jaaona
24.01.14,12:48
Dnes som si bola zobrat list vlastnictva na katastralnom urade s 8€ kolkok, isla som na mestsky urad - podat danove priznanie, pretoze pravoplatnosti malo DD minuly rok a pani uradnicka povedala, ze tam nevidi datum nadobudnutia.... a ci nemam osvedcenie o dedicstve (nemam zaujem pradkladat nikde osvodcenie o dedicstve, aby ho kazdy ocumoval). Rovnako sa chystam aj za spravcom - nahlasit zmenu majitela bytu - este som to doteraz nespravila, lebo LV mi bol zapisany az tento tyzden. To kazdy bude mat nejake sproste otazky, alebo som si na katastri nevypitala nieco co som mala?
LukyKs
24.01.14,12:20
Dopíš tam ten dátum a hotovo
jaaona
24.01.14,19:20
Pokial viem, tak podla zakona sa nadobuda majetok smrtou porucitela, tomu rozumiem, ale kde najdem ten datum. Keby som si vyziadala kopiu originalu listu vlastnictva, tam by boli uvedene datumy?
misoft
24.01.14,19:25
Dátum úmrtia je na úmrtnom liste. Nikdy nie na LV. Potom sa právo na majetok potvrdzuje dedičským konaním - podľa zákona. Dostaneš o tom osvedčenie o dedičstve. To je doklad o tom, že majetok po právnej stránke je tvoj. No a osvedčenie sa použije na vydanie LV. Úradníci však chcú presne vedieť, od kedy je majetok tvoj - a to potom sa zistí osvedčením o dedičstve.
jaaona
24.01.14,19:30
Dátum úmrtia je na úmrtnom liste. Nikdy nie na LV. Potom sa právo na majetok potvrdzuje dedičským konaním - podľa zákona. Dostaneš o tom osvedčenie o dedičstve. To je doklad o tom, že majetok po právnej stránke je tvoj. No a osvedčenie sa použije na vydanie LV. Úradníci však chcú presne vedieť, od kedy je majetok tvoj - a to potom sa zistí osvedčením o dedičstve.

V pripade kupy sa do LV datum pise, nie a v pripade DK nie? Neviem teda ci sa v tom niekto vyzna, pretoze vacsinou sa ma pytaju na datum pravoplatnosti DK a tak tam pisu datum pravoplatnosti. Myslela som ze kataster uvadza v LV datum nadobudnutia.
misoft
24.01.14,19:39
Je rozdiel medzi dátumom nadobudnutia a dátumo právoplatnosti.
Príklad: prebehne dedičské konanie - 1 dedič. De facto je majetok jeho. Ale o tri dni sa dostaví nejaký človek a zdokladuje, že je opomenutý dedič (napr. potomok s iným partnerom zosnulého) a musí sa podľa zákona dedičstvo znova prerozdeliť. A už de facto nie je celé jeho, ale len polovica. Ak však je dedičské konanie právoplatne potvrdené, majetok sa stáva de facto i de jure (skutočne i právne) jeho a toto sa do LV zaznačuje. Musí to byť právne ošetrené - nie len fyzicky.
jaaona
25.01.14,14:47
Tomu rozumiem, ale stale nerozumiem tomu, preco nikde nie je v LV uvedený ziadny datum.
misoft
25.01.14,15:55
Nóóó - LV potvrdzuje tvoje vlastníctvo. Oni vo svojich lajstrách istotne majú všetky údaje. LV pre teba je len potvrdením skutkového stavu - vlastníctva.
Katy a R
25.01.14,16:10
nemusela si ani platiť za ten LV - úplne stačilo si ho vytlačiť z katasterportálu.
ja som dokladala (predaj-kúpa) kôli dátumu Rozhodnutie z katastra.
Skús odfotiť len tú časť o právoplatnosti (a len nahliadnuť do originálu) - možno im bude stačiť???
Tiež ma to vytáča s tým predkladaním osvedčenia o dedičstve ... s tým "očumovaním" - a keby len naše údaje, ale všetkých účastníkov konania! som predložila jednej nemenovanej banke iba tie časti osvedčenia, ktoré sa týkali účtu a jedného účastníka konania, ktorý ho dedil (ostatné časti som vymazala) - nestačilo im!:mee:
luja5
25.01.14,16:16
Tomu rozumiem, ale stale nerozumiem tomu, preco nikde nie je v LV uvedený ziadny datum.
Je to preto, lebo zákon neukladá povinnosť zapisovať na LV dátum nadobudnutia právoplatnosti listiny, na základe ktorej sa vykonáva záznam o právach k nehnuteľostiam (v danom prípade dátum právoplatnosti dedičského osvedčenia).
luja5
25.01.14,16:18
... V pripade kupy sa do LV datum pise, nie a v pripade DK nie? ...
KZ môže byť uzavretá v jednom kalendárnom roku, ale k nadobudnutiu vlastníctva vkladom do katastra môže dôjsť až v nasledujúcom kalendárnom roku. Takže aj v prípade, ak na LV je zapísaný ako titul nadobudnutia kúpna zmluva s uvedením dátumu uzavretia KZ (KZ zo dňa ...), takýto LV by nemal byť postačujúci pre rozhodnutie o dátumu vzniku daňovej povinnosti pre DzN.
luja5
25.01.14,16:24
Dnes som si bola zobrat list vlastnictva na katastralnom urade s 8€ kolkok, isla som na mestsky urad - podat danove priznanie, pretoze pravoplatnosti malo DD minuly rok a pani uradnicka povedala, ze tam nevidi datum nadobudnutia.... a ci nemam osvedcenie o dedicstve (nemam zaujem pradkladat nikde osvodcenie o dedicstve, aby ho kazdy ocumoval). Rovnako sa chystam aj za spravcom - nahlasit zmenu majitela bytu - este som to doteraz nespravila, lebo LV mi bol zapisany az tento tyzden. To kazdy bude mat nejake sproste otazky, alebo som si na katastri nevypitala nieco co som mala?
Aj odo mňa chceli pri DP k DzN dedičské osvedčenie. Tak som im skopírovala len tie strany, na ktorých boli potrebné údaje a prípadné nepotrebné údaje z príslušných strán som pred skopírovaním prekryla. A stačilo to:). Rovnako som to robila aj pre iných. Potrebovala som napríklad urbáru preukázať svoj dedičský nárok na urbárske podiely, ale urbáru LV nepostačovali z dôvodu, že mohli obsahovať chybné údaje (v mojom prípade sa aj stalo, že na dvoch LV sa pri opisovaní z dedičského osvedčenia objavili chyby, ktoré kataster neskôr po mojej tlf. "reklamácii" opravil). Pre urbár som zase kopírovala iné strany a prekrývala iné časti z osvedčenia a tiež im to stačilo:).
LukyKs
25.01.14,17:17
Pokial viem, tak podla zakona sa nadobuda majetok smrtou porucitela, tomu rozumiem, ale kde najdem ten datum. Keby som si vyziadala kopiu originalu listu vlastnictva, tam by boli uvedene datumy?
Povolením vkladu na katastri
branislavp
31.01.14,04:33
Ak pýtala úradnička listinu - osvedčenie s vyznačeným dátumom jeho právoplatnosti, tak jej to poskytni iba v tejto časti vo forme fotokópie, aby z listiny bolo zrejmé iba to, čo požaduje. V žiadnom prípade úradu neposkytuj Tvoje rozhodnutie o dedičstve v celej podobe. Fotokópia LV z katasterportal - v nej je uvedený titul nadobudnutia priznávaného majetku, aj na základe čoho, t.z., v Tvojom prípade dedičstvom a je tam uvedený aj rok zápisu v katastri.
branislavp
31.01.14,04:56
Je nepochopiteľné, že úrad k majetkovému priznaniu vyžaduje od človeka aj uznesenie z dedičského konania. No to potom bude, alebo môže žiadať aj napr. kúpnu zmluvu, ak bol nadobudnutý majetok kúpou.