Eva Černá
24.01.14,21:35
podle informací které mám bylo zahájené "náhradné dedičské konanie". Chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi dodatečném a náhradním dědických řízení? a mohu zasahovat do tohoto řízení i já, když jsem jedna z dědiců, ale nepožádala jsem o toto řízení?
LukyKs
25.01.14,08:04
náhradné
by som tipoval, ak sa originálne neuskutočnilo (napr po vyhlásení a pred začatím sa objavil nový právoplatný dedič)
dodatočné
by som tipoval ak sa po originálnom objavil neprededený majetok
luja5
25.01.14,11:24
1. Škoda, že si túto otázku nezadala ako súvisiacu otázku (cez ikonku "Pridať súvisiacu otázku" vpravo hore) k Tvojej otázke http://www.porada.sk/t233165-dedictvi-urbarsky-majetok.html#post2476358. Takto uniká mnou predpokladaná súvislosť, o ktorú sa opieram vo svojom príspevku.
2. V slovenskej legislatíve som sa s pojmami "náhradné" dedičské konanie a "dodatočné" dedičské konanie nestretla, preto ich považujem za hovorové a môžem preto len hádať, čo tým bolo v Tvojom prípade myslené.
- Pojem "náhradné" dedičské konanie mohol byť použitý v súvislosti, že potomkovia babičky už nežijú a ako náhradní dediči nastupujú prapotomkovia babičky (aj keď podľa zákona nejde o náhradných dedičov, ale o riadnych dedičov v priamej rodovej postupnosti). Alebo v súvislosti, že babička spísala závet, v ktorej určila aj náhradných dedičov, ktorí teraz dedia a niekto z toho vyvodil náhradné dedičské konanie. Alebo v súvislosti, že po smrti babičky dedičské konanie neprebehlo, lebo dediči vtedy o majetku babičky nevedeli, nebolo čo dediť , teraz prvýkrát sa niekto z rodiny začal zaujímať a riešiť dedenie majetku po babičke a toto celé sa pomenovalo ako náhradné dedičské konanie=náhrada za konanie, ktoré už mohlo byť v minulosti, ale nebolo (objektívne nemuselo byť). Alebo...
- Pojem "dodatočné" dedičské konanie mohol byť použitý pre dedičské konanie o majetku po babičke, ktorý nebol predmetom dedenia v pôvodnom dedičskom konaní uskutočnenom po smrti babičky a ktorý sa až teraz dodatočne stáva predmetom dedenia. Išlo by o dedičské konanie o majetku po babičke ako poručiteľke, ktorý sa objavil po právoplatnom ukončení pôvodného dedičského konania.
- Nevylučujem ani možnosť, že obidva pojmy boli použité pre rovnakú situáciu. Skôr by ich teda asi mohli vysvetliť tí, ktorí uvedené pojmy použili.
3. Každý dedič má právo zúčastniť sa dedičského konania a vyjadrovať sa, pričom nie je rozhodujúce, kto o dedičské konanie požiadal. Dokonca v určitých prípadoch aj súd môže sám začať dedičské konanie, takže nemusí to byť za každej situácie len na návrh dediča. Samozrejme pre komunikáciu s dedičom notár musí mať o dedičovi informácie s jeho kontaktnými údajmi. Nič nepokazíš, ak sa písomne prihlásiš príslušnému notárskemu úradu na Slovensku ako dedička, prípadne príslušnému súdu (neviem, aké informácie máš k dispozícii).
Eva Černá
25.01.14,18:09
Děkuji za vaší odpověď a zároveň se omlouvám, mám v tom trochu zmatek. Jediné co vím je to že moje sestřenice ze Slovenska pořádala o náhradné dedičské konanie po naší babičce, ohledně jednoho LV, ale já zjistila že na katastru nemovitostí je dalších 6 LV na jméno babičky se stejných číslem dědictví jako je na LV, který byl důvodem pořádání o náhradné dedičské konanie.Potřebovala bych asi zjistit jestli bylo v minulosti nějaké dědické řízení po babičce a co se tam přesně projednávalo, ale vůbec nevím kde.Můj tatínek zemřel asi rok po babičce ale já nemám v ruce žádné doklady o dědictví. Bylo mi jen řečeno, že můj otec se vzdal písemně podílu, ale já tam prý stále figuruji jako dědic a tomu vůbec nerozumím.Moje sestřenice požaduje abych se písemně vzdala dědictví.
Eva Černá
25.01.14,18:16
teď mi moje teta upřesnila že tatínek prý údajně svůj podíl prodal někomu z rodiny ale nikdy nedostal zaplaceno a pak náhle zemřel.
luja5
25.01.14,18:31
Podľa popisu usudzujem, že v súčasnej dobe ide o dedičské konanie týkajúce sa novo objaveného majetku po babičke. K pôvodnému dedičskému osvedčeniu po babičke by si sa mohla dostať na súde, v ktorého pôsobnosti prebehlo dedičské konanie, ktorého účastníkom bol Tvoj neb. otec. Vie Ti teta povedať, kde to bolo, prípadne aspoň kde babička mala trvalý pobyt, keď zomrela?
luja5
25.01.14,18:32
Inak ospravedlňujem sa za tykanie, ale na tomto fóre je to vzájomne bežné:).
luja5
25.01.14,18:40
Či vyhovieš sesternici, to je len na Tebe. Ak sa Tvoj neb. otec vzdal svojho dedičského podielu v prospech iného dediča, na Tvoje právo dediť to nemá žiadny negatívny vplyv. Ak si objavila ďalšie LV, bolo by by dobré, keby si o tom príslušné notárstvo informovala. Môžeš sesternici navrhnúť, aby Ti Tvoj dedičský podiel na pozemkoch, ktorého nárok by sa preukázal, vyplatila v peniazoch. Ak by súhlasila, bola by to tzv. dedičská dohoda. Samozrejme treba, aby to takto prebehlo u notára a takto sa to dostalo do dedičského osvedčenia.
luja5
25.01.14,19:00
Ešte pre vysvetlenie k tomu, že Tvoj otec sa vzdal písomne podielu, ale Ty tam figuruješ ako dedič. Ak sa Tvoj otec vzdal svojho podielu (podľa popisu nešlo o odmietnutie dedičstva, lebo mal mať svoj podiel vyplatený), ak by stále žil, patril by medzi dedičov aj tohto novo objaveného majetku. Nakoľko však už nežije, nastupuješ zo zákona ako dedička Ty ako jeho priamy potomok a zároveň prapotomok babičky.