starostlivá žienka
24.01.14,22:53
Dobrý deň, prosím poradiť. V peňažnom denníku (PD) ktorý vediem živnostníkovi mám zapísaný fiktívny príjem do pokladne ( v skutočnosti si nevedie pokladňu s týmito peniazmi ) 19108 Eur, ktorý sa rokmi zbytočne navyšoval, no zapísal sa do PD aby peňažné prostriedky v hotovosti na začiatku podnikania neboli v mínuse. Potrebovala by som túto sumu ponížiť aspoň o 10000 Eur nech nebije tá suma toľko do oka :-) . Viete mi prosím poradiť kde mám zapísať túto sumu okrem výdaju v hotovosti? V roku 2007 som tento fiktívny príjem ako mi bolo doporučené zapísala do príjmu v hotovosti a zároveň do Príjmov ktoré neovplyvňujú základ dane do stĺpca ostatné. Odpísať tú sumu chcem v PD za rok 2013 koncom roka. Vopred veľká vďaka za radu. Prosím jednoznačnú odpoveď na moju otázku.
veronikasad
24.01.14,21:57
Môžeš bližšie definovať čo je to "fiktívny príjem" ? Vklad podnikatela na doplnenie pokladne ?
Orsz
24.01.14,21:57
Do príjmu v hotovosti akože do pokladne? U živnostníka nie je problém predsa robiť osobné výbery (osobná spotreba) v priebehu celého roka. V tomto prípade ak to postupne vyberá na svoju spotrebu (samozrejme nie naraz viac ako 5000 eur) tak je to v poriadku. Osobný výber sa mohol riešiť už dávno ... po minulé roky ..
starostlivá žienka
24.01.14,22:42
Nakoľko v skutočnosti nevedie pokladňu tento príjem v hotovosti do pokladne sa zapísal, aby neboli peňažné prostriedky v hotovosti v mínuse v zostatku. len tá suma bije do očí tak ju potrebujem znížiť.
veronikasad
24.01.14,22:44
Aký máš konečný zostatok k 31.12.2013 ? Nemôžeš v hotovosti vybrať viac ako 5000€ - účtuješ to ako osobná spotreba podnikatela - VNZD
marjankaj
25.01.14,08:48
Veronika, tu sa predsa nejedná o platbu.
Rozalka
25.01.14,16:18
Platbu definuje zákon takto:

Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.

A teda podľa mňa o platbu v hotovosti ide, pretože sa odovzdávajú bankovky alebo mince. Alebo ak je odovzdávajúcim a príjemcom tá istá osoba, tak to nie je platba?