matthew_tv
24.01.14,13:08
Zdravím. 13. 1. 2014 som podal výpoveď a stal som sa nezamestnaným. 14. 1. 2013 som dostal do rúk výpoveď, 20. 1. som sa bol evidovať. Dnes som si bol po oznámenie o zaradení do evidencie, z ktorého jednu kópiu som mal následne odniesť na zdravotnú poisťovňu, jednu na sociálnu poisťovňu a jedna ostáva mne.
So zdravotnou poisťovňou nebol problém, došiel som však na sociálku a povedala, že si musím vypísať žiadosť o dávku v nezamestnanosti a u bývalého zamestnávateľa potvrdiť papier na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, že až to budem mať, tak odo mňa vezme ten papier od úradu práce.

Dnes je nestránkový deň v kanceláriách bývalého zamestnávateľa, v stredu už nebudem na Slovensku. Nech mi niekto vysvetlí, kedy tam mám ísť, keď som tej ....pani.... povedal, že odchádzam do zahraničia???

Čo pre mňa bude vyplývať z toho, ak na sociálku papiere proste neodnesiem?

NAČO máme na tom je.....om Slovensku toľko úradov, keď človek musí všade aj tak behať sám, ak ONI niečo chcú???
Načo majú poštu a internet, keď nedokážu medzi sebou komunikovať, no musí človek behať sám?
Katy a R
24.01.14,12:19
Ale sociálna poisťovňa od teba nič nechce - ty chceš od nej dávku v nezamestnanosti - tak preto tam treba doložiť všetky potrebné dokumenty. Ak tú dávku nechceš - nemusíš tam chodiť!.
neviem ako si myslel, že nebudeš na Slovensku? - ideš preč? ... ani na UPSVaR si sa nemusel ísť registrovať (tam sú takisto nejaké povinnosti, keď už sa zaregistruješ) - ale nie je to povinnosť!
Ešte doplním: aj poštou ti môže zamestnávateľ poslať potvrdenie ( a zvyknú to aj dávať pri skončení PP s ostatnými dokumentmi)
Anik
24.01.14,12:39
Aj napriek tomu, že nebudeš žiadať resp nemal by si nárok na dávku v nezamestnanosti je potrebné zaniesť požadované doklady na SP. Nemusíš osobne, ak máš niekoho komu dôveruješ popros, aby to za Teba vybavili.
Iba ak máš papiere v poriadku Ti potom SP vydá potvrdenie, že si bol nezamestnaný bez nároku na dávku resp. s nárokom na dávky a jeden nikdy nevie, aké potvrdenie k čomu bude potrebovať. Ja osobne by som to radšej riešila schodnou cestou nech to bude v poriadku.
Katy a R
24.01.14,12:45
toto by bolo treba, keby chcel napr dávku v hmotnej núdzi - aby mal potvrdenie, že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, alebo ak by nejaké výživné riešil, alimenty ... alebo žeby mu to bolo treba na voľačo iné? (nenapadá mi viac) .
Ale ak naozaj nič nechce - tak tam ani nemusí chodiť !
Anik
24.01.14,13:06
Katka máš pravdu, ale vidíš koľko možností napadlo len teba. Mňa okrem toho napadlo štipendium atď. Bola som informovaná na SP, že je lepšie ak to tam evidenčne majú. Zať pracoval rok a 3 mesiace bol potom nezam. -vedeli sme, že nemá nárok na podporu, tak sme tam ani nechceli ísť. Ale potom mi to nedalo tak som tam zašla a opýtala som sa či je to potrebné a tam mi povedali, že ak by niekedy z nejakého dôvodu bolo potrebné potvrdenie od nich, oni ho jednoducho nevydajú ak tam tá žiadosť nebude. Takže neriešim, ak to bude potrebné pre niekoho z môjho okolia poviem nech to zanesú na SP a hotovo.
Katy a R
24.01.14,13:09
- jasné - veď aj poštou sa dá;)
matthew_tv
24.01.14,13:18
Ale ani ja nechcem od sociálnej poisťovne nič! na ÚPSVaR sa ma pani pri evidovaní pýtala, či chcem podať žiadosť o dávku v nezamestnanosti...vravel som, že nie, pretože o týždeň odchádzam do zahraničia.
Tým to padlo, povedala, že mi tie papiere, po ktoré si mám o pár dní prísť, stačí odniesť do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ísť tam musím, pretože ešte som im neodovzdal oznámenie o zaradení do evidencie. To odo mňa však nevezme bez žiadosti o dávku v nezamestnanosti.

Áno, nebudem na Slovensku, idem pracovať do zahraničia, odkiaľ pošlem pracovnú zmluvu domov, teda na úrad práce.

Vybaviť niečo u môjho posledného zamestnávateľa, to je umenie...keď som od nich naposledy niečo chcel po tom, ako som im oznámil, že podávam výpoveď, tak som myslel, že ma tam rovno obesia...takí nepríjemní boli.
Skúsim im to poslať poštou, nech mi to vyplnia, pretože behať teraz 60km kade-tade nebudem, nakoľko ani auto nemám pojazdné, no ak mi dôjde odpoveď, že si po to mám prísť sám, tak ďakujem pekne...
matthew_tv
24.01.14,13:20
Ja však nemám čas behať po úradoch. Na každom úrade človek strávi nejakých pár desiatok minút, dokopy to zaberie celý deň, dva dni...
Zašlem papiere do bývalej práce, ak mi to tam vyplnia a pošlú domov (kým to dôjde, už nebudem doma), mama alebo brat by to mohli odniesť na SP...
arizona
24.01.14,13:34
Pises, ze za tyzden odchadzas do zahranicia.Nechapem teda, preco si sa vobec siel evidovat na urad prace. Mohol si sa nahlasit iba na ZP ako samoplatca a mal by si pokoj s uradom prace a donasanim potvrdeni, ci naslednom odhlasovani ...
Katy a R
24.01.14,13:36
SP vôbec netreba tvoje potvrdenie o zaradení do evidencie ! - oni ti len vydajú na základe potvrdenia od zamestnávateľa a toho potvrdenia o zaradení, že nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti - a toto sa tebe môže (ale nemusí) niekedy zísť.
Ty momentálne nie si poistenecom SP - a ani s nimi nič nemáš! ;) (to len na vysvetlenie)
Ale anik má pravdu v tom - že ak budeš napr v budúcnosti (napr o 2 roky) si vybavovať dávku - tak potom od toho zamestnávateľa ťažšie získaš potvrdenie.
Ak budeš pracovať v zahraničí - bude sa treba odhlásiť u nás zo ZP !
Katy a R
24.01.14,13:47
veru nemusel nikde chodiť - kľudne to mohol vybaviť v ZP brat - a stačilo by až potom, keby už mal pracovnú zmluvu (naraz aj odhášku - už aj uhradiť alikvotnu časť poistného) - ale takto voľačo ušetrí zase ;)
matthew_tv
24.01.14,14:07
SP treba moje potvrdenie o zaradení do evidencie, aby som za seba nemusel odvádzať odvody, nie?
Ak budem pracovať v zahraničí, bude za mňa platiť odvody sociálnej poisťovni zamestnávateľ, u ktorého dostanem zmluvu, ktorú pošlem na ÚPSVaR.
Ale ak neodnesiem teraz to potvrdenie o zaradení do evidencie, tak?
Katy a R
24.01.14,16:32
veru nikto za teba odvody platiť nebude! aj keď zanesieš potvrdenie ...
matthew_tv
26.01.14,15:14
Pretože nebudem za seba platiť sociálku, ak nemusím.
ivka70
26.01.14,15:19
Socialku nikto platit nemusi, nie je to povinne a ani pri evidencii na UP za teba nikto ziadne odvody do Socialnej poistovne neplati.
Jedine, co je povinne, je zdravotne poistenie .... pri tom, kolko vidis problemov s evidenciou a stratou casu, by sa ti ta investicia na par dni na zdravotne poistenie oplatila :D
tictac7
26.01.14,15:26
sociálne poistenie, pokiaľ nedosahuješ zákonom stanovené príjmy nie je povinné. Povinné je len zdravotné poistenie. Ak ak ideš do zahraničia a ešte k tomu pracovať, tak nezabudni tak, ako Ti to už KatyaR radila - odhlásť sa zo zdravotnej poisťovne..... a si nemysli, že je to také ľahké - to len uvidíš..... A v momente, ako Ťa ÚP vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak sa stávaš v ZP, do doby, kým nepreukážeš, že si zdravotne poistený v inom ČŠ a neodovzdáš kartičku poistenca, samoplatiteľom.....
matthew_tv
26.01.14,16:07
Odhlásiť zo zdravotnej poisťovne? Veď pri práci v zahraničí môžem byť predsa poistený doma, našou zdravotkou a mám nárok na niečo aj v zahraničí, nie???
Ak budem pracovať v zahraničí a mať zmluvu u zamestnávateľa v zahraničí, ten za mňa bude odvádzať odvody do poisťovne v zahraničí, čiže ma nemusí trápiť, že nebudem poistený na Slovensku, nie? Odhlásiť sa môžem určite aj inak ako len návštevou ZP.
Veď aj brat je v zahraničí a nič také ako odhlasovanie sa z poisťovne robiť nemusel.
Otec bol tiež v zahraničí dlhé roky, aj keď on si vybavil poistenie tam, keďže tam bol nejaký-ten rok...
ivka70
26.01.14,16:10
To sa velmi mylis. V ramci EU mozes mat iba jedno zdravotne poistenie. Kedze ides do zahranicia pracovat na zmluvu, tak budes (ak ide o krajinu EU) automaticky zdravotne poisteny zozamestnania. Preto si povinny sa odhlasit na SK zo zdravotnej poistovne.
Je tu zopar ziadosti o radu, co robit, ked poistovna vymaha od cloveka, ktory pracoval v zahranici, platby za dobu, kedy boli poisteny v zahranici ale neodhlaseni z SK ZP.

A to ze brat nemusel? Ono si ho to este moze najst ...
matthew_tv
26.01.14,16:13
Ja sa ale môžem odhlásiť zo ZP vtedy, ak podpíšem zmluvu, nie?
Načo by som sa odhlasoval už teraz? Ak by sa mi počas cesty do zahraničia niečo stalo, tak nebudem tým pádom ani poistený!
No, vedel by som o tom, kebyže sa odhlasuje...
tictac7
26.01.14,16:15
tak, tak, ivka70, dobre píše, je jedna z tých, čo je v tejto problematike doma :-) Takže matthew_tv - môžeš sa hrať dnes na geroja, ono Ťa to dobehne - a vo všeobecnosti - neznalosť zákona neospravedlňuje - a my sa Ti tu snažíme aj správnu cestu ukázať a Ty furt len to svoje si hudieš - mne je to jedno, rob si ako chceš....
matthew_tv
26.01.14,16:28
Tak som sa pýtal mamy...nemusím sa vôbec teraz odhlasovať zo zdravotnej poisťovne...prídem do práce, podpíšem zmluvu, pošlem kópiu domov, kópia sa odnesie na úrad práce a zdravotnú poisťovňu...až budem najbližšie na Slovensku, pôjdem odovzdať kartičku a nejaký papier u nich podpíšem...v zahraničí tiež dostanem akýsi papier ohľadom poistenia...toť vsjo...
Katy a R
26.01.14,16:48
veď nikto ti nepísal, že zajtra musíš utekať .... v ZP väčšinou až takú veľkú vedu nerobia, keď celkom presne nedodržíš termín. Ale odhlásiť sa musíš - zmluva je doklad o začatí poistenia v zahraničí. No a ak by si mal pauzu medzi vyradením z evidenicie a začiatkom PP - tak to budeš musieť doplatiť (ako písala titac a Ivka) - môže to mamka vybaviť! (tlačivo by si mal ty podpísať;))
No a k tomu bratovmu poistenie ... veru sa môže stať, že mu naša ZP o pár rokov napíše, že jej bude musieť uhradiť platby , ktoré ona platila jeho lekárom - či už za ošetrenie, alebo mesačné platby. (samozrejme, ak si nesplnil povinnosti)
matthew_tv
26.01.14,17:33
Brat bol odniesť zdravotnú kartičku a podpísať akýsi papier v ZP teraz cez vianočné sviatky, keď bol doma :)
Nebol s tým žiadny problém, mama tam predtým odniesla pracovnú zmluvu...
Katy a R
26.01.14,17:38
nie akýsi papier - ale odhlášku (a o tom tu píšeme) Tlačivo si môžeš aj stiahnuť a podpísať - a mamka potom všetko vybaví :)
matthew_tv
26.01.14,17:39
V poriadku, tak mi je všetko jasné.
Vďaka za radu/-y.