maro636
24.01.14,16:39
Dobrý deň,
potreboval by som radu ohľadom určenia približnej ceny domu pred predajom, chcel by som sa obrátiť na odborníka , súdneho znalca , alebo proste niekoho kto sa v nehnuteľnostiach vyzná, aby som cenu domu nejak neprestrelil ale zároveň aby som na ňom ani neprerobil. Neviete, aké majú títo znalci ceny za poskytnutie poradenstva ? Prípadne neviete o nejakom znalcovi s dobrým pomerom (cena-kvalita poradenstva ) ? Alebo neviete mi poradiť ako inak mám zistiť celkovú hodnotu nehnuteľnosti ?
alaya1
24.01.14,15:45
oslov realitaka.
command
24.01.14,16:11
Myslim si ze cena moze byt rozna nakolko taku cenu aku ti poskytne napr odhadca nemusi zase kupca prijat je to cele na dohode sam predavam dom odhadujem cenu na 20 tisic ale na inzerat som dal ovela vyssiu je lepsie stiahnut 5 tisic z 50 tisic ako 2 tisic z 20 tisic. Moj kamarat je dokazom toho ze ked chces predat a najdes blbca ktory zaplatim premrstenu cenu tak to ide.
buchač
24.01.14,16:15
Cena za vypracovanie

Odmena znalca je rôzna v závislosti od typu nehnuteľnosti, lokality v rámci Slovenska a taktiež rýchlosti vypracovania posudku. Pri bytoch sa cena pohybuje od 120 do 150 € a pri rodinných domoch od 230 do 350 €.

Cena domu

Cena domu sa odvíja od trhu .
Raz darmo , ak je cena domu X € a kupec je ochotný dať Y € , tak je to na tej dohode medzi oboma stranami .

Orientačne sa môžeš poobzerať na jednotlivé cifry na
http://www.topreality.sk/?gclid=CI7hntyJ4KkCFYoJ3wodSTxmag

Zadaj príslušné údaje a uvidíš sám .
Ber ale v úvahu , že cifry sú už aj s tou províziou realitiek ...tie si nahodia tie svoje %%% ...
maro636
24.01.14,16:38
Viem že záleži od dopytu , ale aspon hrubý odhad, ked zvážime polohu , prístup, a potom jednotlivé plusy ( napr. sauna, výrivka, posilnovna, 2jitá garáž, letná záhrada, trojsklenné okná ... ) a zároveň mínusy ( na streche je eternit ktorý by bolo treba prehodiť, zateplit...) , neviete mi poradit neakého znalca ? v okolí Žilinského alebo Banskobystrického kraja ?
buchač
24.01.14,16:39
Múdro vravíš ...

Ešte lepšia verzia je , ak z 50 tisíc stiahneš 25 tisíc ....

Neuveríš , ale mne sa ( približne ) takto podarilo chalupu kúpiť ... ;) :)
buchač
24.01.14,16:41
...šak google .....také nevieš ???
maro636
24.01.14,16:42
už som skúšal, ale tých čo som kontaktoval chceli hneď podpisovať zmluvy a až potom poskytovať služby, (chceli ma hneď prehovoriť využiť ich agentúru na predaj , ale ja ešte niesom rozhodnutý o predaji keď neviem presnú sumu za ktorú to chcem predať)
maro636
24.01.14,16:46
samozrejme , ja len zatiaľ ani neviem hrubú sumu , lebo ten dom je obrovský s množstvom izieb, saunou, letnou záhradou, veľkým pozemkom, a pod. a vôbec si netrúfam odhadnúť cenu , a ako som už písal nechcem sumu príliš premrštiť, ale zas ani podkopať, keď budem vidieť hrubú sumu tak samozrejme budem požadovať o pár percent viac a postupne upravovať podla dopytu
buchač
24.01.14,17:10
alaya

Za realiťákom je vhodnejšie ísť až vtedy , keď mám aspoň akú - takú predstavu o tej svojej cene .

Realiťák proste hľadí na ten svoj zisk , čomu sa ( samozrejme ) nečudujem . No nie každý je hraje čistú hru a to už nie je v poriadku .
arizona
24.01.14,17:11
Najpresnejsiu odpoved ti da odbornik, sudny znalec. Zoznamy najdes napr. tu http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_reg/jaspiw_mini_regz_vyber_hl1.asp?clear=Y&cball=Y , alebo pozri zlate stranky,alebo pouzi google...
Aj pri predaji ma takyto oficialny odhad vacsi vyznam a kupujuci ho viac respektuju,ako odhad hociakeho realitaka, ktory sa snazi iba rychlo predat a zarobit...

Ak chces mat iba predstavu,len tak pre seba, tak si pozri stranky s realitami, najdi si svoje mesto a tam si pohladaj podobne domy. Vsimaj si aj datumy zadania,to je dost smerodatne. Lebo ak sa dom predava rok-dva, tak urcite je cena nadhodnotena.
Ak chces predat rychlo, tak treba dat cenu o nieco nizsiu,ako konkurencia.

www.topreality.sk
www.bazos.sk
atd.
arizona
24.01.14,17:13
Nemusis im hovorit, ze chces predavat. Objednaj si u nich iba odhad,alebo sa vyhovor, ze potrebujes vyplatit spoluvlastnika, tak na to potrebujes vediet orientacnu cenu...
command
24.01.14,17:37
A on si povedal ze este som zarobil a pritom vlk sity ovca cela :D
arizona
24.01.14,19:39
To , ze ma dom mnozstvo izieb a ze je obrovsky je v dnesnych casoch dost nevyhodne a mozno budes rad, ze ho predas za cenu 3-4 izboveho. Velky dom-velke investicie do oprav,do kurenia a pod.
Je to skor pre viacclennu rodinu,alebo dve generacie,to sa predava ovela horsie. A tiez velkym minusom je eternitova strecha. Odstranenie a odvoz eternitu je dnes draha zalezitost,co odradi vela ludi. A zalezi tiez, kde dom stoji.Ak je na vhodnom mieste,mozno bude pre niekoho zaujimavy na podnikatelske ucely,napr.prerobenie na penzion a pod.
korela
24.01.14,20:27
Objektívnu cenu nehnuteľnosti ti určí iba znalec. Realiťáka vynechaj. Ak to predáš, do smrti sa budeš zhrýzať, či si nepredal pod cenu.
Čo sa týka toho, že v dnešnej dobe ide o veľký dom, tak to nie je opodstatnená odpoveď. Dnes je solventných ľudí dosť.
Avšak v čom nezáleží počet miestností je, aká je architektúra domu a v akom je stave, či je nutná úprava. A tiež je podstatné, kde sa nachádza.
Ale v každom prípade sa dá predať každý dom.
Ceny za posudky sú prakticky približne rovnaké za "normálne domy", na domy vyššej kategórie sú podstatne drahšie.
Nepísal si o pozemku, ak nejaký je.
Dať peniaze za posudok ti stojí zato.
DanielaSL
24.01.14,20:32
A to odkiaľ máš Juraj také ceny posudkov? Účtujem znalca, ale veru v našej lokalite by si také ceny netrúfal vyúčtovať.
DanielaSL
24.01.14,20:33
A ešte robí aj takú službu, že nevypracuje znalecký, len nahodí do PC, aby asi zhruba vedel povedať cenu.
buchač
24.01.14,20:38
Lokalita a lokalita ....to je podstatné !!!

Záleží tiež od viacerých kritérií danej nehnuteľnosti .
felix1
24.01.14,21:32
A ked budes mat odhadnutu cenu, odpocitaj 30az50% a mas sancu dom predat. Ak chces usetrit, pozri si ako sa ponukaju ( nie predavaju ) podobne nehnutelnosti na vyhladavacoch realit na strankach :
http://www.topreality.sk
alebo
www.cdn.sk
alebo inde.
Kedze az 80% je na nete uz viac ako rok, vies si predstavit momentalnu predajnost domu :(
Cena od odhadcu je dobra ak davas dom ako zaruku na hypo a podobne, nezarucuje ti ze dostanes odhadovanu cenu.
korela
24.01.14,23:20
Je fakt, že najviac stoja a nepredávajú sa tie novostavby, ktoré boli určené hneď na priamy predaj. Tým stavebníkom predaj najviac stojí, majú v tom zainvestované peniaze a ako si všímam, tie domy ani neprenajímajú, čakajú až sa trh pohne. Tí na situáciu asi doplatili najviac, ale môj osobný názor je, že aj potom budú musieť spustiť z kýženého zisku.
Preto kto je zorientovaný v tejto branži, tak skupuje kvalitu.
arizona
24.01.14,23:26
Osobne by som sa bala kupit. Su to domy stavane narychlo vyhradne na predaj. Takze sa pouzivaju najlacnejsie materialy,dom postaveny za par tyzdnov, stavba nevyzreta, zvacsa na malom pozemku...Bola som na obhliadke par takychto domov,ale chytala som doslova klaustrofobiu. Katalogove domy, zvacsa minimalnych rozmerov,kde sa do izieb zmestili max. postele a mozno mala komoda...a k tomu sikme, nizke plafony
Peggynka
25.01.14,05:53
buchač
25.01.14,06:24
Peggy ...keď som sa pozrel na tie ( fakt ) priemerné ceny a aj prepočet na moje pomery ???
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie-podla-typu-bytu-a-domu
Týýýý brďo , neskutočná cifra mi vyšla .
Cifry ( priemerné ) od NBS sú neúplné , nedá sa takto špecifikovať . Lebo ak do toho berú len obývateľnú plochu , tak potom je to minimálne info .
LukyKs
25.01.14,07:26
V trhovom hospodárstve (aj v sociálne orientovanom ) má nehnuteľnosť (ale vlastne skoro všetko ) takú cenu, na akej sa predávajúci a kupujúci zhodli =

- kašli na realiťáka (kvoli predajnosti to bude na dolnej hranici)
- kašli na znalca (kvoli tabuľkám to bude na hornej hranici)

- nájdi si v blízkom okolí nejaký reálny predaj
a koriguj ho na svoj dom.

PS
A neoháňaj sa tu saunou / vírivkou = ak ju kupujúci nepreferuje, má pre neho hodnotu NULA (alebo mínus, lebo to bude musieť prerobiť na niečo pre neho užitočnejšie)
Peggynka
25.01.14,07:36
buchač
25.01.14,07:45
...aj tak veľa ...samozrejme , že vravím o svojom prípade .

Ak by som vzal posledný údaj , t.j. 960 € / m2 tak výpočet je nasledovný :

Zastavaná plocha :
470 m2 x 960 = 45120 €

Záhrada ( 1200 m2 ) sa síce počíta v iných cenových reláciách , ale aj tak mi vychádza neskutoční cena .
Radšej ani nedávam do tej konečnej sumy ...
Za takúto by to bolo nepredajné v tej mojej lokalite .

Ale šak NBS udáva priemer ....či ? ... ;) :rolleyes: :cool:
Niečo podobné predsa NBS udáva aj pri tých príjmoch .
LukyKs
25.01.14,07:48
470 m2 ?
To máš dom, alebo iba chatu ?
Peggynka
25.01.14,07:48
Vyzerá to na bratislavské ceny.Nechýba ti tam jedna nula? Mne vyšlo 451 200€.
buchač
25.01.14,07:50
Luky ....starý vidiecky domček z roku 1914 ...3 izby s komplet príslušenstvom ...atď ...
alaya1
25.01.14,07:55
mam s realitakmi svoje "uzasne" skusenosti,. ved som pisala, aby ho oslovili len na odhad ceny. Taketo sluzby bezne RK ponukaju a aj ked treba zaplatit nejaky poplatok za odhad, je to vzdy menej, ako sudnemu znalcovi. Tam su dost vysoke ceny. RK na svojich strankach pisu, , ze ponukaju odhady cien nehnutelnosti,.
LukyKs
25.01.14,07:55
A ako si sa dopracoval k takému domisku ????????
Ak by si ho staval, tak by si vedel.
Ak by si ho dedil, tak tam musel byť nejaký "znalecký" posudok
Ak by si bol sám vlastníkom, tak s cenou možeš hýbať podľa potreby
Ak si ho vyženil, opýtaj sa ženy
Ak sa ho chystáš vyženiť s nejakou vitálnou babkou, opýtaj sa jej (či nemá staršiu a chorľavejšiu sestru :D s podobne veľkým domom)
Peggynka
25.01.14,08:14
Tak 47m2,nie 470m2,či ?
buchač
25.01.14,08:45
Peggýýýýýý .....a ty si myslíš , že predáš iba samotný dom ???...Veď to nie je predsa panelákový byt . Do tej ceny sa prejavujú aj ostatné náležitosti a súčasti .

Alebo sa mýlim ?

Dom ( ten môj ) je nie až taký maličký . Pri tej Tvojej metráži by sa jednalo v podstate o 1-2 izbový byt .
Peggynka
25.01.14,10:05
Ja len,že si vynásobil 470x960 = 45 120 € a mne vyšlo o nulu viac.Inak tá cena je za stavby,pozemky idú inak.U nás je cena 800€/m2 (domy) a mne dala realitka pre notárku na dedičské cenu 59 000€ aj s garážou a podľa tej ceny by len za dom malo byť 128 000€ (ale chvalabohu,lebo by som sa nedoplatila).
mona091
25.01.14,10:18
- znalecky posudok najviac priblizi cenu, okrem trhovej (ponuka/dopyt)
- ak by niekto tento dom chcel kupit bankovym uverom, aj tak bude znalecky posudok potrebny
- banka nikomu neda uver 100% z predajnej ceny, ak ta predajna cena bude nizsia ako znalecke ohodnotenie
- doporucujem si dat spravit znalecky posudok, porovnat ceny podobnych nehnutelnosti v okoli a na zaklade toho si urcit svoju cenu
pavol54
25.01.14,10:45
Najlepšie je nechať si vypracovať znalecký posudok od znalca uznávaného finančnými inštitúciami pre účely stavebného sporenia alebo hypo. odhadovaná cena znalca sa odvíja od konečnej trhovej ceny nehnuteľnosti. Technická hodnota nehnuteľnosti nie vždy zodpovedá trhovej cene. trhová cena je tvorená viacerými faktormi dokonca aj na jednej ulici môže byť rôzna, aj Dobrovodský by ti to potvrdil Takže znalec má snahu nahodiť čo najvyššiu polohovú cenu, (vyššia provízia) ale vie že banka sa nedá očúrať(chce za svoje prachy najväčšie istenie) tak sa musí prikloniť k nejakej optimálnej ohodnotenie znalaca objekt cca 40 000 cena znalca cca 120
pepa78
25.01.14,11:31
nemyslím si, že za znalecký posudok u znalca cca 100e je veľa, keď si zobereš, že máš reálnu predstavu o tom, koľko má daný dom hodnotu napr. pre banku na zabezpečenie úveru
Mila123
25.01.14,11:40
som za znalecký posudok, len si je potrebné uvedomiť, že banky majú svoje lokality záujmu už zmapované.......
mne moju chalupu nechcela TB založiť, sesternici ju založila SLSP (máme chalupy v tej istej lokalite, sme susedky)
alaya1
25.01.14,15:22
inak, znalecky posudok pri predaji domu, na zistenie predajnej ceny je na prd, lebo realne ceny nehnutelnosti na trhu su uplne ine, ako ti urci znalec. Su velmi ovplyvnene dopytom a ponukou.