masajo
27.01.14,14:04
Pekne prosím, môže mi niekto poradiť, ako pripraviť mäso z mangalice, stále je tvrdé, piekla som krkovičku klasicky - tvrdá, prírodný rezeň - namočila do mlieka - ťažko "žuvateľný". Čo robím zle?
Ďakujem.
Mila123
27.01.14,13:24
koľko mesiacov malo prasiatko?
dusansl
27.01.14,13:26
Pekný deň prajem,
k danej téme by som rád poznamenal nasledovné:
postupy robené pred a počas prípravy mäsa sú bezchybné. Nie je možné im v podstate nič vyčítať. Tuhosť pripravovaného mäsa spôsobili nasledovné skutočnosti:
- pred porážkou prasiatka možno nesprávneho alebo neodborného konania pestovateľa a aj mäsiara bolo zviera vystavené stresu. Prasa mohlo byť násilím ťahané k porážke, v dôsledku čoho jeho mozog v strachu dal podnet k vylúčeniu stresového hormónu, ktorý spôsobil tuhosť celej svalovej hmoty ktorú pred smrťou zaplavil
- mäso po porážke nemalo možnosť dokonale vychladnúť a určite v celej svalovej hmote neprebehol rigor mortis, teda štiepenie jednoduchých cukrov v svalových bunkách . V dôsledku toho môže byť aj napriek dobrému upečeniu mäso ťažko zužitkovateľné. Máva tuhú až žuvačkovú konzistenciu.
Mnoho trpezlivosti praje dusansl
Mila123
27.01.14,13:28
chovateľa.....nie pestovateľa....
prasa sa chová, nie pestuje......
viktorviktor
27.01.14,13:38
dusansl
27.01.14,13:43
Prosím o prepáčenie , za nepresnú terminológiu. Podstata problému zostáva rovnká
masajo
27.01.14,16:20
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď Vám aj viktorviktor - ovi - bude to pravdepodobne tak, ako ste obaja spomínali - aj jedno aj druhé, druhýkrát si musím na to dať pozor. Ešte raz vďaka.
masajo
27.01.14,16:59
No, to teda neviem, ale podľa všetkého asi dosť :))
evuš
04.02.14,10:54
Masajo, je veľmi možné, čo napísal dusansl i to, že prasiatko bolo "staré"... skúsila si pred prípravou mäso marinovať zopár dní, napr. ako divinu ??
buchač
04.02.14,11:22
Viktor ...Tvoj link sa týka viac menej prípravy mäsa tým varením alebo dusením ...

Jednoznačne ale nejde o pečenie .
BXLmiami
04.02.14,11:52
Posoľ,pokoreň a daj na viac dní odležať do pácu,následne ho priprav a to tak,že budeš piecť pomaly,veľmi často polievať a prípadne do alobalu alebo nad paru.Takéto mäso ochutené v marináde je možné nechať aj 4 dni,v chladne.
sito
04.02.14,14:30
Normálne, veď to je normálna sviňa. Klasické svine, teraz? Voda, vzduch a 25 % mäsa, ako pri balkóne. Už len sviňa, doma v cárku, sviňa nevychovaná, vychovaná má iné mäso, teda aj spôsob spracovania. A u mangalice, ktorá pozná pol chotára ...

Chce to čas ...
terezamaria
04.02.14,14:37
Mangalica má jednoducho také mäso, treba ho pripraviť pomaly, aj pri pečení treba riadne podlievať a nechať ho o hodinu dlhšie v rúre....na inú prípravu treba pácovať aj viac dní :-)))
viktorviktor
04.02.14,16:21
jednoznačne
Každé mäso by sa malo nechať niekoľko dní vyvesené, mäso dozrie a povolí. V domácich podmienkach je najlepšie dať mäso na 4-5 dní do chladničky, až potom zmraziť /čerstvý kapor – 1 deň v chladničke, zjesť alebo zmraziť/ Pri úprave vždy mäso zatiahnuť na veľmi rozpálenej panvici, aby sa mäso dostatočne stiahlo a nepúšťalo šťavu a piecť pri nízkej teplote. Samozrejmosť je mladé mäsko, .... :-)
masajo
13.03.14,16:57
Všetkým veľmi pekne ďakujem. Skúsila som to ešte raz,pomaly som piekla, predsa len bolo trochu pevnejšie, tak som sa naštvala a dala mäsko do tlakového hrnca asi na 25 minút, potom už bolo fajn mäkké.