JWC s.r.o.
24.01.14,08:47
Dnes v aktualitach FS SR informovala o novej podpisovej politike. Pokiaľ komunikujete elektronicky, so ZEP-om, odporúčam čo najskôr nainštalovať si novú podpisovú politiku - pokyny na www.financnasprava.sk nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/archiv-noviniek/detail-novinky/_zmena-softverovych-komponentov
JWC s.r.o.
27.01.14,13:15
Pokiaľ niekto používate aj QSIgn, tak na stránke ardaca nájdete aktualizačný balíček, ktorý je potrebné si nainštalovať. Informácie nájdete hneď v novinkách na titulnej stránke.
janaGT
27.01.14,13:19
to platí pre všetkých, ktorí odosielajú elektronicky a podpisujú ZEP-om? inštaláciu zvládne aj laik?
JWC s.r.o.
27.01.14,13:32
to platí pre všetkých, ktorí odosielajú elektronicky a podpisujú ZEP-om? inštaláciu zvládne aj laik?

Ano, pre všetkých, ktorí používajú ZEP. Myslím, že inštalácia je jednoduchá. Keď si to nainštalujete, prihláste sa nanovo na portál prostredníctvom ZEP-om, by ste si mali overiť, či je to nainštalované dobre. Tu https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia/elektronicka-komunikacia-dane/Zasielanie-elektronickych-dok úplne na konci je možnosť Overenie splnenia podmienok AES. To by malo postačovať.
Žabinka
27.01.14,13:43
Ja celkom dobre nerozumiem tejto vete:
Finančná správa SR Vám oznamuje, že dňa 31.1.2014 končí platnosť podpisovej politiky pre dokumenty podpísané ZEP (zaručený elektronický podpis) v orgánoch štátnej správy vydanej Národným bezpečnostným úradom SR ( NBÚ SR) v roku 2010.

S platnosťou od 3.12.2013 bola NBÚ SR vydaná nová podpisová politika ( s dobou platnosti do 3. 12. 2017 ) a vzhľadom na túto ..... atď..
Môj ZEP používam od 11/2011, a v 1/2014 ho mám obnovený. Vzťahuje sa to aj na mňa? Tie orgány štátnej správy ma mýlia..
JWC s.r.o.
27.01.14,14:28
Ja celkom dobre nerozumiem tejto vete:
Finančná správa SR Vám oznamuje, že dňa 31.1.2014 končí platnosť podpisovej politiky pre dokumenty podpísané ZEP (zaručený elektronický podpis) v orgánoch štátnej správy vydanej Národným bezpečnostným úradom SR ( NBÚ SR) v roku 2010.

S platnosťou od 3.12.2013 bola NBÚ SR vydaná nová podpisová politika ( s dobou platnosti do 3. 12. 2017 ) a vzhľadom na túto ..... atď..
Môj ZEP používam od 11/2011, a v 1/2014 ho mám obnovený. Vzťahuje sa to aj na mňa? Tie orgány štátnej správy ma mýlia..

Áno, vzťahuje sa na aj na Vás, aj na všetkých. Podpisovú politiku vydáva Národný bezpečnostný úrad SR. Podpisová politika určeje, akým spôsobom sa bude vytvárať zaručený elektornický podpis. Samotný kvalifikovaný certifikát nemá žiadny vplyv na podpisovú politiku. "Stará" podpisová politika platí do 31.1.2014 aj kvôli prechodnému obdobiu NBÚ SR vydáva novú podpisovú politiku vždy skôr, ako končí platnosť tej pôvodnej. Čiže cca mesiac-dva majú tvorcovia aplikácii pre ZEP čas na to, aby do svojich produktov implementovali túto novú politiku. Ak by sa náhodou stalo, že 1.2.2014 by ste podpísali dokument zep-om, kde pri podpise by bola použitá "stará" podpisová politika, ZEP bude overený ako neplatný, príp. nevytvoríte ZEP vôbec. Je teda potrebné tú podpisovú politiku nainštalovať, ideálne po DPH a urobiť pár overovacích krokov, že je všetko OK.
janaGT
28.01.14,05:45
ešte poprosím, ako zistím, koľko bitový operačný systém mám v pc?
JWC s.r.o.
28.01.14,08:49
ešte poprosím, ako zistím, koľko bitový operačný systém mám v pc?

ešte poprosím, ako zistím, koľko bitový operačný systém mám v pc?
Ťuknúť na ploche pravým tlačidlom myši, zobraziť Properties (Vlastnnosti), v časti System je System Type.
janaGT
28.01.14,09:05
ďakujem, mám to :)
nela07
28.01.14,09:43
stiahla som si to do počítača, klikla na súbor a spustila inštaláciu, len dva krát mi vybehlo upozornenie, že urobí zmeny a koniec. Má to tak byť? Ako zistím, že mám v PC novú podpisovú politiku?
JWC s.r.o.
29.01.14,07:19
stiahla som si to do počítača, klikla na súbor a spustila inštaláciu, len dva krát mi vybehlo upozornenie, že urobí zmeny a koniec. Má to tak byť? Ako zistím, že mám v PC novú podpisovú politiku?

stiahla som si to do počítača, klikla na súbor a spustila inštaláciu, len dva krát mi vybehlo upozornenie, že urobí zmeny a koniec. Má to tak byť? Ako zistím, že mám v PC novú podpisovú politiku?
Tretí príspevok zhora som dala link na Overenie podmienok AES, to by mohlo stačiť.
nela07
29.01.14,07:30
[ Tretí príspevok zhora som dala link na Overenie podmienok AES, to by mohlo stačiť.[/QUOTE]
ďakujem, mám to o.k.
janaGT
29.01.14,10:04
ako sa prihlásim so zepom? toto mi píše: ( už som vykonala aj tú inštaláciu ) dala som zariadenie do usb ale nič si to nepýta ... žiadne údaje :( asi som niečo urobila zle

Prihlasovacie údaje

Pre prihlásenie prostredníctvom podpisového certifikátu realizujte podpísanie a odoslanie prihlasovacieho dokumentu, ktorý bude zobrazený po potvrdení voľby Odoslať.

Upozornenie: Po určitom čase nečinnosti môžete byť automaticky odhlásený. Pre pokračovanie práce v autorizovanej zóne je potrebné opätovné prihlásenie.

Pre odhlásenie z autorizovanej zóny je potrebné vždy použiť voľbu na odhlásenie. Tlačidlom Späť ani zatvorením okna sa odhlásenie nerealizuje.
janaGT
29.01.14,10:09
čo som urobila nesprávne?

Výsledky kontroly pre Váš počítač
Kontrola Výsledok Kontroly
Podpora Javascriptu splnená kontrola
Verzia OS – Windows s.NET 2.0 splnená kontrola
Verzia prehliadača – Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera splnená kontrola
Komponent pre podpisovanie – D.Signer nesplnená kontrola
janaGT
29.01.14,10:28
čo sa stane, ak inštaláciu nestihnem do 31.1.?
JWC s.r.o.
29.01.14,10:40
čo som urobila nesprávne?

Výsledky kontroly pre Váš počítač
Kontrola Výsledok Kontroly
Podpora Javascriptu splnená kontrola
Verzia OS – Windows s.NET 2.0 splnená kontrola
Verzia prehliadača – Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera splnená kontrola
Komponent pre podpisovanie – D.Signer nesplnená kontrola

Keď si pozriete tú poslednú vetu, práve ten D.Signer je komponent pre podpisovanie a to nemáte nainštalované.

Ešte pre rekapituláciu - novú podpisovú politiku nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/archiv-noviniek/detail-novinky/_zmena-softverovych-komponentov/bc
Je tam veta o inštalačnom balíku a možnosť stiahnutia TU, súbor si stiahnite, potom otvorte, a nainštalujte. Pokiaľ ste to teda ešte neurobili.

Druhá vec je, že posledná veta z Vašej kontroly je, že Vám chýba komponent podpisovania a teda D.Signer - ten nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/overenie-splnenia-podmienok-pr
bod 4.
JWC s.r.o.
29.01.14,10:42
čo sa stane, ak inštaláciu nestihnem do 31.1.?

Nemusí sa to inštalovať presne do 31.1.2014. Novú podpisovú politiku musíte mať nainštalovanú pred tým, ako niečo podpíšete ZEP-om po tomto termíne. Keď budete podpisovať napríklad 20. februára, tak dovtedy si to musíte nainštalovať.
cinky16
29.01.14,11:38
prave sa mi stalo to iste, ze ten 4. bod nie je splneny, takze teraz ktory D.Signer mam instalovat? mam 64-bitovy OS, staci ten posledny? ci vsetky 3?
JWC s.r.o.
29.01.14,12:03
prave sa mi stalo to iste, ze ten 4. bod nie je splneny, takze teraz ktory D.Signer mam instalovat? mam 64-bitovy OS, staci ten posledny? ci vsetky 3?

V bode 4 je presne napísané, že je potrebné inštalovať ich v poradí, v akom sú zoradené.
janaGT
29.01.14,12:35
čo som urobila nesprávne?

Výsledky kontroly pre Váš počítač
Kontrola Výsledok Kontroly
Podpora Javascriptu splnená kontrola
Verzia OS – Windows s.NET 2.0 splnená kontrola
Verzia prehliadača – Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera splnená kontrola
Komponent pre podpisovanie – D.Signer nesplnená kontrola

Keď si pozriete tú poslednú vetu, práve ten D.Signer je komponent pre podpisovanie a to nemáte nainštalované.

Ešte pre rekapituláciu - novú podpisovú politiku nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/archiv-noviniek/detail-novinky/_zmena-softverovych-komponentov/bc
Je tam veta o inštalačnom balíku a možnosť stiahnutia TU, súbor si stiahnite, potom otvorte, a nainštalujte. Pokiaľ ste to teda ešte neurobili.

Druhá vec je, že posledná veta z Vašej kontroly je, že Vám chýba komponent podpisovania a teda D.Signer - ten nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/overenie-splnenia-podmienok-pr
bod 4.
veď som ho otvorila a nainštalovala a nič ...
JWC s.r.o.
30.01.14,10:46
Odpoved pre janaGT: treba nainštalovať 2 príp 3 súbory, viď odpoveď pre cinky16...po inštalácii odporúčam reštart PC a skúsiť sa prihlásiť ZEP-om
janaGT
30.01.14,11:41
ďakujem, už som pre istotu zavolala odborníka ... a ide to :)
greguska
12.02.14,20:57
Zdravím, prosím o radu, pri pokuse o inštiláciu hneď toho prvého súboru mi napíše toto: Už je naištalovaná iná verzia tohto produktu. Inštaláciu tejto verzie nemožno dokončiť. Ak chcete existujúcu verziu produktu nakonfigurovať alebo odstrániť použite ovládací panel Pridať alebo odstrániť programy.
Ja som bojím niečo s tým robiť, vôbec sa v tom nevyznám :( Vie mi niekto poradiť čo s tým ?
haraximova
22.02.14,12:06
ja mam ten isty problem, nejde mi to nainstalovat stale ma upozornuje ze instalacia neprebehla uspesne nakolko bezi niecoine a uplne odinstalovat sa to bojim ale asi to risknem...
JWC s.r.o.
03.03.14,05:26
ja mam ten isty problem, nejde mi to nainstalovat stale ma upozornuje ze instalacia neprebehla uspesne nakolko bezi niecoine a uplne odinstalovat sa to bojim ale asi to risknem...
No podľa mňa je potrebné odinštalovať tú "pôvodnú" podpisovú politiku, príp. manuálne to zmazať a nainštalovať novú. Ako ste s tým pokročili?
Irminsul
06.04.14,10:33
Ďakujem všetkým, čo sem napísali vyššie uvedené rady. Už som si zúfala, že čo mi zas nefunguje, keď som natrafila na túto diskusiu a zdá sa, že po príslušných krokoch mi to už tiež funguje. Vrelá vďaka!