abla
26.01.14,21:11
Ahoj viete mi niekto poradiť, za akých okolností mám nárok na odstupné? 16.2 my končí rodičovská dovolenka, zamestnávateľ má pre mňa miesto, no nevieme sa dohodnúť na pracovnom čase, nakoľko mám malé deti. Ak ja odmietnem jeho pracovnú ponuku mám nárok na odstupné??? A z čoho sa mi bude vypočítavať nezamestnanecké po MD? Ďakujem za info
veronikasad
26.01.14,20:14
Ponúknuté miesto zodpovedá podmienkam dohodnutým v pracovnej zmluve ?
abla
26.01.14,20:22
áno
veronikasad
26.01.14,20:30
Ak ponúknutá práca zodpovedá prac.zmluve a odmietneš ju, nemáš nárok na odstupné. Zamestnávatel ti zrejme nebude dávať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) a výpoveď budeš musieť dať sama.

Vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak máš nevyčerpanú dovolenku, požiadaj o jeden deň čerpania a týmto dňm ukonči pracovný pomer. Zbytok nech ti zamestnávatel preplatí.
janka27
27.01.14,09:33
Zamestnávateľ je podľa § 164 povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti. Ak tento zamestnanec, t. j. i muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov, požiada o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

ZP tak zakotvuje nárok týchto zamestnankýň a zamestnancov, ktorý v aplikačnej praxi spôsobuje problémy, pretože pojem „vážne prevádzkové dôvody“ nie je právne vymedzený. Je to právny nárok, ktorý si môžu uplatňovať aj súdnou cestou. Dôvody, ktoré bránia žiadosti vyhovieť, musí zamestnávateľ preukázať.

Prevádzkové dôvody je nutné prehodnotiť z pohľadu predmetu podnikateľskej činnosti zamestnávateľa, jeho technického vybavenia, organizačných a ekonomických možností a z pohľadu ich vplyvu na ohrozenie záujmov zamestnávateľa v prípade, ak by žiadosti vyhovel. Vždy sa musia posudzovať vo väzbe na konkrétny prípad podľa činností, ktoré je zamestnanec povinný na príslušnom pracovnom mieste vykonávať a celkové prevádzkové pomery zamestnávateľa, t. j. možnosť zabezpečiť zastupovanie iným zamestnancom s ohľadom na pracovnú náplň a jej nadväznosť na ďalšie činnosti útvarov.
veronikasad
27.01.14,09:56
Žiadala si o skrátenie prac.času a zamestnávatel ti nevyhovel z prevádzkových dôvodov ? Alebo aký iný problém máš s pracovným časom ?