zuzinka15
23.01.14,17:37
Dobrý deň,
som živnostníčka a poistný poradca, nakoľko som sa rozhodla, že so živnosťou skončím, nakoľko nie je pre mňa výhodná, mi môj nariadený povedal, či si nechcem dať teda do predmetu podnikania občianskeho združenia aj poisťovníctvo, nakoľko mám aj občianske združenie ale iného charakteru.
Je to možné, resp. ako treba postupovať pri taktomto spôsobe podnikania, nakoľko chcem zrušiť živnosť, ale nie občianske združenie.
Potom by ma tiež zaujímalo, čo konkrétne sa píše do predmetu podnikania v občianskom združení do stanov, ak by som tam chcela zaradiť to poisťovníctvo?

ďakujem
Chobot
23.01.14,18:20
No nemôžeš!!! Však si prečitaj zákon o poiťovníctve. Poisťovanie môže robiť len poisťovňa. Ako si mohla robiť poisťovacieho poradcu, keď zadrieš takúto hovadinu.

Alebo si myslela sprostredkovanie poistenia?
svet.j
31.01.14,18:35
V zmysle zákona č. 186/2009 Z.z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 186/2009 Z.z. “) finančné sprostredkovanie môže vykonávať každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá má zapísanú takúto činnosť v predmete činnosti obchodného registra. Bližšie informácie o podaní návrhu na zápis predmetu činnosti do obchodného registra nájdete tu: [/url]

Požiadavky pre udelenie povolenia na výkon činnosti samostatného finančného agenta sú uvedené v § 18 zákona č. 186/2009 Z.z., príp. na webovej stránke NBS, link: [url=http://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financnym-trhom/dohlad-nad-financnym-sprostredkovanim-a-financnym-poradenstvom/opravnenie-na-cinnost/povolenie-pre-samostatneho-financneho-agenta-a-financneho-poradcu/vznik-povolenia] (http://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financnym-trhom/dohlad-nad-financnym-sprostredkovanim-a-financnym-poradenstvom/opravnenie-na-cinnost/zapis-predmetu-cinnosti-do-obchodneho-registra)

Podotýkam, že túto problematiku ste určite prebrali na skúške NBS, ktorú ste museli vykonať pre pridelenie licencie zaistenie a poistenie !!!
Ministerstvo vnútra Vám nedovolí vložiť tento smer do stanov združenia.
V zmysle živnostenského zákona (§ 3 ods. 2 písm. a)) živnosťou nie je činnosť pri výkone povolaní samostatných finančných agentov a finančných poradcov a iných fyzických osôb oprávnených vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo podľa osobitného predpisu. To znamená, že finančné sprostredkovanie je možné vykonávať na základe povolenia NBS a nie na základe živnosti.

Pokiaľ nie je osoba zaregistrovaná v obchodnom registri, vykonávať finančné sprostredkovanie môže na základe pridelenia daňového identifikačného čísla (DIČ).

Píšete „mi môj nariadený povedal“
S toho usudzujem že nie ste finančný poradca, ale agent. V tomto prípade ak plánujete živnosť zrušiť ale naďalej vykonávať činnosť agenta môžete vykonávať sprostredkovanie na základe pridelenia daňového identifikačného čísla (DIČ).
svet.j
31.01.14,18:43
vodniksro
14.02.14,16:01
súhlas s už uvedenými kometnármi.

Občianske združenie nemá slúžiť na podnikanie, preto sa občianskym združeniam hovorí aj neziskové..... Takže je veľká pravdepodobnosť, že to do predmetu činností ani nezapíšu na živnostenskom....