arizona
27.01.14,11:35
Rozhodla som sa zalozit tuto temu,verim, ze pomoze mnohym, ktori sa ocitli v situacii, ze sa musia postarat "celodenne" o svojho choreho clena rodiny.Dostat radu,pochopenie a vysvetlenie od pracovnikov na uradoch je asi nemozne...

Tiez teraz riesim situaciu, ze sa musim vzdat svojej doterajsej prace,prestahovat matku ku mne a zostat s nou doma,nakolko kvoli chorobe nemoze zostat sama.

A co dalej?
Nakolko zostanem tym padom bez prace a bez prijmu,vraj mam narok na opatrovatelsky prispevok...ktory nakoniec ani urady nemusia schvalit, nakolko matka je chodiaca.Urady maju na rozhodnutie az 60 dni.
Na UPSVAR mi povedali, ze vyska prispevku sa pohybuje 60-200 €, zavisi od dochodku rodica, zdravotneho stavu a od diagnozy.
Z rozhovorov s ludmi,ktori tiez opatrovali clena rodiny som sa dozvedela, vraj dostavali okolo 70 €.

To z toho ma opatrovatel, ktory sa chce zachovat k rodicom zodpovedne a nechce zatazit stat a hodit svojich rodicov do nejakeho ustavneho zariadenia, ci domova dochodcov prezit???
Asi je pre stat vyhodnejsie dotovat rozne, zvacsa sukromne zariadenia pre dochodcov a chorych ludi,ako odmenit opatrovatelov za ich 24 hodinou pracu aspon minimalnou mzdou...

Ako utecha vraj ma posluzit predsa dochodok rodica. Uff! To vari slovenski dochodcovia maju take vysoke dochodky, ze uzivia nielen seba,ale aj opatrovatela?
Alebo sa rata s tym, ze ten dochodca nepotrebuje jest,pit,rozne hyg.potreby,pomocky, platit energie,zaplatit si lieky, ci cesty k lekarom?

Chcela by som poprosit o skusenosti a rady, co je pre opatrovatela najvyhodnejsie.
- prihlasit sa na urad prace? Na nete som citala, vraj je lepsie sa prihlasit iba na soc.poistovnu a urad prace vynechat.Nielen kvoli neustalym "papierovackam",ale aj kvoli tomu, ze obmedzuje opatrovatela si privyrobit nejake peniaze.

- zamestnat sa cez mestsky/obecny urad ako opatrovatel? Vraj je to financne ovela vyhodnejsie
- dalsia moznost, ktora sa mi naskytla je zamestnat sa na dohodu. Zamestnavatel by mi vysiel v ustrety, ze by som robila iba v case,kedy by ma dokazal niekto doma zastupit,aby som mamu nemusela nechat samu doma.


Este stale plati to, ze dohodar si musi platit sam ZP a nema narok na nic, tj. stravne, ani priplatky za nocne, ci sviatky? Ani sa mu praca na dohodu nezaratava do dochodku?


Prosim ludi, ktori vedia poradit z osobnej skusenosti ako si v danej situacii poradili a zaroven prosim odbornikov Poradakov,aby pomohli radami ohladom zakonov a institucii.
Starych ludi pribuda, snad kazdy z nas sa ocitne v situacii, kedy bude musiet riesit,ako sa postarat o nasich rodicov. Verim, ze si v tejto teme poradime navzajom :)
Chobot
27.01.14,10:57
Ahoj Arizona.

Čaká to aj nás, ale na dcéru. Zatiaľ čo som zisťoval, tak osoba, ktorá opatruje, v zmysle zákona môže mať zárobkovú činnosť (z ktorej je príjem do max. 2 násobku živ. minima) , táto ale nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ŤZP. Podľa skúsenosti iných, ktorí o opatrovateľský príspevok žiadali, na UPSVaR neradi schvaľujú tento príspevok, odôvodnia to tým, že ak človek pracuje, tak nemôže poskytovať dostatočné opatrovanie. Preto všetci doporučujú nemať žiadnu pracovnú zmluvu, keď o príspevok žiadajú.

Výška príspevku je skutočne nízka a dôvodov na jej zníženie sa hneď nájde dostatok.

Držím palec pri vybavovaní.
arizona
27.01.14,12:20
Dakujem Chobot za reakciu. Prave preto som zalozila tuto temu,aby si ludia navzajom vymenili skusenosti.

Je to naozaj zacarovany kruh. Bud opatrovatelsky prispevok urady neschvalia,alebo schvalia v sume, z ktorej sa neda prezit. A ked si chce opatrovatel nejako prilepsit,tak je okliesteny max.prijmom do 2 nasobku ziv.minima, co tiez nie je bohvieco,ale pomohlo by.
Mozno toto je ta sitacia, ze by sa opatrovatel nenahlasoval na urad prace,ale iba na socialnu poistovnu,kde by nebol obmedzeny sumou zarobku.
Nemate niekto skusenosti?

...aj preto rozmyslam nad tym, ze by som si opatr.prispevok nevybavovala,ale zamestnala sa radsej na dohodu. Aj ked je to velmi nevyhodne v mnohych smeroch,ale financne to vychadza lepsie...
Katy a R
27.01.14,12:35
Nuž - ja by som ti pre začiatok doporučila evidenciu na UPSVaR .. mala by si pol roka nárok na dávku v nezamestnanosti ... sem tam (ale len krátkodobo) by si mohla využiť aj nemocenské poistenie ( poberanie ošetrovného)..
počas evidencie môžeš aj brigádovať (obmedzený príjem) ..
no a medzitým si rozmysli
- či by bolo lepšie pre teba (cez obecný úrad ) sa zamestnať ako opatrovateľka tiež to ale nie je jednoché- kvalifikácia - a či by vôbec zamestnali (aj iných by si mala možno na starosti. A treba mamku posúdiť podľa zák 448. mamka by za to platila - ale ty by si mala riadne zamestnanie.
- alebo či by si vybavila opatrovanie cez UPSVaR - zák 447 + príloha zák 448, tam musí ísť o stupeň odkázanosti min V.! A potom aj výška príspevku môže byť rozna (nejdem rozpisovať - nájdeš v zákone) - od mamkinho príjmu záleží. ak by si ty ako opatrovateľka už bola dôchodkyňa - tak ten prispevok je vždy okolo 90 eur (momentálne)
tz že pri ŤZP, ktorí majú dobrý dôchodok je výhodnejšie mať opatrovateľa dôchodcu.......
počas poberania príspevku môžeš aj pracovať - je tam to obmedzenie príjmu..
arizona
27.01.14,13:16
Nuž - ja by som ti pre začiatok doporučila evidenciu na UPSVaR .. mala by si pol roka nárok na dávku v nezamestnanosti ... sem tam (ale len krátkodobo) by si mohla využiť aj nemocenské poistenie ( poberanie ošetrovného)..
Tento narok nemam, som zivnostnik v zahranici.Ku koncu mesiaca pozastavujem zivnost.

počas evidencie môžeš aj brigádovať (obmedzený príjem) ..
no a medzitým si rozmysli

K 1.2.2014 musim dat vyjadrenie, ci nastupim do tej prace na dohodu,ako som spominala vyssie. Neviem, ci sa mam zaevidovat na UP.
- či by bolo lepšie pre teba (cez obecný úrad ) sa zamestnať ako opatrovateľka tiež to ale nie je jednoché- kvalifikácia - a či by vôbec zamestnali (aj iných by si mala možno na starosti.

Kvalifikaciu mam,to by nebol problem.

A treba mamku posúdiť podľa zák 448. mamka by za to platila - ale ty by si mala riadne zamestnanie.
- alebo či by si vybavila opatrovanie cez UPSVaR - zák 447 + príloha zák 448, tam musí ísť o stupeň odkázanosti min V.! A potom aj výška príspevku môže byť rozna (nejdem rozpisovať - nájdeš v zákone) - od mamkinho príjmu záleží. ak by si ty ako opatrovateľka už bola dôchodkyňa - tak ten prispevok je vždy okolo 90 eur (momentálne)
tz že pri ŤZP, ktorí majú dobrý dôchodok je výhodnejšie mať opatrovateľa dôchodcu.......

Matka je momentalne v nemocnici, hovorili sme s primarkou, ta potvrdila, ze zdr. stav by mal byt stupen 5,alebo 6.

Do dochodku mam este dost daleko. Ziadneho dochodcu, co by sa postaral o nasu mamu v rodine nemame,zial...
počas poberania príspevku môžeš aj pracovať - je tam to obmedzenie príjmu..

...v texte
Katy a R
27.01.14,13:27
a aký má mamka príjem ? .. alebo teda mrkni ten výpočet, či by ti vôbec nejaký príspevok vyšiel (§39) ... ak nie - tak nemá význam riešiť cez UPSVaR. potom sa radšej informovať na obci - či by ťa nezobrali ako opatrovateľku a pori tom by si mohla robiť aj iné zamestnanie - záleží od úväzku.. (len čo ja poznám, tak majú prebytok opatrovateliek)
Anik
27.01.14,14:35
zabka888
28.01.14,16:25
Ahoj Arizona
Tak to ti vopred držím prsty,Ja už opatrujem pomaly 3roky,a nie je to ľahké.Mám celodenné opatrovanie blízkej osoby cez UPSVaR,pričom dôchodok je 269€ ja beriem opatrovateľský príspevok 154€.Síce katastrofa,ale čo už. Ale podľa postihnutia tej osoby,ti nemusia schváliť celodenné opatrovanie,a to si myslím,môžeš mať popri tom aj nejakú prácu na dohodu.
arizona
04.02.14,07:24
arizona
14.02.14,14:22
Ma niekto osobnu skusenost,alebo vie poradit?
Ak napr.vodic prevaza na svojom os.aute osobu s preukazom ZTP po dialnici ,nemusi mat dialnicnu znamku? Staci iba ZTP prevazanej osoby,alebo je to podmienene aj poberanim prispevku na benzin?
Katy a R
14.02.14,14:24
je to podmienené príspevkom na benzín - treba mať aj rozhodnutie pri sebe .
od budúceho roka to bude inak!
kolja12345
01.08.14,09:34
Dialnicnu nemusis mat ked je prispevok na zvysene vydavky na auto ci ako sa to vola,nestaci ZTP a musis mat rozhodnutie pri sebe.
Katy a R a co by sa malo zmenit od bud.roku? To som zatial nikde nevidela ani necitala,to by ma zaujimalo.dakujem
martuli
03.08.14,12:45
Arizona, práve prechádzam rovnakým problémom. Neviem sa rozhodnúť ako to mám riešiť. Dievčatá, ako je to s neplateným voľnom? Ako je to potom s poistením? Síce poistenie za mňa asi platí štát, keďže som na invalidke, ale pracujem. Opatrovateľský nevybavujem, keďže som sama ZŤP. Dať výpoveď? a čo potom?.
Katy a R
03.08.14,12:50
nože upresni - čo máš na mysli (súvis s opatrovateľským príspevkom)? - chceš len neplatené voľno v zamestnaní? - ak máš ID - nebudeš musieť platiť ZP. SP nemusí nikto.
martuli
03.08.14,15:52
V prvom rade, potrebujem z niečoho žiť - takže - momentálne som zamestnaná, otec je v nemocnici. V najbližších dňoch príde domov a ja riešim zamestnanie - nakoľko môj invalidný je 199 eur. Ak zostanem doma s otcom a nebudem žiadať o opatrovateľský, ako budem fungovať finančne?
Katy a R
03.08.14,15:55
a aký máš ID - %? mohla by si dávku v nezamestnanosti dostať.
a prečo nebudeš žiadať o opatrovateľské - otec má vysoký príjem, alebo nie je diagnóza?
Na 10 dní napr aj očrka je platená (ale treba mať poistenie, alebo v OL)
martuli
03.08.14,16:03
Sama som ZŤP a ID mám 65%, dg na opatrovateľský otec má. O OČR viem, len je to krátkodobé riešenie a stav sa bude stále zhoršovať.
Katy a R
03.08.14,16:13
- tú OČR som myslela len na chvíľku ... ak máš dosť dní poistenia - tak zatiaľ tú dávku v nezamestnanosti - to môže byť pol roka - no a vybav si opatrovanie - pozri tú prílohu, ako posudzujú odkázanosť! veď aj tak sa oňho staráš ty - či máš niekoho iného ? vypočítaj si, že koľko by to bajočko mohlo byť.
prípadne opatrovateľku cez obec?
martuli
03.08.14,16:49
Tak či tak sa oň chcem starať sama.
akala
28.02.15,07:05
Tiež práve riešim opatrovanie blízkeho. Posledný príspevok je tu z augusta, vyriešili ste nejako situáciu?
ivaza
18.08.16,07:02
Ja opatrujem rodinného príslušníka tretí rok. Pracujem na 4 hodiny denne (čistý príjem do 300 Eur), ona je zatiaľ umiestnená v Centre sociálnych služieb - tiež na 4 hodiny. Dostávam príspevok na opatrovanie v plnej výške, len skrátený o jej príspevok za bezvládnosť (-16,60). Každý mesiac musím doložiť na ÚP výšku príjmu za predchádzajúci mesiac. Vybavenie trvalo asi dva mesiace. Raz za rok príde kontrola z ÚP, skonštatujú, že stav je rovnaký a to je všetko.
vicktor
18.08.16,13:43
Ked mamu prepustili z nemocnice s poznamkou "Nutna celodenna 24 hodinova starostlivost", tiez som zistoval. Veobecny lekar musel vystavit zdravotny posudok, s tym som zasiel na Urad prace a rodiny, nafasoval formulare a vypytoval sa. Keby som vsetko splnil, aj tak ziaden prispevok nedostanem, pretoze mama ma s vdovskym taaakyyy vysokyyy dochodok, ze si musi opatrovnika platit sama.
Ked to uz bude nezvladnutelne, dam ju do seniorhauzu, potom stat bude ochotny priplacat cele stovky...
Lele77
06.05.19,09:03
Dobrý deň,
riešim aktuálne všetko ohľadom ZŤP, pretože môj otec zostal po ťažkom úraze doma a potrebuje asistenciu. Keďže nikdy predtým sme nič takéto neriešili, musela som si naštudovať a prečítať všetko od toho ako si vybaviť preukaz, na čo máme nároky a medzi iným aj ako vybaviť opatrovateľský príspevok pre moju mamu, ako člena rodiny. Veľmi sa mi páčil tento článok, tak možno niekomu pomôž tiež.. https://ridop.sk/narok-na-opatrovatelsky-prispevok/ . Je tam celkom prehľadne zhrnuté ako sa dá vybaviť, aj niečo o tom aká by mala byť výška príspevku a samozrejme na čo všetko sa treba pripraviť, keď sa niekto rozhodne o príspevok požiadať.