím o radu, v hospodárskej budove sme urobili dieľňu pre podnikateľskú činnosť, na obecnom U. sme zaplatili vyšiu daň z nehnuteľnosti, pretože sa používa na podnikateľské účely. Chcem sa opýtať, či to stačí mať to zaevidované len na obecnom U., aby sme si mohli náklady spojené s údržbou dieľne dávať do výdavkou,alebo ak nie čo máme ešte urobiť ? Zaradili sme ju do knihy majetku, ale nedali sme tam žiadnu vstupnú cenu nehnuteľnosti. Manžel je SZČO-fyziscká osoba a robí strojárenskú činnosť.
Dala som do výdavkou výmenu okna, kúrenie, platby za drevo, a teraz neviem či je to správne zaúčtované. Odpisovať ju neplánujeme. Ďakujem


Dobrý deň, poraďte prosím s týmto problémom - kúpila som rodinný dom ako súkromná osoba. Tento chceme "vložiť do podnikania" - čo to vlastne znamená ? Stačí vypísať kartu dlhodobého majetku a jednoducho si dávať do výdavkov všetko čo súvisí s týmto domom? T.J. ODPISY, EL. ENERGIU, VODU, rekonštrukciu ATD. Dom je prázdny, nebýva sa tam. Nie je potrebné na katastri vyňať ho z bytového fondu, aby to Daňový úrad uznal ako výdavok? Na Ocú nám bolo povedané, že sa berie stav k 1.1. a teda daň za podnikateľské priestory zaplatíme až v nasledujúcom roku. Aký dôkaz bude mať DÚ, že ho používame na podnikanie. Len tá karta majetku? Treba tam nahlásiť aj prevádzku? nakoľko dom nie je v mieste nášho bydliska. Za rýchlu odpoveď dakujem.
betka
25.06.07,16:47
Táto nehnuteľnosť má nejakú cenu pri vložení do podnikania, kúpnu cenu. Ak ste kúpili dom napr. v roku 2005 za 1.mil. Sk a v roku 2007 ho chcete zaradiť do podnikania. Vytvoríte kartu na majetok, zaradíte do 4.OS, zvolíte spôsob odpisovania (príkl. pre rovný spôsob)
Rok 2005-50 000, Sk. (v tomto roku by ste mali odpis v tejto sume, ale keďže ho nemôžete uplatniť, akokeby Vám prepadol, nemôžete si uplatniť z neho daňový výdavok ani v budúcich obdobiach..)
rok 2006 (detto ako rok 2005)
Rok 2007. urobíte kartu M, pričom odpis k 31.12.2007 je pre Vás daňovým výdavkom vo výške 50 000, Sk. Odpis robíte ako v 3.roku odpisovania. (v tomto roku nemôžete začať s odpismi ako v prvom roku, ale v 3.roku) odvolávka na par.24/5 ZDP.

Ak vykonáte rekonštrukciu, -TZ nehnuteľnosti, zvýšite VC tohto majetku o vykonané TZ a odpisujete za zvýšenej VC (pri rovnomernom odpisovaní), pri zrýchlenom odp. zvýšite ZC.

El.energia, voda, plyn, opravy sú Vašim daňovým výdavkom, pričom nehnuteľnosťmusíte používať na podnikanie. Ak používate i na súkr. účely, ako daňový výdavok si uplatníte len alikvotnú čiastku, kt. použijete na podnikanie...

Daň z nehnuteľnostii budete platiť v roku 2008, čo bude podstatne vyššia sadzba dane a samotná dan, lebo sa používa na podnikanie.

Dôkaz?-napr.to, že tam budete mať prevádzku, sklad, budete ju prenajímať, budete ju mať zaradenú v OM......
Janinkaaa
24.10.07,10:06
Ak nemám od miestnejeho úradu povolenie, že nehnuteľnosť používam na podnikateľské účely, nemôžem si uplatniť natúto nehnuteľnosť ani náklady, ako odpisy, opravy, energie, ... ?
Janinkaaa
29.10.07,07:24
Neporadíte ?
vikinka
29.10.07,08:11
Ak nie je zaradená v majetku,tak nie.
Janinkaaa
30.10.07,08:45
Budova je zaradená v majetku, ale od susedov nemáme povolenie využívať budovu na podnikateľské účely a potom ani miestny úrad nám nedal povolenie vyúžívať tieto priestory na podnikanie.
Zita5
30.10.07,09:14
Budova je zaradená v majetku, ale od susedov nemáme povolenie využívať budovu na podnikateľské účely a potom ani miestny úrad nám nedal povolenie vyúžívať tieto priestory na podnikanie.

Malo prebehnúť riadne kolaudačné konanie na účel využívania priestorov v súvislosti s podnikaním a s tým súvisiace povinnosti .
Inak v daných priestoroch podnikáte neoprávnene , ak príde kontrola , či už to bude Inšpekcia práce , Živnostenský úrad , Daňový úrad a pod.....majú právo takéto kolaudačné od Vás vyžadovať .Hrozí pokuta .
Janinkaaa
06.11.07,10:32
Kouladačné konanie nemuselo prebehnúť, lebo sa nerobila žiadna prestavba.