gabriska
26.01.14,10:14
Chcem sa opytat na Vas nazor a mozno je tu aj niekto taky, kto ma taketo konkretne diagnozy a bol mu priznany ivalidny dochodok.
Chcela by som vediet, ci je vobec sanca o priznanie ID pri nasl.dg.:

Hlavna dg. M54 (dorzopatia) a M16 /koxartroza obojstranna 1-2.st.)
Vysledky z MR:
protruzia az herniacia 2 platniciek, s kompresiou drualneho vaku, zuzovanie neuroforamenov, schmorlove uzly, osteochondroza, zuzenie miechoveho kanala, lumbalna lordoza napriamena, zmeny typu Modic II..

Este doplnenie k hlavnym dg.
M54 - problemy pretrvavaju 8 rokov, pravidelne rehabilitiacie 2-3x rocne, medikamentozna liecba bez efektu, odporucana operacia platnicky; porucha sval. dynamiky, stuhnutost, bolesti vystrelujuce do PDK, opuchy a bolesti kolena, clenku, obedzenie pohyblivosti
M16 - artroza bedr. klbu ako dosledok vrodenej dysplazie bedr. klbov

Dalsie doplnujuce dg.:
IgA nefropatia - chronicka mikroskopicka glomerularna erytrocyturia - jeden z priznakov/dosledkov - hypertenzia, priberania na vahe + nadvaha.



PS: Vysetrenia, ktr. sa prikladaju k ziadosti musia byt ake aktualne?

Dakujem.
Katy a R
26.01.14,09:24
takýto je postup (aj čo všetko treba doložiť): http://www.socpoist.sk/uplatnenie-naroku--sna/1288s#Uplatnenie nároku
- ale tvoj odborný lekár by ti vedel asi najlepšie poradiť ??
doplním definíciu:
Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý má podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok. Zákon o sociálnom poistení neurčuje ako podmienku uznania invalidity predchádzajúce ročné trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti. Podmienkou konštatovania, že ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je len skutočnosť, že rozhodujúce zdravotné postihnutie spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a zároveň je predpoklad jeho trvania viac ako jeden rok.
gabriska
26.01.14,10:22
Ano, urcite ano, aj sa na to pri najblizsej kontrole opytam... len co tu tak citam, tak castejsia je skusenost taka, ze ani tak nezalezi na tom, co povie obvodny, nez na konecnom rozhodnuti posudkoveho lekara....
Len som chcela poznat viacere nazory a skusenosti ludi, co maju podobne diagnozy a zdr. problemy...
veronikasad
26.01.14,10:23
Ako dlho si na PN-ke ?
veronikasad
26.01.14,10:28
Prefoť si všetky správy z odborných lekárskych vyšetrení minimálne z posledných 3 mesiacov a choď osobne do sociálnej poisťovne požiadať o spísanie žiadosti o invalidný dôchodok. Ak bude treba ďalšie odborné vyšetrenia, určia ti ich priamo v SP. Ošetrujúci lekár prikladá k žiadosti odborný posudok.

Nemôžeš nič stratiť - len získať. Obyčajne však posudkový lekár ktorý chodí na komisiu k obvodnej lekárke posudzuje aj tvoju žiadosť o ID.
gabriska
26.01.14,10:34
3 mesiace....
veronikasad
26.01.14,10:36
To je krátka doba - aj keď v zákone nie je nikde uvedené po akej dobe môže poistenec o ID požiadať ...
gabriska
26.01.14,10:42
Dakujem Veronika, no este predtym budem musiet absolvovat potrebne vysetrenia, lebo tie moje nie su aktualne...naposledy som bola napr. na MR pred viac ako rokom, cize to je uz neaktualne a odvtedy sa mi stav zhorsil...no obv.dr. tvrdi, ze nikto mi neda po roku odporucanie na dalsiu MR, ze je to kratka doba...

Kedze lieky mi nezaberali a celkovo som si toho vedoma, ze tie pricinu neriesia, a operaciu podstupovat nechcem, rozhodla som sa to vziat do vlastnych ruk... Preto mi tak celkom nie je "po srsti" chodit po lekaroch... no kvoli bolestiam som velmi obmedzovana v praci, aj sukromi, nehovoriac o depresiach z bezmocnosti a nemoznosti samej zo seba....som si vedoma aj toho, ze po skonceni PN sa do povodnej prace nebudem moct vratit a bude problem najst taku pracu, ktr. by mi vyhovovala po zdr. stranke,v ramci mojej kvalifikacie...
Preto som to chcela skusit takouto cestou a potom prip. najst pracu na skrateny uväzok...
veronikasad
26.01.14,10:54
Prilož výsledky z vyšetrení ktoré máš, ak bude chcieť SP aktuálnejšie vyšetrenie (MR), sama ti dá naň doporučenie ...
gabriska
26.01.14,11:09
urcite sa PN este predlzi...osobne ani sama neratam s tym, ze po tolkych rokoch by sa mohol moj stav zlepsit za par mesiacov tak, aby som mohla bez obmedzeni fungovat...aj ked som optimista a verim, ze sa to DA :) Len to chce cas, trpezlivost a sebadisciplinu :) Pracujem na tom...