violator1990
25.01.14,16:54
Zdravím Vás. Chcem sa opýtať: v súčastnosti mám na aute plecháče 16 palcové - 6,5J x 16 ET 45 (zimné gumy), na letnú sezónu potrebujem hliníkové disky a vzhľadom na to, že pri danom rozmere je veľmi slabý výber, chcel by som ich zameniť za 16 palcové disky 7 x 16 ET 48, len neviem či je disky s týmto rozmerom aj reálne možné nahodiť na auto - s klasickou 16kou 205/55. Ďakujem za odpovede.
Chobot
25.01.14,18:43
Keď ten rozmer nemáš v techničáku uvedený ako oficiálny rozmer alebo výnimku, nemôžeš ho použiť, aj keby pasoval.

A či pasuje - to tu ti asi nikto nepovie, toto nie je autoservis.

Dopĺňam: áno, môžeš si vybaviť výnimku na iný rozmet, ale zapísanie do TP stojí nejaké peniaze a behačky.
bubkoch
25.01.14,18:54
chobot to co si napisal nie je pravda ... to co musi sediet na TP je rozmer pneu, nie diskov ... disky moze pouzit ake len chce, pokial su schvalene vyrobcom a maju tuv certifikat, co bez problemov dostane od predajcu ... staci prelustrovat tie stranky eshopov, kde sa disky vyberaju filtrovanim pre konkretne auto ...
ziadna legislativa nehovori o tom, ze na disky na aute musia suhlasit s TP ... tyka sa to len rozmeru pneu
karakul
25.01.14,19:05
Na vozidle sa smú používať len schválené, typovo schválené alebo homologizované pneumatiky a diskové kolesá, ktoré sú zapísané v osvedčení o evidencii, osvedčení o evidencii časť II, technickom osvedčení vozidla alebo technickom preukaze (ďalej len „osvedčenie“). Podmienky používania a vybavenia vozidla diskami a pneumatikami vymedzuje § 5 vyhlášky č. 464/2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávky na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=95529
Chobot
25.01.14,19:19
MYslím, že mám pravdu. Nemôžeš si použiť akékoľvek disky na aute, ani pneumatiky:

http://www.centrumkolies.sk/rady/o-kolesach/zapis-kolies-do-technickeho-preukazu/

http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=95529
atď..
karakul
25.01.14,19:22
... máš pravdu
bubkoch
25.01.14,19:27
karakul ten clanok v linku nie je zakon ani vyhlaska ... opakujem, ziaden predpis nehovori o tom, ze rozmer disku na aute musi suhlasit s rozmermi v TP ... disky musia byt schvalene vyrobcom a musia mat certifikat pre dane auto, ale to je vsetko ... tebou uvadzana vyhlaska hovori LEN A LEN o sulade rozmeru PNEU s rozmermi v TP ... ak dodrzi rozmer pneu zapisany v TP, moze mat disak aky len chce, pokial je vyrobcom pre dane auto SCHVALENY
bubkoch
25.01.14,19:36
chobot: vo vsetkych citovanych linkoch je dovod zapisu pneu a diskov ROZMER PNEU ... lebo to sa riesi najcastejsie vtedy ked chce niekto napr. 17" disky (a k nim samozrejme 17" pneu) a v TP ma len 16" pneu (a disky) ... ale ked niekto dodrzi rozmer pneu zapisanych v TP, a chce ich len dat na disk s inou sirkou (6,5 nbamiesto 6) alebo inym ET (napr. 48 namiesto 45), tak zapis v TP nie je nutny
bubkoch
25.01.14,19:43
violator: na pneu 205/55 R16 mozes pouzit 16" disk so sirkou od 5,5 do 7
karakul
25.01.14,19:51
"Prvý pohľad pri hľadaní alternatívneho rozmeru diskov a pneumatík by mal mieriť do dokumentácie vozidla, ideálne do technického preukazu. Ak sú v ňom iba 16-palcové disky s pneumatikami s rozmerom 205/55 R16, tak by podľa prepočtov pripadali do úvahy aj sedemnásťpalcové kúsky s obutím 215/45 R17, pretože priemer ostane zachovaný. Môže však nastať problém pri cestnej kontrole, pri ktorej sú príslušníci policajného zboru oprávnení kontrolovať aj súlad rozmerov pneumatík s preukazom. V prípade, že nesedia môžu až zadržať oprávnenie o evidencii vozidla, alebo udeliť pokutu a nariadiť nápravu zisteného stavu. Vtedy je nutné buď vymeniť kolesá za tie, ktoré sú uvedené, alebo nový rozmer zapísať."

http://auto.etrend.sk/auto-novinky/vacsie-disky-sa-daju-zapisat-teoretcky.html
bubkoch
25.01.14,20:06
karakul: no vidis, som rad ze si mi dal za pravdu :-)
"sú príslušníci policajného zboru oprávnení kontrolovať aj súlad rozmerov pneumatík s preukazom"
karakul
25.01.14,20:40
... keď ty čítaš len to, čo chceš... píše sa tam i
"Vtedy je nutné buď vymeniť kolesá za tie, ktoré sú uvedené, alebo nový rozmer zapísať" - nie pneumatiky, ale KOLESÁ...
bubkoch
25.01.14,20:54
novinovy clanok nie je zakon ... takze ked novinar pouzil pojem koleso, jeho vec, ale ten pojem nie je nikde definovany ... ale v tej citovanej casti ma pravdu ... zakon vyslovene vyzaduje sulad PNEU s TP, o povinnosti zapisovat disk nie je nikde zmienka, co je aj logicke, vsak kto by navliekal zapisanu napr. 16" pneu na 17" disk, ze ?
Martin1310
26.01.14,23:07
Tak ako píše bubkoch, tie 7 x 16 ET 48 tam môžu byť ,pokial budú disky schválené na tvoje auto tak nebude problém. Na jednu šírku disku sa dá použiť viac šírok pneumatík. vždy je to od - do.Dôležité je dodržať stejný priemer kolesa ako celku.
Chobot
27.01.14,07:45
Martin, čo to znamená "pokiaľ budú disky schválené na tvoje auto"? Kto má schváliť tie disky a načo? Podľa bubkocha nikto nemusí schvaľovať iný rozmer disku.

Ešte pre tvoji informáciu, violator, doplním, že som po tom trochu pátral. V podstate aj bubkoch má v niečom pravdu (že v zákone sú len pneumatiky), ale spolu s pneumatikou idú aj disky.

Pozri sú túto diskusiu, tam je to dopodrobna rozobraté. Podľa toho, čo tam píšu, tieto disky nebudeš musieť zapisovať do TP, pokiaľ nebudeš meniť veľkosť pneumatík.

http://forum.cars.cz/hyundai/viewtopic.php?f=83&t=24426

Takže stále zostáva otázka, či tie pneumatiky, ktoré máš v TP, dokážeš napasovať na tie disky 7 x 16 ET 48.To zistíš u predajcu disku, pneumatiky akých rozmerov dopouručuje na daný disk.

Napr. na tejto stránke keď si zadáš auto a vyberieš disk, ukáže ti vhodné typy pneumatík.

http://www.e-pneumatiky.sk/dezent-f-7x16-5x112-et48-titanovy-lesk.html

Tam k rozmeru disku 7x16 bežne doporučujú pneumatiky rozmerov:

205/55 R16
215/55 R16
225/50 R16
Chobot
27.01.14,10:14
Inak my sa tu dohadujeme na niekoľko strán a violator1990 má poslednú návštevu porady evidovanú 25.1.2014 o 17:59. Takže neviem, či už to vyriešil, alebo nemá záujem o odpoveď. Ale aj takí sú ľudia.
Martin1310
27.01.14,20:17
To že disky budú schválené na jeho auto znamená že budú mať rozmer ktorý výrobca sám používa prípadne jeho alternatívy ak ich niekde udáva. Ak ich neuvádza tak môžeš požiadať aj individuálne a výrobca ti to môže povoliť ale nemusí.Volakedy výrobcovia zverejnovali možné alternatívy na svojich stránkach, neviem ako je to dnes.No viem že ten kto o tom rozhoduje je vždy výrobca auta.Preto píšem schválené na tvoje auto.

A inak ak tam bude pneu schváleného rozmeru nikto nebude pozerať na disk pretože tá guma sa jednoducho nedá obuť na večší alebo menší disk
jediné s čím sa dá nejak hýbať je jeho šírka a tá má vždy nejakú toleranciu,tak ako si aj sám napísal.

Ja myslím že by bolo treba pripomenúť jednu zásadnú vec a to že na jeden disk sa dá obuť mraky rozmerov pneumatík avšak jedna pneumatika sa jednoducho nedá obuť na vela rozdielnych diskov.Preto výrobcom stačí ked sa dodrží rozmer pneu pretože diskom už toho moc neurobíš ked nan tá pneu musí pasovať. Nerátam ovšem všeliaké super tuningové úpravy typu koleso trčí pol metra s ´pod auta.
Pokial by sa na TK stavali na zadné tak nech si sami zistia či je to v poriadku alebo nie ale oni to budú vedieť že je.
Vspomínam si na jeden prípad ked chalan prišiel na TK so škodou rapid (starou) a bol v nej motor lada 1600 , no samozrejme ho hned chceli vyšupnúť a neverili ani techničáku, no ale po poldnovom čakaní a telefonovaní v Mladej Boleslavi potvrdili že takéto auto bolo naozaj vyrobené a je to v poriadku.Proste výrobca má hlavné slovo.
violator1990
01.02.14,17:28
Ďakujem páni za rady. Už mám vystarané. Hlavne ďakujem za odpovede "po lopate" a nie za citovanie zákona, to poznám.
Chobot
01.02.14,18:34
Však aj napíš, ako si to poriešil. Možno pomôžeš niekomu inému v budúcnosti.