sisi97
24.01.14,11:36
V stredu sa dozvieme v práci,že v sobotu máme nadčasovať. V piatok som ochorela, bola som u lekára a keďže som sa nenechala vypísať ,šéfka mi oznámila ,že mi môže dať absanciu. Môj argument je ,že rozpis smien mám dostať týždeň voprad a nie na poslednú chvíľu.Môžem sa brániť týmto?
Tweety
24.01.14,10:37
Môžeš, ale, či ti to aj pomôže je otázne.
ivka70
24.01.14,10:39
Keby si bola od piatku na PN, nemas problem.
Takto naozaj mozes dostat absenciu, lebo si nenastupila na nariadeny nadcas.
Nadcas nie je rozpis zmien, tam neplati tyzden vopred.
Llívia
24.01.14,10:57
Kedy si sa dozvedela, že máš ísť do práce aj v sobotu? Mohla si to riešiť hneď - zavolať vedúcej, že si chorá. Keby aj tak trvala, že máš ísť do práce, nechať sa vypísať na PN v pondelok - PN sa dá vypísať 3 dni naspäť.

Brániť by si sa mohla, ak neboli splnené podmienky pre nariadenie nadčasu, pretože nie si povinná robiť to, čo je v rozpore so zákonom:

Zákonník práce

§ 97 Práca nadčas
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.
(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.



§ 47 Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,