Jela.
26.03.06,16:27
Je potrebne prepocitavat vydavky na PHM podla spotreby v TP aj vtedy ak firma ma dopravnu cinnost v predmete cinnosti a auta sa pouzivaju iba na tuto cinnost? Niekedy sa u takychto aut PHM neprepocitavali, ale teraz neviem. Vopred dakujem
KEJKA
26.03.06,16:40
prepočet je vhodné robiť. Zamestnanci sú všelijakí - nedávno známa prišla na to, že zamestnanec odčerpával naftu. teda pre internú potrebu, kontrolu spotreby PHM prepočet robte.
Ale ak spotreba je v medziach vašich interných noriem, tak je to v poriadku aj z hľadiska daňového.
ondrejvla
26.03.06,16:57
Účtujem v prepravnej kamiónovej preprave a skutočne odporúčam prepočítavať spotrebu PHM, u nás to robí dopravná dispečerka. Stáva sa nielen to, čo písala Lida predo mnou, ale aj to, že zamestnanec si privyrába pre seba na firemnom aute, ale aj to, že predáva vašu PHM, ktorú si načerpal do kanistrov. A pri veľkých MV, ťahačoch to nie je zanedbateľná čiastka. Dokonca je výhodné si pre zahraničie i zaplatiť monitorovanie vášho vozidla v zahraničí a vy na mape v PC hneď zistíte, že ešte viezol niečo iné a niekam inam mimo vášho príkazu.
daisy16
26.03.06,17:00
prepočet je vhodné robiť. Zamestnanci sú všelijakí - nedávno známa prišla na to, že zamestnanec odčerpával naftu. teda pre internú potrebu, kontrolu spotreby PHM prepočet robte.
Ale ak spotreba je v medziach vašich interných noriem, tak je to v poriadku aj z hľadiska daňového.
Chcela by som reagovať - stačí interná smernica? Nemusí byť vyšia spotreba otestovaná nejakou skúšobňou? Napíšete mi o tom podrobnejšie, prosím. Ďakujem
KEJKA
26.03.06,17:08
prečítaj si príspevok od Vlasty - je perfektný.
Ide o Vašu firmu, nie o vzťah k DU ap.
Takže stačí interná smernica, ale najmä vnútroorganizačná kontrola.
daisy16
26.03.06,17:43
prečítaj si príspevok od Vlasty - je perfektný.
Ide o Vašu firmu, nie o vzťah k DU ap.
Takže stačí interná smernica, ale najmä vnútroorganizačná kontrola.
Ďakujem, len by som sa ešte chcela spýtať - Majiteľ auta jazdí väčšinou sám- ak nie predsa je pri každom tankovaní, má jedno nákl. auto- môžem mu dávať do nákladov skutočnú spotrebu paliva? Ja dávam len podľa TP-tak to robila moja predchodkýňa. Prosím ešte napíš.Ď
KEJKA
26.03.06,17:58
áno, ale kniha jázd sa vedie, nie?
daisy16
26.03.06,19:16
áno, ale kniha jázd sa vedie, nie?
áno, knihu jázd samozrejme vediem, len tam dávam spotrebu podľa TP - takže mám uvádzať skutočnú spotrebu? Aj keď je vyššia (staré auto, zimné obdobie) daňovací mi uznajú skutočnú spotrebu? Prepočítavanie podľa TP je len pre účely firmy? kde o tom nájdem viac? Veľmi pekne ďakujem za odpovede, je to pre mňa dosť dôležité
KEJKA
26.03.06,19:42
No, kde nájdeš viac neviem. Ale ZDP upravuje - normuje spotrebu OA nie NA.
Viac nájdeš tu na Porade. Príspevkov je veľa.
Dnes ti už nikto zasa všetko nenalinkuje.
Treba dodržať literu zákona a zvyšok už treba riešiť vlastnou hlavou.
Zuza
03.04.06,11:24
Uz od 14. februára mi prebieha daňová kontrola a mám problém práve s prepočtom PHM . Samozrejme som si prepočítavala spotrebu iba pre šéfovu potrebu a v danňovom priznaní som to neošetrila ako nadspotrebu alebo úsporu a pani daňováčka mi to teraz dopočítava, a vychádzajú jej z toho celkom zaujímavé sumičky. A nepomohlo mi ani to, že u nákladných aut spotreba nie je napísaná a že naftu tankujeme len na jazdenie.
Tak neviem ako je to stým prepočtom phm u nákladných áut u dopravných firiem.
Jela.
04.04.06,10:56
Ďakujem vsetkym za nazory. Podla mna sa to tiez ma prepocitavat. Aj pre vlastnu kontrolu. Konatel si to vsak nerobi a chce si to obhajit aj pred DU, ze vsetka nafta sa vyjazdi a nie je ziadna nadspotreba, mozno to tak naozaj je. Takze sme celu sumu PHM nechali v nakladoch, v DP sme nic nepripocitavali, tak uvidime... Dakujem
Zuza
10.04.06,10:27
No ja mám stále daňovú kontrolu, a strašne sa v tom hrabú, lebo že nejakú nadspotrebu nám vypočítať musia. Mám všetku naftu v nákladoch a šéf sa rozhodol že to tak aj má byť, lebo však spotreboval všetko a nech mu ukážu predpis ako to je správne, lebo predsa to auto má vždy inú spotrebu a to nemôžu spriemerovať, že u osobných áut áno ale ako to dokážu pri nákladných autách. Tak sa s nimi teraz vadí, ale daňováci sú neúprosný a stoja si za svojim, že musí tam byť nejaká nadspotreba. Ale v podstate sami nevedia ako to počítať. Keď nám to skončí, tak napíšem, ale neviem ako toto dopadne, lebo šéf je rozhodnutý sa s nimi aj súdiť. Lebo podľa neho sú to oprávnené nároky. Už mám z toho nervy.
Zuza
10.04.06,10:29
Aha a ešte chcem upozorniť, že si nás v podstate na kontrolu vybrali z toho dôvodu, že sme nemali pripočitateľnú položku. Lebo podľa nich to je podozrivé že máme toľko nákladných áut a nemáme pripočitateľnú na spotrebu PHM.
ALDA
10.04.06,10:51
Ďakujem vsetkym za nazory. Podla mna sa to tiez ma prepocitavat. Aj pre vlastnu kontrolu. Konatel si to vsak nerobi a chce si to obhajit aj pred DU, ze vsetka nafta sa vyjazdi a nie je ziadna nadspotreba, mozno to tak naozaj je. Takze sme celu sumu PHM nechali v nakladoch, v DP sme nic nepripocitavali, tak uvidime... Dakujem

V jednej firme mám nákladnú, aj osobnú dopravu. nemám žiadnu pripočítateľnú položku, pretože všetky autá majú prepočítanú spotrebu podľa stasiek a je tam aj poznačená fakturácia. Daňová kontróla bola spokojná. Majiteľ všetko fakturuje..aj zamestnancom.
Zuza
11.04.06,04:35
Veď práve, stazky máme robené tak prehľadne, že tam je dokonca aj rozpísané koľko litrov natankoval, koľko mal počiatočný stav, koľko konečný, aj spotreba tam je prepočítaná, dokonca to prepočítavame pre šéfa, spotrebu na jazdu a spotrebu od plnej nádrže do plnej. A daňováčka sa v tom hrabe a snaží sa nám vypočítať nadspotrebu, šéf sa s ňou chodí vadiť, že ako to preboha chce napočítať. raz jej vyšlo dodanenie 100.000,-, potom dodanenie 31.000,- a takto sa to naťahuje a nevieme ako ju presvedčiť že to sa prepočítať nedá. Chce smernicu o tom akú máme spotrebu v autách, ktorú si máme sami určiť, ale to je podľa šéfa úplna kravina, pretože buď ukrátime seba, alebo daňový úrad, čo je horšie vieme všetci.
On jej vysvetluje, že mi máme nákladnú dopravu v hlavnej činnosti a že phm je náš hlavný náklad a ona si stále melie svoje že tam predsa musí byť nadspotreba. A ja neviem ako to urobiť, pretože každý to robí inak a niekto vôbec nepočíta nadspotrebu. tak teraz píšem dotaz na daňové riaditeľstvo. No je to zábava a na základe tohto nám idú kontrolovať aj ďalšie roky dozadu, tak sa teším že budem mať rok daňovej kontroly.
Pekný dník
dogicka
11.04.06,08:28
Ja tiež účtujem dopravnú firmu, ktorá je špeciálna tým, že jej dopravná činnosť spočíva v odvoze zeminy od bágra. To znamená, že spotreba PHM je vyššia o 50%. Všetku naftu dávame do nákladov, máme prepočítanú spotrebu podľa staziek, a na základe tejto vypočítanej spotreby sme si v smernici určili spotrebu. Keď som začínala túto firmu účtovať, nevedela som, ako na to, pýtala som sa kolegov, jeden bol aj na školení, kde mu odporučili tento postup. Dúfam že pri kontrole to bude v poriadku, lebo tá spotreba je naozaj taká vysoká. Držím palce aby kontrola čím skôr skončila a dopadla dobre.
kačica
31.07.06,17:14
Čaute, som tu prvý krát.
Veľmi súrne by som potrebovala vnútornú smernicu na spotrebu PHM pre nákladné vozidlo, ktoré nemá stanovenú spotrebu v TP.
Ďakujem a majte sa!
Marína
31.07.06,17:28
.... tak teraz píšem dotaz na daňové riaditeľstvo. No je to zábava a na základe tohto nám idú kontrolovať aj ďalšie roky dozadu, tak sa teším že budem mať rok daňovej kontroly.
Pekný dník
Zuzka, akú odpoveď si dostala z DRSR a ako dopadla kontrola?
Fragaria
31.07.06,19:16
Zuzka, akú odpoveď si dostala z DRSR a ako dopadla kontrola?

Tak toto by zaujímalo aj mňa.
Zuza
11.10.06,04:41
Prepáč že až tak neskoro odpovedám, ale bola som pn a až teraz som sa dostala na poradu.Neviem či je to ešte pre teba aktuálne. Po daňovej kontrole a po hádkach aj riaditeľstvom daňového úradu, je to nutné prepočítavať. Dopokutovali nás za 3 roky dozadu a nepomohlo ani vadenie sa a písali sme aj dotaz na daňové riaditeľstvo tak nám odpísali že to musíme prepočítavať a že máme ísť na prelitrovanie alebo si vyhotoviť smernicu podľa ktorej to máme prepočítavať. Ale samozrejme nič konkrétne, lebo som ich žiadala že asi ako by to bolo podľa nich správne lebo tie autá majú reálne spotreby rôzne a predsa keď to budem prepočítavať, tak daňový úrad bude spokojný ale my sa budeme okrádať a budeme odvádzať daň z niečoho čo vlastne neexistuje. Ohradzovali sme sa aj tým že keď nejaký kováč robí so železom, všetko to železo si dá do nákladov a neprepočítava že koľko toho železa spotreboval a pritom on tam má reálny odpad. No nepomohlo nič musíme to prepočítavať a basta. Ale nikto nepovie ako to urobiť. môžem si vyhotoviť smernicu na spotrebu a mať pokoj alebo aj nemusím mať pokoj, keď sa daňováci rozhodnú že tá moja smernica nie je dobrá. Však oni nám chceli dodaniť pol miliona korún, čo vypočítali úplne primitívnym spôsobom ale samozrejme úplne blbím, tak sme sa viacmenej dozvedeli že si to musíme sami dopočítať ale hlavne nech tam niečo vykážeme. Tak toto je už groteska na tomto Slovensku. Tak teraz rozmýšlam že ako to najlepšie prepočítať aby som to mohla v daňovom vykázať. A rozmýšľam tuho pretože šéf nechce vidieť žiadne vysoké čiastky. Tak som teraz medzi dvoma kameňmi vyhovieť šéfovi aj daňovému a samozrejme aby boli obaja spokojný.