maad
24.01.14,18:02
Chcem sa spýtať ak si manžel na mňa uplatňuje NČZD a mala som príjem 1700 € z toho som zaplatila poistné a príspevky do SP a ZP nejakých 200€ tak môj príjem sa znižuje a tieto príspevky čo som zaplatila do SP a ZP? Do príjmu manželovi sa bude brať suma 1700€ alebo 1500€ ???
Anik
24.01.14,21:27
k tomu čo sa pýtaš je tu neskutočne veľa tém
Chceš radu, ale informácie si vlastne ani neposkytla. K tomu čo si napísala by Ti dokázal odpovedať len niekto kto má vešteckú guľu.
http://www.porada.sk/t232220-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html
super materiál na štúdium
http://www.porada.sk/t231904-uplatnenie-nczd-na-pracujucu-manzelku.html
veronikasad
24.01.14,21:39
si zamestnancom alebo SZČO ? Splňaš podmienku na uplatnenie NČZD po novele Zákona o DzP (poberanie RP, si občan so zdravotným postihnutím, evidencia na UPSVaR...) ?
maad
25.01.14,09:46
Áno máš pravdu neuvedomila som si že som dala málo informácií,takže som na rodičovskej dovolenke a starám sa o dieťa do troch rokov, RD mi trvá celý rok 2013, ale jún, júl august som pracovala bolo to počas RD na pracovnú zmluvu nie som SZČO a rodičovská dovolenka mi ešte stále trvá takže len potrebujem informáciu či manžel si môže uplatniť NČZD poníženú o sumu 1700€ alebo 1500€?
Tweety
25.01.14,09:49
Áno máš pravdu neuvedomila som si že som dala málo informácií,takže som na rodičovskej dovolenke a starám sa o dieťa do troch rokov, RD mi trvá celý rok 2013, ale jún, júl august som pracovala bolo to počas RD na pracovnú zmluvu nie som SZČO a rodičovská dovolenka mi ešte stále trvá takže len potrebujem informáciu či manžel si môže uplatniť NČZD poníženú o sumu 1700€ alebo 1500€?

Manžel si môže uplatniť teda rozdiel medzi celkovou NČZD a tvojím príjmom poníženým o odvody. Samozrejme, záleží aj od výšky jeho príjmu, či vôbec právo na uplatnenie NČ má. Bližšie §11 Zákona o DzP.
alohamercy
03.02.14,10:40
SZČO vykonával podnikateľskú činnosť 4 mesiace, potom prerušenie. Uplatňuje si celú nezdaniteľnú časť alebo len pomernú (za 4 mesiace)?
kn-alka
03.02.14,10:50
NČZD na seba sa VŽDY (pokiaľ nie je dôchodcom) uplatňuje celá.... aj keby mal odpracované len jeden deň z roka, je nárok na celú NČZD.
veronikasad
03.02.14,10:59
Celú, ale do príjmu zahrnie nielen príjmy zo živnosti, ale napr. aj zo zamestnania, ak bol ostatnú časť roka zamestnancom.