qwerty01
26.01.14,20:36
Ahojte,

Čo robiť? Otec si pred XY rokmi zobral úvery, ktoré nesplácal. Nevedeli sme o nich až doteraz. Mamu označil ako ručiteľku bez jej vedomia (sfalšoval podpis). Nevedela ani o úvere. Otec tie peniaze prepil a prehral na strojoch. V súčasnosti sú moji rodičia rozvedený a nemajú žiadny majetok. My bývame s bratom v trojizbovom byte. Mame siahajú na plat dvaja exekútori. Dlh činní momentálne 30.000€. Mama sa chce dohodnúť na splátkovom kalendári, avšak jej ho zamietli. Chce platiť za niečo z čoho nevidela ani len jediný cent, kedže otec vôbec neprispieval do domácnosti. Prispieval iba svojím terorom. Už fakt nevieme ako ďalej. 20.2. má prísť exekútor a zhabať nám domácnosť. Vôbec nemajú ani štipku citu a vôbec nemajú záujem sa dohodnúť. Nevidím už žiadne východisko len zo všetkým skoncovať. Aký má zmysel žiť pre to, aby som celý život z mamou platil niečo z čoho som nevidel nič? Viete nám nejak pomôcť? Ako postupovať a čo by malo zabrať? Fakt neexistuje nič, vďaka čomu by sme dokázali tie exekúcie odvrátiť?
draik
27.01.14,07:28
Existuje, a to podaním návrhu na odklad exekúcie (s jej následným zastavením) z dôvodu, že možno očakávať, za bude zrušené rozhodnutie, na ktorého základe sa vykonáva exekúcia. Následne si vymáhať zaplatené peniaze od ex.

§ 56
Odklad exekúcie
(2) Aj bez návrhu môže súd povoliť odklad exekúcie, ak možno očakávať, že exekúcia bude zastavená (§ 57).

Zastavenie exekúcie
§ 57

(1) Exekúciu súd zastaví, ak
b) rozhodnutie, ktoré je podkladom na vykonanie exekúcie, bolo po začatí exekúcie zrušené alebo sa stalo neúčinným,
g) exekúciu súd vyhlásil za neprípustnú, pretože je tu iný dôvod, pre ktorý exekúciu nemožno vykonať,
Bednarova J
04.02.14,20:45
Exekúcia musí byť vykonávaná na základe nejakého exekučného titulu ( § 41 zák.č. 233/1995 Z.z.). Najčastejšie je takýmto titulom vykonateľné rozhodnutie súdu, ale mohli by ním byť v tomto prípade aj notárska zápisnica, príp. rozhodcovský rozsudok. Pokiaľ bol jej podpis ako ručiteľa na zmluve o úvere sfalšovaný je takýto právny úkon absolútne neplatným a takéto konanie otca je možné kvalifikovať ako trestný čin podvodu. Je potrebné zistiť, či sa mama bránila v pôvodnom konaní a ako. Tiež aké opravné prostriedky sa ešte dajú použiť,záleží to od exekučného titulu a času , ktorý uplynul od jeho vydania.