KatarínaI
24.01.14,12:16
Dobrý deň. Vie mi prosím niekto poradiť? Ide totiž o to, že na našom malom sídlisku, priamo v centre všetkého denného diania, v budove, kde sa nachádzajú potraviny, lekáreň,knižnica a iné ľuďom užitočné služby otvoril súkromný podnikateľ v priestoroch bývalého papiernictva a hračkárstva herňu s výhernými automatmi. V bezprostrednej blízkosti od tejto prevádzky sa nachádzajú škôlka ( cca 20 m), zákl. škola( cca 100 m ), detské ihrisko ( cca 20m) a dom dôchodcov ( cca 50m ). Zákon hovorí, že prevádzky s výhernými automatmi musia byť od takýchto subjektov vzdialené min. 200 m. Je tam však aj klauzula, že výnimkou sú herne. Je to podľa mňa vyslovene účelová klauzula, ktorá umožňuje otvorenie takejto prevádzky aj na takomto mieste a nám, občanom znemožňuje protestovať voči takejto prevádzke. Preto sa pýtam, či neexistuje v našom právnom poriadku niečo ako "právo na bezpečný život, resp. bývanie", lebo to by mohol byť argument pre kompetentných, aby zasiahli, keďže na danom mieste sa pohybuje množstvo detí všetkých vekových kategórií a pred herňou sa začínajú objavovať veľmi pochybné existencie, ktoré podľa nás, rodičov, môžu byť potencionálne nebezpečné pre okolie. Na mestský úrad sme doručili aj petíciu proti tejto herni, však nedosiahli sme vôbec nič.Vopred ďakujem za akúkoľvek radu, ktorá by nám mohla pomôcť.
arizona
24.01.14,12:57
Nerob z toho "kowbojku". Ved herne, kasina, krcmy, ci ine zariadenia su beznou sucastou miest.

Herna nie je cukraren, kde si pride aj malolete dieta volne dovnutra a ponuknu ho....Deti maju vstup zakazany,zamestnanci ho bud nevpustia dnu,alebo ho vyvedu s vysvetlenim,preco tam nemoze byt.

Nie vsetci ludia,ktori maju v blizkosti hernu sa stanu zavislakmi...

Majitel urcite nebude riskovat,aby dnu vpustal malolete decka. Tiez sme mali na sidlisku dlhe roky hernu,funguje dodnes. Na dverach je upozornenie,ze vstup iba nad 18 rokov. Ked bola herna nova, obcas tam prisli omrknut aj deti,ale vzdy ich spomedzi dveri slusne vykazali. Zvonku dovnutra vidiet nie je, takze herna po par mesiacoch prestala byt pre deti zaujimava,dnes si nik ani neuvedomuje ze je tam. Stamgasti pridu dnu,stratia sa za tmavymi zavesmi a hotovo....Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze mat vedla domu hernu je urcite lepsie,ako krcmu,kde je viac hluku a spiny od opitych...
ludmila4
24.01.14,13:54
A možno nerobí kovbojku. Neviem ako je to inde ale trnavskom kraji pobrali automaty zo šenkov, lebo vždy sa našla nablízku nejaká škôlka alebo škola. Ale herne to už je niečo iné, tie nech si ficia trebárs aj areáli materskej škôlky. Zase v popredí volakoho záujmy a zdravý rozum nikde.
misoft
24.01.14,14:21
Pokiaľ táto "herňa" spĺňa všetky podmienky, ktoré zákon ukladá - tak potom tam môže byť.
Na podanie petície máte právo, mestskí radní potom musia riešiť problém z dvoch hľadísk, z hľadiska občanov a z hľadiska podnikateľa, musia preskúmať zákonnosť, predpisy, nariadenia.

Na to, kto do herne vojde, nemáte žiaden vplyv, vstup si musí ustrážiť samotný majiteľ. Avšak! Stačí jediný prípad, že v herni bude neplnoletý človek a viete o tom, vtedy môžete zavolať políciu (pretože tu by šlo už o ohrozenie mravnej výchovy) a to by potom malo stačiť na to, aby radnica prehodnotila svoj postoj.....
avalik
24.01.14,14:29
misoft
24.01.14,14:33
Jednoduchá úvaha mocipánov - čo tam po občanoch, čo tam po deťoch, hlavne že prachy budú.........
buchač
24.01.14,14:34
Vlani novelizovaný zákon 171/2005 Z. z. o hazardných hrách v paragrafe 35, odsek 11, hovorí že: „…je zakázané prevádzkovať výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry v školách, školských zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb pre deti a mládež a ubytovní mládeže, zdravotníckych zariadeniach a v budovách štátnych orgánov. Je zakázané prevádzkovať výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry, s výnimkou ich prevádzkovania v herni vo vzdialenosti do 200 metrov od školy, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež a ubytovní mládeže.“

Prečo sú herne z tejto 200-metrovej podmienky vyňaté, zákon nehovorí. Takže, ak budú vaše dieťa cestou domov každodenne míňať lákavo pootvorené dvere do prítmia herne, nič s tým nespravíte. Podľa zákona je to v úplnom poriadku. Teda vlastne šanca na zmenu tu je, zákon vám po novom umožňuje vyjadriť svoj nesúhlas petíciou. Podmienkou jej relevantnosti je, že ju podporí 30 % obyvateľov danej lokality .

http://www.petrzalskenoviny.sk/petrzalka/11/2013/herna-pri-zakladnej-skole-v-sulade-zakonom/
alaya1
24.01.14,15:01
My mame tiez hernu za rohom, dokonca nad ambulanciami a nikoho neohrozuju. kto chce pojde aj ine, kde je, kto nechce, ani sa na to nepozrie.
misoft
24.01.14,15:39
A to nehovoriac o tom "mastnom" postihu pre majiteľa, ktorý si to "neustráži" - od pokuty,cez zrušenie herne až po trestno-právny postih.....
kopretinka
24.01.14,20:50
ja mám herňu rovno pri vchode do domu,tiež sme sa báli,že čo bude,keď sme sa to dozvedeli.Nedeje sa nič.nestoja tam žiadne pochybné indivíduá,dvere sú stále zatvorené,zákazník musí zazvoniť,aby sa dostal dnu.Dovnútra vidieť nie je.nejde odtiaľ hluk,takže ani nevieme,že tam vôbec je herňa.
Neobhajujem to,ale nie je s tým žiadny problém.
LukyKs
25.01.14,07:10
""
V bezprostrednej blízkosti od tejto prevádzky sa nachádzajú škôlka ( cca 20 m), zákl. škola( cca 100 m ), detské ihrisko ( cca 20m) a dom dôchodcov ( cca 50m ). Zákon hovorí, že prevádzky s výhernými automatmi musia byť od takýchto subjektov vzdialené min. 200 m. Je tam však aj klauzula, že výnimkou sú herne. Je to podľa mňa vyslovene účelová klauzula, ktorá umožňuje otvorenie takejto prevádzky aj na takomto mieste a nám, občanom znemožňuje protestovať voči takejto prevádzke. Preto sa pýtam, či neexistuje v našom právnom poriadku niečo ako "právo na bezpečný život, resp. bývanie", lebo to by mohol byť argument pre kompetentných, aby zasiahli, keďže na danom mieste sa pohybuje množstvo detí všetkých vekových kategórií a pred herňou sa začínajú objavovať veľmi pochybné existencie, ktoré podľa nás, rodičov, môžu byťpotencionálne nebezpečné pre okolie
""

Presne takto si demokraciu predstavujú "tieždemokrati"
- zákon vykladaný ženou z domácnosti
- argumenty detto




PS

A ty bývaš kde ?

V byte, alebo aj 20 metrov od bytu ?



Nechcela by si takto podľa svojich sebeckých predstáv, aby sa do okruhu 200 metrov od tvojho bytu riadilo všetko IBA podľa teba?

Aby si mala naplnené to právo na bezpečný život :D



PS

A čo ostatní ??????????????????????
KatarínaI
26.01.14,07:51
Milý LukyKS. Ďakujem za veľmi užitočný a inteligentný koment. Je dokonca natoľko inteligentný, že som vlastne ani nepochopila, čo si ním chcel povedať. Ale vlastne sa ani nečudujem, veď máš česť len s obyčajnou ženou v domácnosti :-D Tvoj odhad s kým komunikuješ naozaj hovorí za všetko. Aj o úrovni tvojho komentu :-)
marjankaj
26.01.14,08:10
Právo na bezpečný život ti nikto nezaručí. Dokonca ani právo na život.
Ak by bolo zaručené právo na život, tak by sa predsa nestávali vraždy a ani napríklad dopravné nehody.
Právo síce máš. Ale ak je tvoje právo porušené, tak sa môžeš domáhať svojho práva súdnou cestou, ak napríklad nie je dohoda možná.
erik555
26.01.14,08:16
az kym si niekto nepride vybavovat ucty zapalnou formou...
KatarínaI
26.01.14,08:21
Určite nechcem robiť zbytočnú kowbojku, nie som ten typ. Mám deti a dosť náročnú prácu na to ,aby som sa zaťažovala zbytočnosťami. Ale k riešeniu tohto problému ma nakopla skutočnosť, že som za bieleho dňa bola svedkom veľmi nechutnej a vulgárnej hádky róma s rómkou, on chcel od nej peniaze na automaty, ona mu ich nechcela dať. No, vadili sa tak ,ako to len rómovia vedia. A to pred očami detí, ktoré práve išli okolo zo škôlky alebo zo školy. Nemyslím si, že toto je v poriadku. Toto sme v našej štvrti nikdy nemali a žiaľ mám pocit, že tá herňa bude priťahovať aj takýchto ľudí. Pokiaľ by sedeli len dnu, nič mi na tom nevadí, tam nech si robia čo chcú, ale ak budú obťažovať okolie svojim správaním mimo herňu, tak si myslím, že nie je na tom nič neobvyklé, ak mi to začína vadiť.
kopretinka
26.01.14,08:30
tam je to už vybavené.......
lujza.j
26.01.14,08:35
neviem kde sa toto neprávie mohlo stať.....ja žijem vo "VIP" štvrti BA....moje decko tu vyrástlo "Pentagon" čo by kameňom dohodil.....ešte mám výhlad na miesto na Vysoké Tatry výhlad na neho .....takže v okolí mojeho decka sa pohybovali rôzny ludia-deti aj na zš, ktoré som nedokázala ovplyvniť.."herňu" mám pod domom, kde je len otázka času kedy tam nabehne protidrogové...čo je od školy cca. 50m....moje decko vyrástlo nefetuje a nepije....ale debaty na túto problematiku boli doma bežné....
marjankaj
26.01.14,08:37
Ak myslíš mocipánov, ktorí navrhovali a odsúhlsili také znenie zákonov, tak máš pravdu. Teda zmenu možno dosiahnuť zmenou zákona,ak bude taká požiadavka a aj ochota.
synator
26.01.14,08:40
Nič v zlom, ale hádku róma s rómkou môžeš mať aj bez herne.
marjankaj
26.01.14,08:45
Že by sa pre tých rómov zriadili rezervácie, ako to bolo kedysi v USA? A zabila by sa kopa múch jednou ranou.
LukyKs
26.01.14,11:20
Katuška.
Tvoja otázka svedčí o "právnom bezvedomí" = chcela by si (iba z obyčajného rozčúlenia) až také práva, ktoré by zasahovali do roznych práv iných,
preto tá irónia,
aby si sa mohla vydýchať
prečítať nejaké zákony
a až potom sem napísať.

PS
Reagovala si presne ako psíčkárka
kopretinka
26.01.14,11:43
neurážaj psíčkarky,ja som tiež.
misoft
26.01.14,12:16
Žiaľ - ochota zo strany občanov by bola, ale zákony tvoria práve mocipáni - a tí si predsa nebudú s r a ť do vlastného hniezda. Výsledok potom je taký, že akákoľvek snaha o zmenu zákonov je na 99,9% zmietnutá zo stola hneď na začiatku.....
Veď len taký zákon o preukazovaní majetku..... viď ich priznania, nič z nich nezistíš, ale občan musí priznať i to h o v n o, čo mu zo zadku vylezie....
arizona
26.01.14,13:04
Nam otvorili medzi domami krcmu.Ramus do rana,cele vikendy,opilci vyvracali smetiaky,vyvalovali brany,po ceste takmer denne plno porozbijanych flias a inych odpadkov. V sobotu do 22 hod. ziva hudba na dvore. Vsetci okolobyvajuci uz saleli,ziadne staznosti na urade nepomohli. Ved nemohli panu podnikatelovi branit v podnikani a obec mala z toho zisky, ved pan podnikatel poskytoval mikulaske balicky pre miestnu skolku a vniesol svojim podnikanim kulturu do obce... Obec vsetky staznosti riesila iba obhajobou krcmy,na ludi,co byvali naokolo nebral ohlad nikto. Slovenskooooo !!!!
misoft
26.01.14,13:08
Takže potvrdenie znenia môjho komentára .......
marjankaj
26.01.14,13:41
Ale toto s herňou asi nesúvisí.
Aj pán Dobrovolský z Malaciek má pri svojom dome bordel. A nie je tam ani krčma a ani herňa. A boli tam aj tí "najpovolanejší" ministri Lipšic a Kaliňák. A čo sa zmenilo?
marjankaj
26.01.14,13:46
Máš dva spôsoby ako to riešiť.
Zákonnou cestou podľa platných zákonov
alebo nezákonnou ako je to napríklad v Kyjeve s dosť nejasným výsledkom.