Eva Černá
26.01.14,09:49
ano tomu bych rozuměla, ale já jsem zdědila společně s mamkou dědictví po tátovi a protože jsem byla nezletilá tak se to celé napsalo na mamku. To znamená že se budu dědil i o svůj podíl s ostatními sourozenci ?
luja5
26.01.14,09:01
Za predpokladu uplatnenia slovenskej legislatívy (čo sa zo zadania otázky nedá celkom jednoznačne posúdiť) budeš sa deliť s ostatnými súrodencami o celý majetok, ktorý bude predmetom dedenia po mame (ktorý je zapísaný na mamu). Ak nemáš v dedičskom osvedčení po neb. otcovi zapísané, aký podiel si zdedila, ale všetko je tam zapísané len na mamu, tak úradne si nezdedila nič, nemáš čím preukázať, aký podiel z dedičstva po neb. otcovi by Ti mal patriť. Skôr ma prekvapuje, že súd súhlasil s tým, aby všetko bolo zapísané na Tvoju mamu, zrejme mal na to nejaký osobitný dôvod.
Eva Černá
26.01.14,16:14
důvod byl, že jsem byla nezletilá ( bylo mi 1,5 roku)
arizona
26.01.14,16:33
matka ako zak.zastupca mozno iba spravovala tvoj majetok,ale dedic ci bola ty,aj ked maloleta
luja5
26.01.14,17:21
Aj tak tomu dôvodu nerozumiem.
Platí a aj platilo, že dediť mohli/môžu aj maloletí, dokonca v určitej situácii maloletí sú pri dedení viac chránení, ako plnoletí. Bola si zákonnou dedičkou, bez ohľadu na vek si mohla dediť a Tvoja mama mohla spravovať Tvoj zdedený majetok do Tvojej plnoletosti. Aj v predchádzajúcom zákone o rodine z roku 1963 (súčasný zákon platí od roku 2005) bolo ustanovené, že rodičia nemohli zastupovať svoje deti v právnych úkonoch, pri ktorých by mohlo dôjsť k stretnutiu záujmov medzi rodičmi a deťmi a v danom dedičskom konaní podľa mňa k takému stretnutiu záujmov došlo. Očakávala by som, že ako taká malinká budeš mať súdom ustanoveného opatrovníka a že bude hájiť Tvoje záujmy bez ohľadu na záujmy mamy, keďže mala aj ďalšie deti z predchádzajúceho manželstva. A v Tvojom záujme bolo, aby si dostala po svojom otcovi v dedičskom osvedčení zapísané to, čo Ti minimálne podľa zákona patrí a nie aby všetko bolo zapísané na meno matky. Takto môžeš teraz právom pociťovať krivdu, že na Tvojom dedičskom podiele po Tvojom otcovi budú participovať súrodenci z maminho prvého manželstva, pričom oni budú dediť ešte aj po svojom otcovi. Dokonca matematicky dostanú po Tvojom otcovi viac, ako Ty. Vidím to už len v morálnej rovine. Ak máš s tými súrodencami dobré vzťahy, mohli by ste uzavrieť dedičskú dohodu, podľa ktorej by Ti uznali primerane vyšší dedičský podiel po mame, ako len presne podľa zákona, ktorý by zohľadňoval, že d.f. inak by nepriamo dedili aj po Tvojom otcovi.
branislavp
27.01.14,00:38
Ja by som Ti poradila takto. V archíve príslušného okresného súdu, kde prebehlo dedičské konanie po Tvojom otcovi nájdeš celý spis, v ktorom by sa mali nachádzať všetky listiny, podľa ktorých postupoval notár na dedičskom konaní. Za prečítanie listín sa neplatí. Zo zákona máš právny nárok si tie listiny za nejaký poplatok dať prefotiť, ak by si ich potrebovala k ďalšiemu šetreniu. POdľa obsahu z listín v spise sa dozvieš aj kto sa na konaní zúčastnil a kým si bola zastupovaná, ako maloletá.
V spise sa nachádza aj rozhodnutie o dedičskom konaní.
Chobot
27.01.14,08:21
Ja keď si bola maloletá, mala si zdediť podiel po tvojom otcovi. Skús pozrieť v dokumentoch z dedičského konania, ako napísal branislavp, prečo všetko zdedila tvoja mama. Že si mala 1,5 roka nie je dôvod na takýto postup. Takto si bola okrátená.

Možno by stálo za to, preveriť si, či je možné po toľkých rokoch napadnúť rozodnutie o dedičstve. Nepoznáme všetky okolnosti, preto môžu byť niektoré rady či návody len streľbou od pása.