mondes
23.01.14,19:12
Ahojte, prosím Vás, ak živnostník si otvorí napr. 8. januára živnosť a 10. apríla preruší a následne otvorí 17. júla a trvá do konca roka, tak do počtu mesiacov zahŕňam aj január aj júl? Alebo sa počíta len mesiac, v ktorom bola živnosť k prvému? Našla som článok, kde je okrem iného aj toto:

...za mesiace, v ktorých takýmito činnosťami dosiahol príjmy, uplatňuje paušálne výdavky maximálne do výšky 420 € mesačne (zahrňujúc mesiace, v ktorom podnikanie, iná samostatná zárobková činnosť alebo príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu začnú a skončia).

Teda v mojom prípade počítam 10 mesiacov, alebo 8? Ďakujem.
Katy a R
23.01.14,18:17
§6 odst 10 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html
nepíšu tam, že musí byť k prvému resp. poslednému dňu v mesiaci!
kn-alka
23.01.14,18:19
Keďže otvoril živnosť 8.1., toho 8-meho už podnikal. 10.4. prerušil, takže ešte 9-teho podnikal....atď.... počítaš teda 11 mesiacov !!

áno-áno... 10 mesiacov


.... bóóóóže.... a to je len január a už som prepracovaná???? ach jaj :D
mondes
23.01.14,18:21
10 :-)
mondes
23.01.14,18:23
A tu vyberám z ďalšieho článku:

paušálne výdavky možno využiť vo výške 40 % z príjmov, od roku 2013 však najviac do výšky 5 040 EUR (resp. 420 EUR za každý začatý mesiac vykonávania podnikateľskej činnosti), pričom táto suma nezahŕňa odvody a poistné

...za každý začatý mesiac...
Katy a R
23.01.14,18:24
a tak trošku ti dopriala ;) (veď nehľadaj články - zákony máš aj tu!)
mondes
23.01.14,18:32
Áno, už som si pozrela príslušný § a je to v mojom prípade tých 10 mesiacov. Vďaka.
avalik
23.01.14,20:07
začiatok 8.1.
prerušenie10.4.
pokračovanie 17.7. - nereálne, pozastavenie je možné na minimálne 6 mesiacov - čiže pokračovanie 10.10. do konca roka

§ 6/10

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d).



§17

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.



Takže podľa § 17 ods. 9 v tvojom príklade nedošlo k skončeniu podnikania v r. 2013 a začiatok podnikania bol v januári, môže si uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.
mondes
23.01.14,20:46
Ďakujem, ale myslím si, že on tú živnosť ukončil v apríli a v júli otvoril novú. To ja som len o prerušení písala. Zajtra s ním budem volať, tak zistím. Ešte raz vďaka.
marjankaj
23.01.14,22:27
Valika, že by si našla dieru v zákone?:D
Teda živnostník preruší živnosť od 1.2. do 30.11., zaplatí odvody za dva mesiace, uplatní si paušálne výdavky 40% teda 5040 € +odvody. Pri takom príjme 15000 by sa mu to oplatilo:---
Návod pre jednorazových účtovníkov v sezóne. :---
Katy a R
23.01.14,23:01
podľa dátumov muselo ísť o ukončenie ..;)
avalik
23.01.14,23:08
no takto mi to vyšlo - asi by to chcelo otazku na ten slavny chat FS, mozno niektory agent odpovie aj k veci :)
marjankaj
23.01.14,23:14
No niekto mi tu napísal a aj v telke som nedávno počul, že nie je rozhodujúce, ako je to napísané v zákone, ale aký je úmysel tvorcu zákona uvedený v dôvodovej správe.:eek: Rozumieš tomu? Ja teda ani veľmi nie.
avalik
23.01.14,23:48
hej ... odpoved je 42 :D
marjankaj
23.01.14,23:54
Fajn. Odteraz sa budem iba teba pýtať, keď nebudem vedieť kam z konopí.:D
avalik
23.01.14,23:56
setri prsty, zapamataj si odpoved ... ved je na vsetko :D
mondes
24.01.14,09:16
Ale ja ten § 17 os. 9 rozumiem takto:

§17

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

... teda skončením sa rozumie zánik, prerušenie alebo pozastavenie...

Takže je jedno, či prerušil, či skončil, môže si uplatniť len 420 x počet mesiacov. :-)
marjankaj
24.01.14,10:01
Ak obnovil do termínu podania daňového priznania, tak sa nejedná o skončenie, teda nemusí postupovať podľa §17/8 teda upravovať základ dane.
A keďže sa §6/10 priamo odvoláva na § 17/9, tak zrejme nejde o skonnčenie podnikania.
avalik
24.01.14,10:19
mondes, ten zvysok neberies do uvahy? ".... a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou .." .... z akeho dovodu?