anaya
26.01.14,20:11
Chcela by som sa spytat na kompletny postup kupy nehnutelnosti cez realitku. Cez google som nasla zopar ciastocnych info, ale nie je mi jasnych este par detailov. Ak by mal niekto skusenost, ako cely proces prebieha, rada by som si nieco ozrejmila.

Realitka ponuka byt, urobi sa obhliadka, mame seriozny zaujem o kupu. Co dalej?

Realitka si pyta zalohu na rezervaciu - zalohu zaplatime - ide sa vybavovat uver.

Vybavia sa papiere potrebne k ziadosti o uver. Poda sa ziadost, uver schvalia. Co dalej???
Komu banka vyplati peniaze? Nam, realitke, ci priamo kupujucemu???

Co v pripade, ak je byt zatazeny hypotekou majitelov (stavali novy dom, zalozili byt) a predajom chcu hypoteku vyplatit. Ako je v tomto pripade??? Nahodou schvaleny uver mame v tej istej banke, kde maju majitelia hypoteku. Ako sa vyplati v tomto pripade uver? Vyplati sa ciastka, ktoru treba na vyplatenie "starej" hypoteky? A zvysok peniazi idem kam?

A ako je to s tou zalohou? Kedze ta sa ma odratat z ceny bytu, vyplati sa potom uz len zvysok?

Precitala som tolko info a vela z nich je protichodnych, ze mam z toho v hlave totalny chaos.
Poradi niekto a vysvetli jednoducho tento proces?

D.
Ice dive
26.01.14,19:23
realitka len sprostredkúva... t.j. rezervačná záloha sa spravidla = provízií a tým to haslo... vybavia akurát tak kúpnopredajnú zmluvu, návrh na vklad a to je asi tak všetko prípadne dohodia sprostredkovateľa na hypotéku... v krátkosti - vybrali ste si nehnuteľnosť, zložíte rezervačnú zálohu a podpíšete zmluvu o budúcej zmluve alebo rovno už zmluvu s ktorou pôjdete do banky v ktorej budete vybavovať úver. ak vám úver schvália musíte navštíviť banku kde má predávajúci hypotéku a požiadať o vystavenie súhlasu že banka súhlasí so zriadením záložného práva v prospech vašej financujúcej banky - spravidla s tým súhlasia ak majú potvrdené, že sa hypotéka ide predčasne splácať... prípadne budú chcieť časť peňazí uhradiť už v kúpnopredajnej zmluve rovno na ich účet.... po tomto kolotoči, keď predajca dostane svoje peniaze, bude vybavený kataster tak sa spravidla odovzdá nehnuteľnosť... a áno zložená záloha sa odrátava z kúpnej ceny...
anaya
26.01.14,19:33
realitka len sprostredkúva... t.j. rezervačná záloha sa spravidla = provízií a tým to haslo... vybavia akurát tak kúpnopredajnú zmluvu, návrh na vklad a to je asi tak všetko prípadne dohodia sprostredkovateľa na hypotéku... v krátkosti - vybrali ste si nehnuteľnosť, zložíte rezervačnú zálohu a podpíšete zmluvu o budúcej zmluve alebo rovno už zmluvu s ktorou pôjdete do banky v ktorej budete vybavovať úver. ak vám úver schvália musíte navštíviť banku kde má predávajúci hypotéku a požiadať o vystavenie súhlasu že banka súhlasí so zriadením záložného práva v prospech vašej financujúcej banky - spravidla s tým súhlasia ak majú potvrdené, že sa hypotéka ide predčasne splácať... prípadne budú chcieť časť peňazí uhradiť už v kúpnopredajnej zmluve rovno na ich účet.... po tomto kolotoči, keď predajca dostane svoje peniaze, bude vybavený kataster tak sa spravidla odovzdá nehnuteľnosť... a áno zložená záloha sa odrátava z kúpnej ceny...

Dakujem.
A aky je vlastne pohyb tych penazi z uveru? Banka nam vyplati cely uver alebo uz len zvysnu ciastku (tu, co ostane po odpocitani ciastky, korou sa splati hypoteka majitela)? A potom ten zvysok z ceny vyplacame priamo majitelovi?