martinamona
26.01.14,07:56
V potravinach som pracovala rok.Nakoľko sa nerobila inventura pri odchodoch a príchodoch novych pracovníčok.,neviem či sa to zo zakona musí?...stale sa striedali kôli vedúcej,bola inventúra v juli 2012.Ta bola ok.Vypoved som dala k 30.11.2012.Ďalšiu inventuru robili v 9.2013.Tá dopadla zle.Vyrúbili mi platiť manko ako ostatným, ktorí tam stale pracuju.Ako sa brániť?Som povinna platiť za čas,ktory som tam nebola?
LukyKs
26.01.14,07:15
A čo také si podpísala, kým si tam robila ????????????????????
Tajne si myslím, že ak ti dali výstupný lístok - a vtedy nič od teba nepýtali, tak uznali, že nič od teba nechcú


ledaže by bol tebou podpísaný strašne zložitý a vágny text - niečo ako "skryté vady" :---
ivka70
26.01.14,07:36
Zial, tvoje tajne myslienky nemaju oporu v zakone ....
ivka70
26.01.14,07:40
Ak si mala podpisanu hmotnu zodpovednost, pri ukonceni PP si mala poziadat zamestnavatela o inventuru ...pisomne, k poslednemu dnu pracovneho pomeru.
Ak by ju urobil, platila by si manko len po ukoncenie PP.
Ak by tu inventuru neurobil, bola by si z hmotnej zodpovednosti vonku.
Ak si nepoziadala, mas, zial, hmotnu zodpovednost az do dalsiej inventury ... a teda podielas sa na pripadnom manku.
Mozes skusit odmienut zaplatit, ale zamestnavatel by to od teba v pripade sudu vysudil. Otazka je, ci by bol ochotny sa sudit ...
veronikasad
26.01.14,07:45
Mala si podpísanú spoločnú hmotnú zodpovednosť ?
LukyKs
26.01.14,11:15
Videl som pár výstupných
takže tam može byť aj to, že majú medzi sebou všetko vyrovnané - inak by museli urobiť napr splátkový kalendár / plolongovanie hmotnej zodpovednosti, čo už je riadna blbosť (ale pri 100 Slovákoch nikdy nevieššš :D )
veronikasad
26.01.14,11:20
Milan, ak uzatvorila spoločnú hmotnú zodpovednosť a písomne nepožiadala o vykonanie inventúry pri skončení prac.pomeru - nemáš pravdu.
LukyKs
26.01.14,11:22
Nika.

Naposledy . Nikto nevie, čo má na výstupnom lístku , takže nevieme, kto z nás má pravdu :D :D
nika.sum
26.01.14,11:56
neviem ake ma ten obchod zdanovacie obdobie ale od jula 2012 do sept.2013 je viac ako rok, urcite tam mala byt predsa na konci zdanovacieho obdobia spravena inventura, na zaklade ktorej by vedeli stav zasob, ci?
pavol54
26.01.14,17:05
Potraviny sú rýchlo obrátkový tovar, podľa mňa by mali vyšpecifikovať ktoré položky chýbajú snáď neponesieš zodpovednosť za chýbajúce mlieko kúpené dva dni pred inventúrou. teba by sa malo týkať len manko na tovar ktorý evidentne prišiel medzi 7.12 - 11. 12.
martinamona
26.01.14,17:13
podpísaná bola hmotná zodpovednosť,písomne som o inventúru nežiadala nemala som ani potuchy o tom že to je treba.Inventúra sa vždy robila v júli teraz neskôr kôli výmene zástupkyne,ktorá sa vracala po MD.Tak ak tomu rozumiem musím zaplatiť....
martinamona
26.01.14,17:15
samozrejme robila som na pokladni
martinamona
26.01.14,17:16
O žiadnom výstupnom lístku neviem,podpísali mi len výpoved
veronikasad
26.01.14,17:18
Mala si podpísanú spoločnú hmotnú zodpovednosť ? Je to niečo iné ako hmotná zodpovednosť - pozri do dokladov.
veronikasad
26.01.14,17:20
§ 184

(1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

(2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

(3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

(4) Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.
LukyKs
26.01.14,18:37
čo ti podpísali na výpovedi?
že ju prijali?
------
a pri ukončení PP ti nedali ani zápočet ????????
-----
Výstupný lístok nemá každá firma :
ja som ho stretol tuším vo výrobných
a tam ti potvrdzovali rozne oddelenia :
- BOZP
- sklad
- náraďovňa
že nemáš nič , čo by od teba chceli naspať
synator
26.01.14,18:50
To je síce pekné, ale zvlášť na Slovensku platí, že zákony sa dajú ohýbať do všetkých smerov. Neviem o aké manko ide/aká je výška škody/ ale ja by som sa zameral aj na spôsoby ako bola inventúra robená, či si bola prítomná alebo aspoň prizvaná a podobné veci. Ja robím s priestupkovým a trestným zákonom a až mi rozum niekedy zastáva na čo všetko sa dá vyhovoriť, aj keď je jasné že dotyčný niečo porušil. A súdy to uznávajú!!!!
Preto aj vravím o výške škody: ak je vysoká a oplatí sa s tebou súdiť, tak aj tebe sa oplatí riešiť to cez právnika.
A ešte niečo: poistenie uzatvorené nemáš? Tam ale sa treba priznať že je to tvoja vina /nedbanlivosť, nesmie ísť o krádež/
veronikasad
26.01.14,19:34
Odpovedáš mne - našťastie mňa sa to netýka. . Neviem, či sa dá v obchode vylúčiť krádež, poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania sa asi na manko nevzťahuje. O inventúru pri nástupe ani skončení prac.pomeru nežiadala, ak uzatvorila spoločnú hmotnú zodpovednosť, zamestnavatel môže postupovať v zmysle cit. § 184 odst. 4 ZP.
synator
26.01.14,20:12
Sorry - odpovedal som za príspevok, ku ktorému som cítil potrebu niečo povedať.
Zamestnávateľ môže takto postupovať, samozrejme. Ale odo mňa by nevidel ani korunu /teda za predpokladu že by som to priamo neukradol a nemá na to svedkov/ zvlášť nie v takom prípade ako popisuje martinamona
martinamona
26.01.14,20:44
zajtra to pozriem a napíšem
LukyKs
27.01.14,05:10
oskenuj
prilep
martinamona
27.01.14,16:26
no parada na 4 stranovej pracovnej zmluve je samozrejme napísana veta o spoločnej hmotnej zodpovednosti,na konci zamestnania som dostala len papier s podpísaným ukončenim prac.pomeru a záp.list.Nič iné
LukyKs
27.01.14,19:32
vydýšššššššššššššš

škoda, že si to nečítala pred nástupom, ale až po odchode
LukyKs
27.01.14,19:34
Ach synku synku (zaspal si dobu ? )

Korunu jasne že nie / ale € možno áno :D
martinamona
28.01.14,05:55
čítala som to,vedela som že musím mať hmotnú zodpovednosť pri práci z peniazmi a netušila som že tak veľa záleží od sformulovania vety.Skúsim sa odvolať na §184 mám potvrdené že mali roboť inventúru .....
martinamona
12.02.14,16:39
Len pre info.Manko som musela zaplatiť ako aj tá žena,ktorá tam robila 20 dní.Nepožiadali sme o inventúru pri skončení prac.pomeru a tak sme zodpovedné za vzniknuté škody v celom inventúrnom období.