JANA LC
24.01.14,06:58
Môj klient kúpil koncom roku 2013 nehnuteľnosť na podnikanie. Jedná sa o 40 ročný rodinný dom s prístavbami a garážami / v dome budú sklady a kancelárie, a garáže ostanú garážami/. Na LV je len pozemok - zastavaná plocha a nádvorie, na ktorom sa nachádza rodinný dom. Teda m2 sú zrátané spolu, ale dom je zakreslený v katastrálnej mapke, je aj zapísaný v liste vlastníctva, len nie je presne určené, koľko m2 má dom / znal. posudok nemáme /. V tom nevidím problém, dom je zakreslený, zmeriame ho a určíme metre podľa fyzického stavu.

S čím si neviem rady, sú prístavby a garáže – nie sú ani na LV a nie sú ani zakreslené v katastrálnej mapke.

A teraz, ako mám vypracovať DP k dani z nehn. za rok 2014 ?

Mám vychádzať zo skutočného stavu z LV k 01.01.2014, alebo si klient garáže a prístavby pomeria a určí koľko m2 majú zo zastavanej plochy , ktorá je na LV ?

S klientom sme sa dohodli do budúcna, že nakoľko chce garáže a prístavby rekonštruovať, bude mať na to náklady v účtovníctve, aby ich teda zlegalizoval ., takže ja by som aj urobila DP podľa fyzického stavu a keď pôjde zaniesť na obecný úrad DP, aby sa hneď informoval, ako tieto stavby zlegalizovať.
Uvažujeme správne?



PS: ešte mi prosím poraďte:

- Dom je jednoposchodový, teda prízemie a jedno poschodie, mám to jedno poschodie uviesť v DP ? / zdvojnásobilo by mi to m2 aj sadzba dane je vyššia /, nepočíta sa to od druhého nadzemného podlažia ? / absolútne neviem, či už prízemie nie je prvé nadzemné podlažie, v zákone je - okrem prvého nadzemného podlažia – je to len prízemie, alebo prvé poschodie ?


TOTO SOM SI UŽ ZISTILA:

PRÍZEMIE = PRVÉ NADZEMNÉ PODLAŽIE
I. POSCHODIE = DRUHÉ NADZEMNÉ PODLAŽIE

TAKŽE DAŇ ZA TÚTO STAVBU BUDE DVOJNÁSOBNÁ !

- Tie vonkajšie garáže a prístavby , mám ich uviesť ako stavby na podnikanie ?

Ak môžete, tak mi poraďte, či sa na to vykašlať a urobiť DP podľa LV k 01.01.2014, a ak si klient dorieši tie stavby, bude nový LV, tak až potom riešiť nový stav.

Ďakujem!