djgarlic
24.01.14,08:15
Moj otec (sú rozvedený) žije v spoločnej domácnosti s nami, ale nemá žiadne pričinenie na chode domácnosti. Neplatí ani na elektriku,plyn... necháva za sebou neporiadok, ktorý musíme vždy mi poriadiť.
VIete mi poradiť či sa dá nejako postupovať?
arizona
24.01.14,07:24
Nenapisala si dolezitu vec.Ci je byt v ktorom zijete? Maju rodicia vysporiadane BSM ?
veronikasad
27.01.14,10:03
Byt patrí výliučne jemu, alebo je predmetom dosial nevysporiadaného BSM ?
Simona123
27.01.14,10:15
A ešte je podstatné čo chcete - aby platil, alebo aby sa vysťahoval? (Čo nie je možné ak je byt jeho)
djgarlic
27.01.14,13:05
sú rozvedený už možno 7 rokov, byt NIE JE vysporiadaný.
djgarlic
27.01.14,13:07
V prípade vysťahovania by sme ho museli vyplatiť, na čo peniaze nemáme, a v prípade platenia nie som si istý ako by sa to dosiahlo
Mária27
05.02.14,10:31
Otec sa na váš úkor bezdôvodne obohacuje, čo môžete od neho súdne vymáhať aj s úrokmi. Pritom môžete aj žiadať, aby mu súd nariadil pravidelne platiť (obdobne ako nájomcovi).

Ak žijete v nájomnom byte, mama by mala požiadať o zušenie spoločného nájmu, pri nájme na bytovú náhradu využiť odsek 8 paragrafu 712a obč. zákonníka.
Pri spoločnom vlastníctve bytu treba zrušiť BSM a žiadať byt do vlastníctva matky. Vtedy ho budete musieť vyplatiť.

Ak by vás teraz otec fyzicky alebo psychicky týral, môžete navrhnúť súdu obmedzenie jeho bývania, alebo aj vylúčenie z bytu podľa § 146 občianskeho zákonníka.

§ 146
(2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.

§ 712a
(8) Ak ide o prípady podľa § 705 ods. 1 a 2 druhej vety môže súd, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, rozhodnúť, že rozvedený manžel má právo len na náhradné ubytovanie alebo na prístrešie. Ak sa rozvedený manžel za trvania manželstva alebo po rozvode manželstva voči druhému manželovi alebo voči blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, dopúšťal alebo dopúšťa fyzického násilia alebo psychického násilia, súd rozhodne, že bytová náhrada mu nepatrí.