slady
25.01.14,21:30
stahujeme sa do domu, v ktorom sú po predchádzajúcich majiteloch v stenách kde tu diery, v obývačke je rypnuté do omietky na mieste, kde do steny udierala kľučka od dverí, sem tam nejaká tá tenká prasklina, steny sú ochytané a špinavé, ale zase nie nejak extra dramaticky, no vymaľovať tam určite treba. Stojíme pred dilemou: keďže sa sťahujeme v zime, nechceme robiť stierky, bo by nám poriadne neposchli, ale nechceme ani bývať do leta v takom obchytanom špinavom. Pôvodný plán bol: pozatierať diery po skrutkách sadrou, všetko vymaľovať a v lete všetko oškrábať a urobiť nové stierky. No moja polovička si myslí, že je to zbytočná robota, a bude stačiť len pekne zasadrovať a vymaľovať bez výmeny stierok. Ako zistím, či treba meniť stierky? kedy ich treba meniť a prečo? ako to vyargumentovať? Ako by ste to riešili vy?
ivka70
25.01.14,20:38
Ak su stierky ok a pri malovani sa nebude odlupovat vrstva malovky , lebo je tam tych vrstiev privela (stava sa v starsich domoch, kde je x vrstiev farby na sebe), tak suhlasim s manzelom, stierkovat nanovo netreba ....
Dasli dovod na zmenu stierky je ,keby boli napachnute niecim (napr, cigaretovy dym a pod.), co by neslo z nich pretretim dostat ...
buchač
26.01.14,06:11
Najprv si vyriešte doma , či chcete - nechcete robiť tie stierky , alebo len vymaľovať .
Stierky sa dajú robiť hocikedy ...aj v zime .

Argumentácia ???
Veď všetko záleží od financií ...
Maľovka vyjde na cifru XX .
Stierky sú trochu drahšie YYY .
No vždy je lepšie ísť do stierok a zainvestovať a mať na roky pokoj .


Nespomínam už ani to , že vždy je lepšie robiť v prázdnych miestnostiach , ako sa neskôr ( po nasťahovaní ) potom realizovať a premiestňovať ten nábytok hore - dole .
jslancik
26.01.14,06:31
Moje skúsenosti so stierkami v starých domoch a bytoch - samé osebe nie sú spravené dokonale. A ešte keď ich "poopravujete" sadrou, nebude to vyzerať ktovie ako.
Ak nie sú problém financie, tak ako vraví buchac, pred nastahovanim to spravíte najľahšie. Teplota nie je problém. Ak máte funkčné kúrenie alebo zapojenu elektriku. Majstri majú väčšinou ohrievač, ak by bolo moc chladno.
Co by som spravil ja na vašom mieste. Preklepkal by som si omietky, do akej miery držia na podklade. Kde nedrzia na 100%, obit, napenetrovat, presietkovat. A tak ďalej.
lapejko
26.01.14,17:27
ak je veľa maľovky, stačí niekedy umyť steny teplou vodou so saponátom drsnejšou handrou, ryžovou kefou a špongiou, obnoví sa tým pôvodný prvý vápenný náter a štruktúra omietky, drobné praskliny a dierky sa dajú vyspraviť najlepšie sadrovou omietkou, ktorú treba uhladiť špongiou, náklady sú zanedbateľné, práca je to ukrutná...potom môžete maľovať.
chandler
27.01.14,07:23
ak nejdete robit kompletnu rekonstrukciu (elektriku, dvere, okna atd.) tak je robenie strierok uplna zbytocnost. manzel ma pravdu :)
slady
27.01.14,07:29
Dakujem vsetkym za nazor, elektrika aj vsetko ostatne je tam ok, cele sa to tam robilo pred cca 10 rokmi.