lenka397
26.03.06,18:20
Dobrý deň,robím zamestnankyni RZD a potrebujem poradiť.
Za rok 2005 mala úhrn príjmov (hrubých) 37.819,- Sk (čo nie je polovica nezdaniteľnej časti). Má nárok na daňový bonus aspoň za tie mesiace, keď bola jej mzda vyššia ako polovica min. mzdy? Ak áno, zamestnávateľ jej DB vyplatí vo výplate a má následne nárok na požiadanie o vrátenie preplatku z RZD aj keď celková jej mzda je 37.819,- Sk? Po odpočítaní nezdaniteľnej časti je jej základ dane nulový, teda DÚ by vracal celú sumu DB za tie mesiace, keď mala postačujúcu mzdu. Je to takto možné. Už mi to nemyslí.
mysimis
26.03.06,16:21
Nie nemá nárok na DB, jej príjem nie je vyšší ako 6 násobok min. mzdy.
lenka397
26.03.06,16:31
Zhruba pol roka mala postačujúce príjmy. Keď sa robili Prehľady na DÚ, tak sa v nich uvádzal nárok na DB. Vtedy nik nemohol vedieť, že na konci roka sa to zmení a celkové príjmy budú nízke. Aj v Hlásení sa to premietlo. DB jej boli čiastočne vyplatené, čo sa jej majú teraz zrážať zo mzdy alebo čo s tým? ďakujem.
Tweety
26.03.06,16:37
Zhruba pol roka mala postačujúce príjmy. Keď sa robili Prehľady na DÚ, tak sa v nich uvádzal nárok na DB. Vtedy nik nemohol vedieť, že na konci roka sa to zmení a celkové príjmy budú nízke. Aj v Hlásení sa to premietlo. DB jej boli čiastočne vyplatené, čo sa jej majú teraz zrážať zo mzdy alebo čo s tým? ďakujem. Už vyplatený DB sa naspäť nevracia. § 33 (9) Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy podľa § 5 a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane podľa § 6, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, 122) uplatniť pri podaní daňového priznania.
Džanka
26.03.06,16:40
Ahoj. Zostane to tak. Nebude ho vracať.
lenka397
26.03.06,16:47
Díky Majka, práve študujem zákon a našla som:Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

Takže nárok na DB má aspoň za niektoré mesiace. Ale popíšem celý problém. Zamestnankyňa podpísala zamestnávateľovi Vyhlásenie. Ale jemu nejaký odborník poradil, že zamestnanec môže uplatňovať buď DB alebo nezdaniteľnú časť mzdy, ale nie oboje naraz. Takže on to robil takto: Hrubá mzda -odvody= Základ dane. Z toho jej vypočítal daň a od toho odčítal DB. Ten DB jej bol vyplatený len z preddavkov. Lenže ona má nárok aj na zdaniteľnú časť mzdy a tým pádom by bol základ dane nula. DB by jej platil zamestnávateľ z vlastných zdrojov a žiadal by preplatenie od DÚ. Bola okrátená o tých 6.224,- Sk. Snažím sa im to nejak napraviť. Dá sa stým vôbec niečo robiť?
Tweety
26.03.06,16:51
Díky Majka, práve študujem zákon a našla som:Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

Takže nárok na DB má aspoň za niektoré mesiace. Ale popíšem celý problém. Zamestnankyňa podpísala zamestnávateľovi Vyhlásenie. Ale jemu nejaký odborník poradil, že zamestnanec môže uplatňovať buď DB alebo nezdaniteľnú časť mzdy, ale nie oboje naraz. Takže on to robil takto: Hrubá mzda -odvody= Základ dane. Z toho jej vypočítal daň a od toho odčítal DB. Ten DB jej bol vyplatený len z preddavkov. Lenže ona má nárok aj na zdaniteľnú časť mzdy a tým pádom by bol základ dane nula. DB by jej platil zamestnávateľ z vlastných zdrojov a žiadal by preplatenie od DÚ. Bola okrátená o tých 6.224,- Sk. Snažím sa im to nejak napraviť. Dá sa stým vôbec niečo robiť? Každý daňovník s príjmami má nárok na nezdaniteľnú časť . Ak splňa nárok na DB podľa § 33 taj aj naň. Takže ten odborník mu poradil úplne neodborne, teda zle. Dáš to na správnu mieru v RZD, uplatníš dodatočne nezdaniteľnú časť na daňovníka, ak o to dodatočne požiadala v žiadosti.
lenka397
26.03.06,16:57
Veď o to ide, on mi dal spraviť RZD a všetko vyšlo najavo. Zamestnankyňa bola ukrátená o 6.224,- Sk. On jej to v pohode doplatí z vlastných prostriedkov ale môže si nárokovať na preplatenie DB od DÚ prostredníctvom Žiadosti o vrátenie preplatku z RZD? Nárokoval by si LEN o preplatenie DB za tie mesiace, keď naň mala nárok.
Tweety
26.03.06,16:58
Veď o to ide, on mi dal spraviť RZD a všetko vyšlo najavo. Zamestnankyňa bola ukrátená o 6.224,- Sk. On jej to v pohode doplatí z vlastných prostriedkov ale môže si nárokovať na preplatenie DB od DÚ prostredníctvom Žiadosti o vrátenie preplatku z RZD? Nárokoval by si LEN o preplatenie DB za tie mesiace, keď naň mala nárok. Ak vyplatil DB z vlastných zdrojov, požiada oň DÚ.
lenka397
26.03.06,17:06
Vieš, on jej DB "vyplácal" z preddavkov, ktoré nemali existovať a celý rozdiel vyšiel najavo až teraz pri RZD. Takže jej ho ešte len vyplatí v najbližšej výplate. To som potrebovala vedieť, či DÚ bude ochotný platiť aj keď celkový príjem bol nízky. Aj keď za šesť mesiacov postačujúci bol a len za tie si DB uplatní. Dúfam, že sa to takto dá. Ďakujem ti veľmi pekne.
Tweety
26.03.06,17:08
Vieš, on jej DB "vyplácal" z preddavkov, ktoré nemali existovať a celý rozdiel vyšiel najavo až teraz pri RZD. Takže jej ho ešte len vyplatí v najbližšej výplate. To som potrebovala vedieť, či DÚ bude ochotný platiť aj keď celkový príjem bol nízky. Aj keď za šesť mesiacov postačujúci bol a len za tie si DB uplatní. Dúfam, že sa to takto dá. Ďakujem ti veľmi pekne. Dá sa to takto. DB už priznaný nebude musieť vrátiť, 87936,- si uplatní v RZD.
lenka397
26.03.06,17:15
Presne tak som to urobila. V RZD som jej uplatnila 87.936,- Sk. Lenže z prehľadov a následne z Hlásenia jej vyšliel preplatok na zrazených preddavkoch a z DB 6.224,- Sk. Ten preplatok jej zamestnávateľ ešte nezaplatil, lebo sa na to prišlo až teraz. Preplatí jej ho ak tú sumu preplatí DÚ jemu. Neviem, či sa rozumieme, ak jej preplatok vyplatí napr. zajtra, môže trebárs pozajtra požiadať DÚ o jeho preplatenie?
Tweety
26.03.06,17:19
Presne tak som to urobila. V RZD som jej uplatnila 87.936,- Sk. Lenže z prehľadov a následne z Hlásenia jej vyšliel preplatok na zrazených preddavkoch a z DB 6.224,- Sk. Ten preplatok jej zamestnávateľ ešte nezaplatil, lebo sa na to prišlo až teraz. Preplatí jej ho ak tú sumu preplatí DÚ jemu. Neviem, či sa rozumieme, ak jej preplatok vyplatí napr. zajtra, môže trebárs pozajtra požiadať DÚ o jeho preplatenie? Preplatok z RZD zamestnávateľ vyrovná vo výplate v mesiaci, kedy RZD robí, najneskôr vo výplate za apríl 2006.
lenka397
26.03.06,17:23
Majka, som ti nesmierne vďačná, že to so mnou riešiš, ale stále som sa nedozvedela to, čo som potrebovala. Preplatok jej zamestnávateľ vyplatí do 31.3.2006. Podá žiadosť na DÚ o preplatenie tej sumy. Preplatí mu DÚ DB za tie mesiace, keď zamestnankyňa mala naň nárok? Ďakujem, už nebudem otravovať.
Tweety
26.03.06,17:28
Majka, som ti nesmierne vďačná, že to so mnou riešiš, ale stále som sa nedozvedela to, čo som potrebovala. Preplatok jej zamestnávateľ vyplatí do 31.3.2006. Podá žiadosť na DÚ o preplatenie tej sumy. Preplatí mu DÚ DB za tie mesiace, keď zamestnankyňa mala naň nárok? Ďakujem, už nebudem otravovať. Všetko to vyrieši v RZD. ALe píšeš, že DB už dostala, tak ako? Pretože, ak ho nemala vyplatenýv uvedených mesiacoch, v RZD nemá nárok, pretože nesplňa ročný príjem na nárok DB.
lenka397
26.03.06,17:35
"Dostávala" ho čiastočne, tým, že jej bol odčítaný z preddavkov na daň. Bol je za tie mesiace priznaný. Ale ona má nárok na oveľa vyššiu sumu. V jednotlivých Prehľadoch a Hlásení boli jej preddavky (ktoré jej zrazené byť nemali) aj DB (ktoré tiež boli odčítané od preddavkov) zaznamenané. Rozhodujúci preplatok jej bude vyplatený až teraz. A snáď ho DÚ preplatí. Zajtra idem odniesť daňové priznania tak možno sa skúsim spýtať priamo tam, aj keď neviem, či je správne vešať práve im na nos akú chybu zamestnávateľ urobil a čo s tým.
Tweety
26.03.06,17:37
"Dostávala" ho čiastočne, tým, že jej bol odčítaný z preddavkov na daň. Bol je za tie mesiace priznaný. Ale ona má nárok na oveľa vyššiu sumu. V jednotlivých Prehľadoch a Hlásení boli jej preddavky (ktoré jej zrazené byť nemali) aj DB (ktoré tiež boli odčítané od preddavkov) zaznamenané. Rozhodujúci preplatok jej bude vyplatený až teraz. A snáď ho DÚ preplatí. Zajtra idem odniesť daňové priznania tak možno sa skúsim spýtať priamo tam, aj keď neviem, či je správne vešať práve im na nos akú chybu zamestnávateľ urobil a čo s tým. Ak to tak bolo, tak v RZD jej všetko vyrovná spolu s nezdanit. časťou, tak ako som už písala.
lenka397
26.03.06,17:40
Teraz ti nerozumiem. Ten preplatok jej vznikol po RZD, kde sa dalo všetko na pravú mieru, takže jej ešte nemohol byť vyplatený. Keď si uplatnila nezdaniteľnú čiastku, vyšiel jej preplatok. Všetko LEN za tie mesiace, keď na DB nárok mala a zamestnávateľ jej ho priznal, lenže nesprávnym spôsobom jej ho vyplatil (zrazením z preddavkov).
Tweety
26.03.06,17:58
Teraz ti nerozumiem. Ten preplatok jej vznikol po RZD, kde sa dalo všetko na pravú mieru, takže jej ešte nemohol byť vyplatený. Keď si uplatnila nezdaniteľnú čiastku, vyšiel jej preplatok. Všetko LEN za tie mesiace, keď na DB nárok mala a zamestnávateľ jej ho priznal, lenže nesprávnym spôsobom jej ho vyplatil (zrazením z preddavkov). Preplatok na DB nemôže mať( môže byť len dodatočné uplatnenie), z RZD môže mať len preplatok na dani, tým, že si douplatnila 87936. Db dostala, hoci z jej dane(nesprávny postup). V RZD sa jej daň vyrovná, a ak bude preplatok vráti sa jej vo výplate.
lenka397
26.03.06,18:07
Máš pravdu, je to preplatok na dani. Mne len stále vŕta v hlave to, že takto uplatňovaný DB ako bol, jej bol vyplatený z preddavkov (nesprávne). DÚ nepreplácal nič. Ale keby to bolo správne, keďže mala základ dane nulový a nárok na DB mala, vyplatil by jej ho zamestnávateľ celý z vlastných zdrojov a následne by žiadal o jeho preplatenie. Takže stále mi to vychádza, že časť tých peňazí, čo by DÚ preplatil, je práve za DB. Možno som z toho už totálne zmagorená.
Tweety
26.03.06,18:12
Máš pravdu, je to preplatok na dani. Mne len stále vŕta v hlave to, že takto uplatňovaný DB ako bol, jej bol vyplatený z preddavkov (nesprávne). DÚ nepreplácal nič. Ale keby to bolo správne, keďže mala základ dane nulový a nárok na DB mala, vyplatil by jej ho zamestnávateľ celý z vlastných zdrojov a následne by žiadal o jeho preplatenie. Takže stále mi to vychádza, že časť tých peňazí, čo by DÚ preplatil, je práve za DB. Možno som z toho už totálne zmagorená. Správne jej v tých mesiacoch mohol vyplatiť zo svojich prostriedkov, ak mal daň vyššiu, ako DB, odviedol DÚ iba ten rozdiel dane. Požiadal by iba vtedy, keby nemal žiadnu daň, iba DB na vyplatenie.
lenka397
26.03.06,18:16
Ja viem, že by žiadal iba keby preddavok na daň nestačil na DB. Lenže po uplatnení nezdaniteľnej časti každý jej základ dane je nulový, t.j. žiadne preddavky. T.j. celú sumu DB by preplácal DÚ. A práve to sú tie peniaze čo sa objavili v preplatku RZD.
Tweety
26.03.06,18:19
Ja viem, že by žiadal iba keby preddavok na daň nestačil na DB. Lenže po uplatnení nezdaniteľnej časti každý jej základ dane je nulový, t.j. žiadne preddavky. T.j. celú sumu DB by preplácal DÚ. A práve to sú tie peniaze čo sa objavili v preplatku RZD. Ale to je chyba zamestnávateľa, že postupoval nesprávne. Mal žiadať o DB DÚ a nie strhávať jej z preddavkov dane(nemala vyhlásenie). Teraz v RZD to musí dorovnať.
lenka397
26.03.06,18:30
Ona Vyhlásenie mala, lenže on si myslel, že jej môže uznať len DB a nie aj nezd.č.. Zhrňme to. Urobila som RZD, kde som uplatnila chýbajúcu nezd. čiastku. V tlačive sa udávajú aj Zrazené preddavky neupravené o daňový bonus, čo je 6.224,- Sk. Na základe toho vyšiel preplatok dane 6.224,- Sk. Zamestnávateľ jej ho vyplatí a požiada DÚ o jeho preplatenie. DÚ mu ho preplatí aj keď za celý rok nemala dostatočnú mzdu len za niekoľko mesiacov, kde jej DB uznal aj zamestnávateľ a aj jej ho odviedol, len nesprávne. Môže to tak byť alebo my už asi vystrie...
Tweety
26.03.06,18:35
Ona Vyhlásenie mala, lenže on si myslel, že jej môže uznať len DB a nie aj nezd.č.. Zhrňme to. Urobila som RZD, kde som uplatnila chýbajúcu nezd. čiastku. V tlačive sa udávajú aj Zrazené preddavky neupravené o daňový bonus, čo je 6.224,- Sk. Na základe toho vyšiel preplatok dane 6.224,- Sk. Zamestnávateľ jej ho vyplatí a požiada DÚ o jeho preplatenie. DÚ mu ho preplatí aj keď za celý rok nemala dostatočnú mzdu len za niekoľko mesiacov, kde jej DB uznal aj zamestnávateľ a aj jej ho odviedol, len nesprávne. Môže to tak byť alebo my už asi vystrie... Ale veď nech Ťa nevystiera, napísala som Ti, že všetko sa dorovná v RZD, nerob si problém zbytočne.
Melnick
26.03.06,18:39
Lenka, urobila si RZ, tam ti vyšiel preplatok na dani,ktorá
vlastne nemala byť odvedená,ale bol vyplatený DB,ktorý
vlastne nemal byť vyplatený,
Preplatok ,ktorý vznikol nesprávnym zrážaním preddavkov vyrovnáš v RZ . Takto by si to riešila aj podaním DP/A ,za tú pracovníčku.
lenka397
26.03.06,18:43
To som potrebovala počuť, veď ako dlho to tu už riešime a stále nič definitívne. Vyhlásenie mala, v RZD jej vyšiel preplatok, ten jej vyplatí zamestnávateľ, jemu DÚ aj keď nemala dostatočnú mzdu lebo si DB uplatňuje len za mesiace keď mala a aj zam-eľ jej ho uznal a vyplatil aj keď nesprávne. Ďakujem Ti naozaj veľmi veľmi pekne za trpezlivosť a ochotu.

Čo mi pri DB ešte vŕta v hlave je, že keď by sa odčítal z preddavkov, tak je to dobrá vec. Ale ak zamestnancovi preddavky nevyjdu platí DB čisto len DÚ. Ale to už neriešim. Prajem Ti ešte pekný zbytok večera. Veľká vďaka.
lenka397
26.03.06,18:48
Majula, a čo toto?:Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
Už sme sa tu zhodli na tom, že na tie bonusy nárok mala počas mesiacov, keď mzda bola dostatočná. Ja sa v tom tak nevyznám ale po toľkej debate si ma vlastne hodila na začiatok. Teraz už vážne neviem, čo robiť.
Melnick
26.03.06,18:50
Lenka ,zam-eľ vypláca DB z preddavkov vtedy,keď má
zamestnancov,ktorým vyjde povinnosť platiť daň.
Pokiaľ takých zamestnancov nemá ,ale má takých
ktorým musí priznať DB,potom im ho vyplatí zo "svojho"
a túto sumu si následne vyžiada od správcu dane.
lenka397
26.03.06,18:54
Ďakujem za vysvetlenie, ja len, že by som DB brala ako úľavu na dani, ak nejaká vznikne. Ale keď ho DÚ musí bezodplatne preplácať ... Toto ma tak netrápi, hlavne, že z toho majú prospech zamestnanci. Už len mať úplne jasno v tom, čo som popísala, aby som mohla ísť kľudne spať. Nečakala som, že to bude také komplikované.
Melnick
26.03.06,18:57
Tak ako Ti to vysvetlila Twety : zam-eľ môže zamestnancovi
vyplácať DB aj čiastkovo,čiže v mesiaci keď bola splnená
podmienka / Jan. - sep. 6500., okt. 6900 / ale potom môže
do konca roka vzniknúť situácia, že na celoročný DB už nárok
nevznikne a vtedy sa postupuje tak, že na ten vyplatený
DB mu už "nesiahaš".
lenka397
26.03.06,19:02
Ani sa nesnažím nárokovať na celoročný DB. Len na pomernú časť. Lenže keď si sledovala našu debatu s Tweety, šlo o to, že zamestnankyni bol priznaný DB zrazením z preddavkov na daň (keďže jej zam-eľ chybne neuplatnil nezd. časť). Správne by jej žiadne preddavky nevznikli a celú čiastku DB by jej preplácal DÚ. Teda zamestnávateľovi. Ide o sumu 4800,-Sk na dve deti. Taký je jej priznaný DB. A zvyšok je preplatok na dani. Len, čo na to DÚ????
Melnick
26.03.06,19:11
Lenka, v prípade,že by jej bol uplatnil v mesiacoch keď mala
nárok na DB, NČZD sumu by jej vyplatil zamestnávateľ a on
je ten čo si ju vypýta od DÚ. Zamestnankyňa je mimo
týchto vecí. Jej to vyplatí a bodka.
Melnick
26.03.06,19:13
Ty si teraz v RZ daj hrubý príjem , NČZD, daň ktorá jej
bola zrazená ,vyplň všetky kolonky ,dosaď sumy a dopracuješ sa k optimu.
lenka397
26.03.06,19:16
Majula, toto mi je jasné. On jej zaplatí preplatok. Riešila som tu, či keď podá na DÚ zamestnávateľ žiadosť o vrátenie preplatku Z RZD, či mu to DÚ preplatí, keďže celková mzda nebola postačujúca. Ale uplatňoval by si len za tie mesiace, keď ona nárok na DB mala. Uplatňoval by si ale už tú správnu sumu po zohľadnení NČZD.
Melnick
26.03.06,19:19
Majula, toto mi je jasné. On jej zaplatí preplatok. Riešila som tu, či keď podá na DÚ zamestnávateľ žiadosť o vrátenie preplatku Z RZD, či mu to DÚ preplatí, keďže celková mzda nebola postačujúca. Ale uplatňoval by si len za tie mesiace, keď ona nárok na DB mala. Uplatňoval by si ale už tú správnu sumu po zohľadnení NČZD.

Pokiaľ bude RZ vykonané správne,nie je dôvod,aby správca
dane tento preplatok nevrátil.
Aj kvoli takýmto prípadom sa RZ vypracovávajú a na konci
roka sa sumy nesprávne povyplácané ,alebo tie ,ktoré mali byť
vyplatené a neboli, dávajú na správnu mieru.
lenka397
26.03.06,19:23
Snažím sa, aby bolo správne. Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc. Je to dobrý pocit, keď má kto poradiť. Prajem Ti ešte pekný večer. Dúfam, že to na DÚ dobre dopadne.
Andrea_Z
27.03.06,07:32
Viem, že som mimo témy, ale môžete mi prosím poradiť? Viem, že sa to tu celé točí dokola, ale zamestnankyňa si dodatočne chce uplatniť daňový bonus na dieťa. Ročný príjem presahovala aj dieťa je 21 ročné, len začalo študovať 26.9.2005 môžem uplatniť daňový bonus už aj za 09/2005, alebo až od 10/2005?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA ODPOVEĎ....
Tweety
27.03.06,07:39
Viem, že som mimo témy, ale môžete mi prosím poradiť? Viem, že sa to tu celé točí dokola, ale zamestnankyňa si dodatočne chce uplatniť daňový bonus na dieťa. Ročný príjem presahovala aj dieťa je 21 ročné, len začalo študovať 26.9.2005 môžem uplatniť daňový bonus už aj za 09/2005, alebo až od 10/2005?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA ODPOVEĎ.... Podľa§ 33 už od 09/05,.