Marrtin
25.01.14,18:09
Dobrý deň, po dlhej vymene nazorov s vlastnikom bytu som neuspel v tejto veci.
Prenajali sme si byt na 1 rok, s pracovnich dovodov sme museli odisť po 6 mesiacoch.
Pokial sa nemylim, služi kaucia na pripadne vyrovnanie dlžob na energie, poskodeny majetok......
Vlastnik bytu ma vsak odbil tim, že kaucia sa viaze aj na zmluvu. Spytal som sa ze nechapem a on my to vysvetlil tak, že pokial odidem skor ako je uplinutie zmluvnej doby mi kaucia nebude vratena z dovodu porusenia zmluvy.
Stale dookola mi na moje namietky opisoval vetu zo zmluvy :Kaucia bude uživatelovy vratena v plnej vyske (a tuna mi to podciarkol) pri riadnom ukonceny doby uživania podla čl. 4bodu 4.1.A.)
4.1Uživanie bytu, ktory je predmetom tejto dohody zanika:
A.)uplynutim doby, na ktoru bol dojednany v zmysle čl.3. ods. 1. tejto dohody,
3.1. Dohoda o zapožičani bytovej jednotky do uživania uživatelovi sa uzatvara na dobu určitu na jeden rok od 11.09.2013 do 11.09.2014




Mozete mi prosim poradit ako mam v tejto zalezitosti dalej postupovat? Srdecne dakujem za kazdu odpoved. Prijemny den.
trevize
25.01.14,17:55
Na tvojom mieste to necham tak.
Chobot
25.01.14,18:53
Prenajímateľ má pravdu, ty si porušil dohodu . Ešte si nám to tu aj odcitoval. Prídeš o kauciu.
Marrtin
25.01.14,20:40
JAsne vyplati sa kaucia k dnu vyprsania zmluvy. Ale nikde nie je napisane co sa stane ak zmluvu porusim maximalne som sa docital ze mi da lehotu na vystahovanie,.
Ale cital som niekde vyhlasenia sudu a v inych zmluvach je spomenuty bod 3.4 , ktory na mojej zmluve chyba. Ze pokial je zmluva zrusena predcasne kaucia ma sluzit na pripadne nedoplatky na energiach ci poskodenom majetku. JE to vlasne zaloha keby sa nieco stale ale pochybujem ze si ju moze vlastnik bytu nechat len na zaklade toho ze zmluva bola vypovedana skor. Nikde v zmluve nemam napisane ze mi kaucia prepadne ked zmluvu porusim len ze moze byt pouzita v pripade poskodeneho majetku alebo nedoplatku za energie.
Marrtin
25.01.14,20:43
Viacero ludi uz takto okradli preto ma to zaujma kedze ako som pisal v zmluve je len to ze pokial nieco porusim ma vystahuje. o kaucii je len ze moze byt pouzita na ucely nedoplatkou alebo poskodeneho majetku. Byt sme mu dali v povodnom stave aky bol ked sme sa prvy krat sli nan pozriet. PRi odchode nam povedal ze keby ma prisebe aspon 50 € tak nam ich da ale nema. A kde v tejto dobe by clovek dal druhemu 50 € len tak? proste mi to nesedi a informujem sa.
avalik
25.01.14,20:45
toto si cital? kedy si dorucil vypoved?

Obciansky zakonnik

Zánik nájmu bytu

§ 710

(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)

(4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov,5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.

doplnenie:
mozes do toho sturat kolko chces

... ja byt na majitelovom mieste, pri tom ako spekulujes, tak trvam na pisomnej vypovedi a dodrzani vypovednej lehoty - takze by si musel platit aj za mesiace kedy tam nebudes byvat - spocitaj si ... co co by bolo pre teba vyhodnejsie? odstahovat sa hned s ponechanim kaucie, neriesenim nedoplatkov (z toho co si napisal mi tak vyplyva) ... alebo sa odstahovat hned a platit este dalsie tri mesiace najom?
Marrtin
26.01.14,11:26
Vypoved bola formou telefonatu dna 14.01.2014 kde som mu povedal ze sa stahujeme a aby dosiel 15.01.2014 to mu nevyhovovalo tak nas natahoval do 25.01.2014. Pozabudol som ze ked som mu hovoril ohladom kaucie jeho reakcia bola: Tak to by som musel brat inak napisat ze je poskodena kuch. linka atd atd ... pritom nebolo vobec nic poskodene. Nejde mi to dohlavy kazdy koho sa pytam mi hovori z vlastnich skusenosti ze pokial nie je v zmluve napisane ze kaucia zanika pri poruseni zmluvy tak kaucia sluzi k dlzobam napr. energie poskodeny majetok pripadne ked sa odstahujeme k vyrovnanu najmu ak nebol zaplateny a je tam nejaka podlznost. 15 sme mali platit najom kedze sme mu oznamili ze sa chceme prestahovat 14.01.2014 tak on to tahal az do 25 a potom pri odovzdavany bytu nam povedal ze dlzne dni netreba platit ze aby sme to nehali tak. kedze mne to vychadza ze sme tam boli navise 10 dni tudiš 12€ na den je to 120€ +10 nam dal aby sme nepovedali ale kaucia bola 360 cize este 230 € by nam mal vratit. Su to slusny ludia ale pokial nepochopi ze v zmluve to nie je cierne nabielom tak mi nemoze tvrdit z vety : Kaucia bude vratena v plnej vyske dnom ukoncenia zmluvy - ze kaucia prepada pri poruseni ze to tak s toho vyplyva. ale nieje to tam napisane.
avalik
26.01.14,12:09
doplnila som odpoved