eduard1
24.01.14,19:34
Počas manželstva som dostal spolu s manželkou pôžičku na papieri od mojich rodičov. Táto bola splatná v roku 2005, ale nebola splatená. V jednom z bodov zmluvy je uvedené, že v prípade nevyplatenia pôžičky trodičia budú od nás požadovať istinu aj úrok až d splatenia pôžičky. Medzi časom som sa rozviedol a bývalá manželka odmieta zahrnúť túto pôžičku ako do vysporiadania BSM z dôvodu že je premlčaná? Otázka? je možné nejako zahrnúť túto pôžičku aby som nemusel vyplácať z peňazí poskytnutých mojimi rodičmi? A neznamená vlastne to že v zmluve je uvedené,že rodičia budú požadovať splatenie istiny aj úrok až do ich vyplatenia vlastne vylúčenie premlčania? Ako prípadne postupovať ďalej, keď dohoda nie je možná?
Mária27
25.01.14,21:54
Premlčané je to, mali sa domáhať splatenia (aj s úrokmi) do troch rokov od splatnosti pôžičky (§ 101 obč.z.). Dátumom splatnosti pôžičky sa z práva stal nárok.

Mohol si to zachrániť písomným uznaním dlhu rodičom (§ 110), kedy sa dlh premlčuje po 10 rokoch od splatnosti pôžičky (nie od uznania). Aby márne neuplynula ani táto lehota, môžu vás počas nej rodičia zažalovať. V uznaní treba napísať o aký dlh ide a jeho výšku.

Manželka by sa mohla domáhať neplatnosti právneho úkonu uznania podľa § 145 (jeden z manželov môže vybavovať iba vežné veci týkajúce sa spoločných vecí - ale hranica "bežných" vecí nie je presne určená). Ide však o neplatnosť relatívnu - tiež s trojročnou premlčacou dobou. Preto tvoje uznanie dlhu malo byť minimálne pred tromi rokmi.
EvaB
27.01.14,08:02
Takže pôžičku vrátane úrokov zahrnúť do vysporiadania nemôže. Ak teda rodičia neriešili splatnosť, čo tak nazvať to ako dar? Ak to bolo použité napr. na kúpu majetku, vtedy by aspoň z tej istiny mohol niečo dostať.
eduard1
31.01.14,16:13
takže teraz to bue znamenať že budem musieť vyplatiť aj z toho čo dali moji rodičia na dom. Do riti nie je možé ten vklad rodičov považovať pri rozdelení BSM aspoň za môj
vklad na spoločný majetok?