tara05
26.03.06,15:01
Prosím Vás o radu. Živnostník prenajíma chatu, ktorá je vlastníctvom jeho starého otca. Majú medzi sebou uzatvorenú zmluvu. Možem mu dať do nákladov doklad: daň za ubytovanie, keď je na doklade napísané, že peniaze prijali od starého otca? Vnuk mu to preplátca.Majú to uvedené v zmluve, stačí to? Mám takých dokladov viac napr. odvoz smeti, daň z nehnuteľnosti....
KEJKA
26.03.06,16:57
dosť zmňtočné - ak prijmem peniaze, mám príjem a nie náklad. Prečíta si čo si napísal a upreesni.
V zásade treba ujasniť kto komu prenajíma.
Asi starý otec vám a vy niekomu inému. Príjem má teda aj starý otec aj vy.
Vzťah vlastník-prenajímateľ
SZČO = nájomca
3.účastrník = podnájomca.
Môžete podať DP aj za starého otca. Teda on môže podať (možno ajmusí), vy mu ho vyplníte.
Soňurka
26.03.06,18:06
Ja tomu rozumiem tak, že starý otec platí na svoje meno všetky náklady - zrejme zloženkou - spojené s chatou, ktorá je jeho vlastníctvom (daň, smeti, a iné.) Tieto náklady mu potom uhradí jeho vnuk, ktorý chatu prenajíma.
Príjem z prenájmu chaty si ponecháva len vnuk?
Ak áno, tak by som to riešila tak, že by išlo vlastne o refakturáciu nákladov spojených s prevádzkou nehnuteľnosti.
Použila by som ako doklad príjmový a výdavkový pokladničný doklad a pripojila
prípis o refakturácii nákladov + prefotené zaplatené doklady.
Nemýlim sa? :confused:
KEJKA
26.03.06,18:10
Práve, že ak vnuk má prívo prenajímať a brať za to peniaze, musí mať vyriešený vzťah s vlastníkom-starým otcom.
Teda de facto prenajíma starý otec vnukovi..... a toto sa obchádza, čo nepovažujem za správne.
Zita5
26.03.06,18:16
Podľa môjho názoru starý otec prenajíma na základe zmluvy o prenájme vnukovi chatu a ten so zmluvným súhlasom starého otca ,prenajíma tretej osobe .

Platba- tretia osoba vnukovi ......vnuk/ svoju maržu si odpočíta/ starému otcovi ........DP priznanie robí vnuk aj starý otec .:) :rolleyes:

Starý otec uplatní nárok na zaplatenie služieb spojených s prenájmom u vnuka , a vnuk potom účtuje o výdavkoch zaplatených starému otcovi .:eek: no, je to ale popletené .....
KEJKA
26.03.06,18:27
súhlasím, aj s tým riešením, aj s tou predstavou aj s tým že je to popletené.
Počkajme na upresnenie otázky.
tara05
27.03.06,04:23
Upresňujem:-starý otec je vlastníkom chaty
- vnuk/živnost/ - tuto chatu prenajíma zákazníkom
- medzi vnukom a starým otcom je zmluva,že vnuk bude uhrádzať všetky náklady s chatou, vlastne chata je síce napísaná stále na starého otca, ale on už s nou nič nerobí
- tie dokolady na meno starého otca sú presne poštové poukážky, ktoré prídu na meno starého otca, kedže je vlastník nehnuteľnosti, ale ide ich uhradiť vnuk
Zita5
27.03.06,05:07
Upresňujem:-starý otec je vlastníkom chaty
- vnuk/živnost/ - tuto chatu prenajíma zákazníkom
- medzi vnukom a starým otcom je zmluva,že vnuk bude uhrádzať všetky náklady s chatou, vlastne chata je síce napísaná stále na starého otca, ale on už s nou nič nerobí
- tie dokolady na meno starého otca sú presne poštové poukážky, ktoré prídu na meno starého otca, kedže je vlastník nehnuteľnosti, ale ide ich uhradiť vnuk


Už bolo pripomenuté , že starý otec sa obchádza , príjem z prenájmu by mal mať aj starý otec a vnuk len akú takú maržu . Účtovne , ako sa dohodnú inak medzi sebou , to je už ich vec.
KEJKA
27.03.06,14:21
Ide o nepomenovaný nájomný vzťah medzi starým otcom a vnukom, ale de facto existuje. Odporúčam usporiadačť aj "de jure".
Inak bude mať starý otec problém.
vieroslava
27.03.06,14:32
Otázočka: a nemôže to starý otec vnukovi dať do prenájmu bezplatne?
KEJKA
27.03.06,14:48
asi ťažko, ked s.o. platí výdavky.
Odporúčam NZ vo výške výdavkov na chatu.

Ak s.o. nebude mať kvôli tomu vyššie príjmy ako cca 43 tis. Sk, nemusí podať DP.

A bude to v suchu.
Johanka
27.03.06,18:21
Otázočka: a nemôže to starý otec vnukovi dať do prenájmu bezplatne?
Nájomná zmluva je zmluva odplatná.

Ešteže je vnuk taký milý, že nemusí dedko platiť výdavky a on len brať príjmy:D .
Prikláňam sa k riešeniu, že dedko a vnuk - nájomná zmluva, vnuk a 3.osoba - podnájom.
Orim
21.09.06,08:18
Mňa by zaujímalo aká dohoda (zmluva, splnomocnenie alebo neviem čo ???) by malo byť, aby vnuk mohol oficiálne na živnosť túto chatu prenajímať.
Keď má vnuk živnosť na niečo celkom iné ale chce si doplniť živnosť o prenájom chaty, aby mu to príslušný úrad schválil.
Čo by vlastne mal majiteľ urobiť, aký súhlas (splnomocnenie atď.) vydať a pod.
tara05
10.03.07,09:34
Prosím Vás, zase som tu s prenajímaním chaty. starý otec - vlastník chaty, vnuk - má živnosť na prenajímanie a chatu prenajíma, medzi starým otcom a vnukom je zmluva, že vnuk ju može prenajímať a za to uhradí všetky náklady spojené s chatou, aby starý otec nemal s chatou žiadne výdavky a starosti. Starý otec chce ostať vlastníkom chaty, ale nemá o nu záujem, len nechce mať žiadne výdavky s ňou spojené.Nemám s prenajímaní žiadne skúsenosti, mohol by mi prosím Vás niekto poradiť, čo všetko mám skontrolovať ?, podľa čoho viem ako má taká zmluva vyzerať? či to može starý otec len tak vnukovi dovoliť prenajímať, či by nebolo lepšie, nech si to vnuk prenajíma v mene starého otca a starý otec bude podávať danové priznanie. Za rok 2006 mali príjem z chaty57145 a výdavky 24973, ja to teraz robím tak , že podáva danové priznanie iba vnuk, TYP B , §5 mu dám príjem zo zamestnani a §6 zo živnosti uvediem príjmy a výdaje. ? ale nie som si istá či to tak možem robiť. Prosím Vás, napíšte mi aké zákony si mám pozrieť. Aj v roku 2005 som to robila tak, starý otec nepodal v roku 2005 danové priznanie. Tak dúfam, že sa to bude dať zmluvami urobiť, aby to bolo v poriadku.
Johanka
10.03.07,09:42
Prosím Vás, zase som tu s prenajímaním chaty. starý otec - vlastník chaty, vnuk - má živnosť na prenajímanie a chatu prenajíma, medzi starým otcom a vnukom je zmluva, že vnuk ju može prenajímať a za to uhradí všetky náklady spojené s chatou, aby starý otec nemal s chatou žiadne výdavky a starosti. Starý otec chce ostať vlastníkom chaty, ale nemá o nu záujem, len nechce mať žiadne výdavky s ňou spojené.Nemám s prenajímaní žiadne skúsenosti, mohol by mi prosím Vás niekto poradiť, čo všetko mám skontrolovať ?, podľa čoho viem ako má taká zmluva vyzerať? či to može starý otec len tak vnukovi dovoliť prenajímať, či by nebolo lepšie, nech si to vnuk prenajíma v mene starého otca a starý otec bude podávať danové priznanie. Za rok 2006 mali príjem z chaty57145 a výdavky 24973, ja to teraz robím tak , že podáva danové priznanie iba vnuk, TYP B , §5 mu dám príjem zo zamestnani a §6 zo živnosti uvediem príjmy a výdaje. ? ale nie som si istá či to tak možem robiť. Prosím Vás, napíšte mi aké zákony si mám pozrieť.Ďakujem
To je tá istá chata, len o rok neskôr?
Pozri čo son napísala minulý rok o takomto čase, za tým stojím. Vnúčik nemôže mať príjem za prenájom cudzieho majetku. Dedko musí prenajať vnukovi a ten môže s požehnaním starého pána prenajímať ďalej ....
Okrem toho, prenájom nehnuteľnosti (tzv. holý, t.j. bez poskytovania ďalších služieb ako je upratovanie, pranie, podávanie raňajok ...) nie je živnosťou. Príjem z takéhoto prenájmu je príjmom podľa §6 ods.3 Zákona o dani z príjmov.
tara05
11.03.07,09:19
Ďakujem za odpoveď,a teraz čo s tým? Ako to mám opraviť? Stravu síce nepodáva, ale keď odídu, tak uprace aj operie posteľnú bielizeň. Aj tak to bude § 6 ods.3? Ak áno, čo mám robiť, urobiť opravné vnukovi a podať danové za starého otca alebo to nechať tak ale čo s týmto rokom, neprídu na to keď, tento rok bude iný u vnuka? Poraďte, a tak som dúfala, že to už tento rok nedonesie. ďakujem
skaspa
11.03.07,09:54
vypočítaj v akej výške sú poplatky starého otca súvisiace s chatou (dane, smeti, poplatky...) za rok a nech starý otec uzavrie s vnukom zmluvu o prenájme, kde výšku nájomného vyčíslite tak, aby predstavovala zhruba poplatky starého otca (narp. ak vyrátaš, že starý otec za rok mal výdavky v súvislosti s chatou vo výške 6 000 Sk, tak nech uzatvoria zmluvu, že vnuk bude starému otcovi platiť ročný prenájom za chatu vo výške 6000 Sk); potom starý otec nebude znášať žiadne výdavky na chatu a ak bude uvedený príjem taký nízky, neplatí ani daň; ďalej nech si v nájomnej zmluve určia, že vnuk môže chatu ďalej prenajímať a potom už je to jednoduché a aj tých cca 6000 Sk si bude vnuk môcť dať do výdavkov. Ako píšeš v príspevku č. 7, že vnuk je živnostník, a ak má predmet živnosti aj na nie len holý prenájom, tak potom všetky ostatné výdavky, ktoré súvisia s "chodom" chaty a zabezpečovaním príjmu si môže dať do daňových výdavkov.
tara05
17.03.07,12:52
Prosím Vás, chcem upresniť, medzi vnukom a starým otcom nie je zmluva, ale vnuk má od starého otca splnomocnenie na prenajímanie chaty. Ked chcel vnuk začať s prenajímaním v r 1993, zašiel na DÚ a tam mu nejaká osoba povedala, že stačí splnomocnenie. Samozrejme,že to nemá oficiálne potvrdené. Je to správne? Alebo to bolo vtedy možné a už sa to zmenilo a musím urobiť zmluvu? Ďakujem
tara05
17.03.07,12:59
Doniesol mi ŽL a má tam uvedené -prenájom bytov, domov,obchodov,konferenčných sál. Podľa čoho viem , o aký prenájom ide?
Ďakujem
Johanka
17.03.07,13:01
To splnomocnenie nemohlo byť ani v roku 1993 v tom zmysle, že vnuk bude prenajímať dedkov majetok a považovať príjmy za vlastné ...
Splnomocnenie mohlo byť maximálne o tom, že môže v mene dedka podpisovať nájomné zmluvy.
Myslím, že by si nám už po roku mohla dôverovať ...:rolleyes: . Tá zmluva medzi dedkom a vnukom je taký veľký problém. Začína sa mi zdať, že vnúčik prenajíma a dedko ani o ničom nevie ...
Johanka
17.03.07,13:04
Doniesol mi ŽL a má tam uvedené -prenájom bytov, domov,obchodov,konferenčných sál. Podľa čoho viem , o aký prenájom ide?
Ďakujem
To Ti musí povedať on - či pri prenájme poskytuje aj ďalšie služby ako základné. Základné sú energia, voda, plyn. Ďalšie sú napr. pranie, raňajky do postele, upratovanie ...
tara05
18.03.07,19:59
Johanka, prepáč, Ja Vám doverujem, len sa v tom akosi zamotávam a už ani neviem čo mám urobiť, aby som mala pokoj s tým daňovým a ešte aby to bolo aj v poriadku, lebo je to kamarát. Ak budeš mať ešte chuť,tak sa mi pozri, či som to pochopila.
1. Urobím zmluvu o prenájme bytových alebo nebytových priestorov?
2. V zmluve uvediem nájomné, ktoré si vnuk potom može uviesť do nákladov, nájomné platné v danom čase, ale kde zistím, aká je bežná cena za nájom? ak to bude do 23650, tak starý otec nemusí podať daňové
3. Musím sa rozhodnúť či to dám do príjmov zo živnosti alebo §6 odst.3. Je to takto napr. v tomto roku 2006 mal za celý rok 6 krát ludí na ubytovanie, čiže to sa može nazvať príležitostný prenájom? a prebieha to tak, že ich tam privíta, dá im kľúče a o viac sa nestará, keď odídu, uprace a operie obliečky. No a moje obavy z tohoto rozhodnutia. Ak to dám zo živnosti, dám príjmy 56000 - výdaje 40000, ale ak to dám do §6 odst.3 tak príjmy ponížim 56000-23650 a tak sa bojím rozhodnúť, aby mi to potom nevyhodili.
Anik
19.12.07,18:15
Dobrý večer mám prosbu
manželka zdedila chatu teda ju má sama vo vlastníctve a teraz chce aby si manžel vybavil živnosť na prenájom chaty a ak by sa dalo vybaviť aj nejaké europske fondy na opravu a rozvoj. Je to malá chata nejakých 4 až 5 izieb v rekreačnej oblasti. Z už napísaného my vyplýva že medzi manželmi musí byť nájomná zmluva treba sa prihlásiť,že chata bude využívaná na podnikanie. Vraj po roku sa dá urobiť projekt a žiadať z tých euro.fondov máte s tým niekto skúsenosti oplatí sa s tým začínať v prípade takej malej chaty do ktorej je potrebné investovať nebude s tým viac problémov ako osohu ? je pravda že človek ktorý by si mal urobiť živnosť je zamestnaný
za Váš názor vopred ďakujem a prajem príjemný večer
Anik