Mmartina
26.03.06,15:53
Mám otázku:
Môže SZČO, ktorá v júni roku 2005 vyradila auto prevodom do osobného vlastníctva (auto ešte nebolo doodpisované) po zvážení auto znova zaradiť do podnikania napr. o mesiac?
Ako sa to prejaví na karte HIM? Mám zaznamenať vyradenie a zaradiť auto v zostatkovej cene ako nový majetok?
Auto je v poslednom roku odpisovania. Môžem ho opäť zaradiť v ZC a uplatniť posledný odpis?
Ďakujem.
Jana Acsová
26.03.06,14:09
V prvom rade si je potrebné uvedomiť (bavíme sa o SZČO), že odpis je ročný náklad a tak je k nemu potrebné aj pristúpiť.

Splnili ste si nejaké povinnosti pri preradení auta do osobného užívania? Prehlásili ste niečo na dopravnom inšpektoráte, oznámili ste preradenie na DÚ - pre účely vrátenia dane z motorových vozidiel?
Jana Acsová
26.03.06,14:12
A po toľkej kombinatorike si skúste si ešte pozrieť § 24 ods. 4 ZDP.

Citát:
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Mmartina
26.03.06,14:13
Áno, ide o SZČO - došlo k zmene ŠPZ a zároveň k zmene z IČo na rodné číslo v technickom preukaze. Na DÚ sme oznámili zmenu ŠPZ a vyradenie auta z majetku s tým, že sa aj naďalej bude používať na podnikanie.
Len sme to nedomysleli, že pri vyradení do os.vlastníctva nepatrí SZČO ročný odpis.
Teraz to chceme riešiť vyradením v zmysle oznámenia a opätovným zaradením v ZC.
Je to možné?
Aké iné riešenie by ste navrhovali?
Jana Acsová
26.03.06,14:14
Aké iné riešenie by ste navrhovali?Nešpekulovať .
Jana Acsová
26.03.06,14:16
Teraz to chceme riešiť vyradením v zmysle oznámenia a opätovným zaradením v ZC.Chcete dodatočne oznámiť použitie vozidla na podnikanie, alebo čo máte na mysli?
Mmartina
26.03.06,14:17
Znamená to nechať ho v majetku a tváriť sa, že sa nič nedeje...
Alebo prísť o posledný odpis??
Mmartina
26.03.06,14:19
Áno, odpisy sme každý rok krátili o % súkromných jázd.

Čo sa týka cestnej dane - je potrebné znova oznámiť, že auto je v majetku?
Veď daň sme zaplatili na celý rok a tak je povinnosť splnená.
Mýlim sa?
Jana Acsová
26.03.06,14:21
Znamená to nechať ho v majetku a tváriť sa, že sa nič nedeje...
Alebo prísť o posledný odpis??Ak ste uplatnili všetky formálne kroky k vyradeniu auta z obchodného majetku doporučujem pokračovať v takomto ponímaní majetku a pristúpiť následne k aplikácii § 19 ods. 2 písm. e) ak sa jedná o osobný automobil ... t.j. uplatňovať ďalej v nákladoch PHM a paušálne výdavky s tým, že samozrejme na takéto vozidlo sa vzťahuje daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel. Nárok na odpis by v roku 2005 zanikol.
Mmartina
26.03.06,14:23
V čom konkrétne vidíte problém pri opätovnom zaradení auta do majetku?
Jana Acsová
26.03.06,14:23
Čo sa týka cestnej dane - je potrebné znova oznámiť, že auto je v majetku?
Veď daň sme zaplatili na celý rok a tak je povinnosť splnená.
Mýlim sa?Nemýlite ... daň z motorových vozidiel bude tým pádom v poriadku.
Jana Acsová
26.03.06,14:26
V čom konkrétne vidíte problém pri opätovnom zaradení auta do majetku?V špekulácii. Rozhodnutia daňového subjektu sú síce nepredvídateľné, ale mali by byť odôvodniteľné. Na vašom mieste by som to nevedela odôvodniť, resp. ... keď ste mali takú snahu pri vyradení auta z podnikania do osobného vlastníctva, mali ste vyvinúť snahu aj pri jeho opätovnom zaradení. Jednoducho môžete čakať otázky ... a odpovede budú zrejme nepresvedčivé.
Mmartina
26.03.06,14:28
Možno sa to všetko zdá špekulatívne, ale prosím o názor, aby to bolo hlavne účtovne aj daňovo v poriadku.
Čo teda navrhujete?
Jednoznačne nechať auto vyradené? Z akých konkrétnych dôvody?
Denda
26.03.06,14:29
Možno sa to všetko zdá špekulatívne, ale prosím o názor, aby to bolo hlavne účtovne aj daňovo v poriadku.
Čo teda navrhujete?
Jednoznačne nechať auto vyradené? Z akých konkrétnych dôvody?
Z takých dôvodov z akých ste ho potrebovali vyradiť.
Jana Acsová
26.03.06,14:31
Riešenie:

Ak ste uplatnili všetky formálne kroky k vyradeniu auta z obchodného majetku doporučujem pokračovať v takomto ponímaní majetku a pristúpiť následne k aplikácii § 19 ods. 2 písm. e) ak sa jedná o osobný automobil ... t.j. uplatňovať ďalej v nákladoch PHM a paušálne výdavky s tým, že samozrejme na takéto vozidlo sa vzťahuje daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel. Nárok na odpis by v roku 2005 zanikol.
A dôvody som už uvádzala.
Mmartina
26.03.06,14:33
Ďakujem, za tento pohľad na vec.
Ja som nad tým tak nerozmýšľala, hoci som mala pochybnosti (preto som to hodila do diskusie).
Momentálne mám problem čisto matematický, že pri rozpisovaní km PHM a náhradou nepokryjem výšku ročných odpisov + vedľajšie náklady. A termín na podanie DP sa blíži... preto špekulujem....
Mmartina
26.03.06,14:36
Nestačí dôvod, že mu prestalo ísť podnikanie a predpokladal prevažné využitie auta na súkromné účely?
Mmartina
26.03.06,14:54
Pustí sa so mnou niekto ešte okrem pani Anny do diskusie?
Prosím Vás o názor a radu.
Ďakuje.
Manual
26.03.06,15:41
Pustí sa so mnou niekto ešte okrem pani Anny do diskusie?
Prosím Vás o názor a radu.
Ďakuje.
Martinka, už nie je vlastne o čom debatiť. Všetci vedia vrátane DU, že auto sa vyradilo. Teraz potrebujete do nákladov odpisy. Ja by som šiel na tvojom mieste za nejakým daňovým poradcom a doriešil to s ním ako sa pozerá na vyradenie a znovu zaradenie toho istého auta do majetku firmy, či je možné si uplaniť odpis. Môj názor je že v takomto prípade nie.
A ešte jedna možnosť, skús ísť na DU, či by "nebola správkyňa dane ochotná" na to vyradenie zabudnúť. Ak áno tak to máš vyhraté, uprav kartu DM na pôvodný stav a hotovo:)
Pekný večer...
Mmartina
26.03.06,15:44
Ďakujem.
Pekný večer aj Tebe.
bazil
14.11.06,06:32
Prosím Vás ak vyraďujem z podnikania auto ( nebolo odpisované, cestná dań bola riadne zaplatená ) stačí ak to oznámim daňovému úradu listom, alebo je na to nejaké špeciálne tlačivko?
Ďakujem
Marína
14.11.06,07:16
Nie je na to určené tlačivo, takže formou listu. Uveď v ňom EČ a typ MV, dôvod a požiadaj o vrátenie vzniknutého preplatku dane z MV.
r.galovic
15.11.06,13:06
Dobre som pochopil z tejto diskusie, ze napr. po 4 rokoch odpisovania automobilu ho jednoducho vyradím z majetku a mozem ho nadalej pouzivat na podnikanie?
renča1
15.11.06,14:23
Dobre som pochopil z tejto diskusie, ze napr. po 4 rokoch odpisovania automobilu ho jednoducho vyradím z majetku a mozem ho nadalej pouzivat na podnikanie?

Áno je to tak .Pochopil si to správne.:)Zákon nezakazuje vyradiť os.automobil z majetku daňovníka už odpísaný , ale aj keď nie je celý odpísaný do os.užívania a ak si jeho vlastníkom, tak dokonca môžeš si uplatniť aj 6,2 za 1km.

PS:Len táto diskusia od začiatku bola o vyradení a opätovnom zaradení v tom istom roku čo sa od tvojej otázky trochu líši.
apo
16.11.06,13:17
Dobre som pochopil z tejto diskusie, ze napr. po 4 rokoch odpisovania automobilu ho jednoducho vyradím z majetku a mozem ho nadalej pouzivat na podnikanie?

Do roku 2004 vrátane bola v zákone o dani z príjmu, klauzula ktorá zakazovala robiť cestovné náhrady na OMV ktoré bolo v minulosti v majetku firmy. Táto klauzula so do nového zákona nedopatrením, alebo LOBISTIVKÝM vplyvom nedostala.

V prídade podnikania fyzickej osoby je toto jedna z výhod v zákone o dani z príjmov.

apo
Lucida
30.09.09,13:18
Ahojte!

Prosím Vás o info. Ak SZČO skončila podnikanie napr. v septembri 2009 ako je to s odpismi za auto a za akých podmienok ho môže vyradiť z majetku v priebehu roka?
Ak môžete poradte mi aspon paragraf...

Dakujem velmi pekne!