synator
26.01.14,07:52
Ahojte. V práci som dostal informáciu, že vrátenie dane za manželku sa týka už aj družky. Neviete niekto, zakladá sa táto informácia na pravde? Volal som ekonómke do práce, ale tá to ešte sama nevie, školenie k tomu budú mať až 30.1. Najlepšie na tom je, že máme to odovzdať do 31.1. Ak by sa ma to teda týkalo, tak potvrdenia o príjme /nakoľko je po ukončení RD nezamestnaná a časť roka poberala podporu, okrem toho poberá aj invalidný dôchodok/ by som už mal začať zháňať.
avalik
26.01.14,07:20
netýka, stále je to "nezdaniteľná časť základu dane na manželku/manžela" - §11 ZoDP
synator
26.01.14,08:34
netýka, stále je to "nezdaniteľná časť základu dane na manželku/manžela" - §11 ZoDP

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka
(manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

Tá vysvetlivka č. 57 poukazuje na § 115 občianskeho zákonníka a ten znie:
§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Samotná pani mzdárka mi tvrdila, že vie o tom, že sa to takto zmenilo, ale kvôli tomu že ešte nemajú usmernenia, tak mi to presne povie po tom školení. Holt, sme štátna firma a to je najväčší bordel.
avalik
26.01.14,08:43
netýka, stále je to "nezdaniteľná časť základu dane na manželku/manžela" - §11 ZoDP

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka
(manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

Tá vysvetlivka č. 57 poukazuje na § 115 občianskeho zákonníka a ten znie:
§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Samotná pani mzdárka mi tvrdila, že vie o tom, že sa to takto zmenilo, ale kvôli tomu že ešte nemajú usmernenia, tak mi to presne povie po tom školení. Holt, sme štátna firma a to je najväčší bordel.


netýka, stále je to "nezdaniteľná časť základu dane na manželku/manžela" - §11 ZoDP

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka
(manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

Tá vysvetlivka č. 57 poukazuje na § 115 občianskeho zákonníka a ten znie:
§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Samotná pani mzdárka mi tvrdila, že vie o tom, že sa to takto zmenilo, ale kvôli tomu že ešte nemajú usmernenia, tak mi to presne povie po tom školení. Holt, sme štátna firma a to je najväčší bordel.

ano je tam odkaz na definiciu domacnosti - pretože je možné, že manželka nežije s daňovníkom v domácnosti - a vtedy nie je nárok na NCZD ani na manzelku

mimochodom to co si citoval uz plati niekolko rokov, nie je to zmena

zmena je v ods. 4, kde su určene len niektore pripady, kedy je mozne uplatnit NCZD na manzelku



ale ked bude mat pani mzdarka po skoleni, daj nam vediet, ako to teda je
synator
26.01.14,08:52
Dám určite vedieť ako to je u nás.
Čo som našiel, to som citoval, tieto zákony nesledujem až nejak dopodrobna, pýtam sa len preto, že som počul že sú nejaké zmeny v tomto §. A hlavne preto aby som nemárnil čas/respektíve priateľka/ zháňaním zbytočných potvrdení zo sociálky a UP.
Katy a R
26.01.14,08:53
- tak veru, citoval si správne;) ... " manžel(manželka)" ...

A ešte doplním, že keby si si chcel uplatniť NČZD na manželku (ak by bola) - tak ti žiadne potvrdenia netreba súrne zháňať (ani dokladať mzdárke) - jednoducho zrátaš jej všetky príjmy ... (doklady treba mať odložené pre seba, stačí aj neskôr)
synator
26.01.14,11:43
No nakoniec mi aj tak poradila vypísať to tlačivo dvakrát - raz ako keby som si uplatňoval a raz nie, poslať jej obidve a 31. jej zavolať že čo a ako.

Katy a R - keď sa pýtam ženy že aky mala príjem, tak mi nevie povedať presne, lebo je pre ňu problém si to zrátať, tak ja radšej obehám tie úrady nech mi to potvrdia
veronikasad
26.01.14,11:45
No nakoniec mi aj tak poradila vypísať to tlačivo dvakrát - raz ako keby som si uplatňoval a raz nie, poslať jej obidve a 31. jej zavolať že čo a ako.
To druhé - s uplatnením NČZD na družku hoď rovno do koša - bez ohľadu na citáciu z Občianskeho zákonníka. Družka nie je manželka, Zákon o dani z príjmu hovorí o nezd.časti základu dane na manželku.
Katy a R
26.01.14,22:26
- no šak - ako myslíš ... ale úplne zbytočne budeš obehávať
MIRKA111
27.01.14,05:38
Základom pre uznanie nezdaniteľnej časti na manželku je predloženie sobášneho listu a počítajú sa len mesiace, v ktorých ste boli k 1. dňu v mesiaci manželia. Takže nespĺňaš túto podmienku.