Anlii Anlii
27.01.14,14:29
Ahojte, po 10-ich odpracovanych rokoch v Ceskej republike a naslednej rocnej PN-ke som poziadala o invalidny dôchodok. Bola som na posudkovej komisii v CR a priznali mi druhy stupen, tj. 60% praceneschopnosti. Prisiel mi ale papier, ze z Prahy to budu posielat do sociálnej poistovne Bratislava. Este nemam pri sebe papier s oficialnym vycislenim sumy ID, ale cez telefon mi bolo povedane, ze v systeme je to uvedene ako ukoncene a je tam, ze dostanem 4760 Kc. Do toho mi prisiel papier zo Soc. poistovne v BA, ze si vyhradzuju dalsich 60 dni na to, aby posudkovy lekar posudil moj stav. Nechapem, preco mi na SK mal niekto posudzovat moj zdrav. stav a tiez som v soku, ze po 10 odpracovanych rokoch s hrubou mzdou 20 000,- Kc mam vysku ID 4760,- Kc. Vie mi niekto poradit, co to cele znamena? Na SK mam odrobenych 6 mesiacov + nejakých 6 mesiacov na pracaku.
avalik
27.01.14,13:43
no takto to vyzaduju smernice EU, pretoze si pracovala v 2 krajinach

vypocet ID najdes v zakone 155/1995 Sb. Zákon o důchodovém pojištění
orientacne aj tu http://www.penize.cz/kalkulacky/invalidni-duchody#invduch

znamena to, ze sa postupuje podla platnych zakonov
Andyke
27.01.14,13:46
Ale študovala si na Slovensku SŠ a VŠ ?
Plus to zamestnanie, takže aj na Slovensku máš nejakú dobu dôchodkového poistenia.
Pokiaľ je to tak, tak aj v SR prehodnotia či splňaš podmienky na ID z nášho systému . Ak áno, tak budeš dostávať ID aj zo SR.
Anlii Anlii
27.01.14,17:22
Takze to, co mi posielaju je zatial suma uznanan ceskou stranou a potom mi este nieco uzna slovenska strana? Ano, SS, VS som robila na SK a nejakých par mesiacov aj pracovala.
To budem predvolana pred komisii aj na Slovensko?
Andyke
27.01.14,19:35
Na čo by Ťa predvolávali ? Však dostali z českej strany podklady na posúdenie Tvojho zdravotného stavu. Musíš byť trpezlivá... Však aj u nás žiadatelia čakajú niekoľko mesiacov na výsledok.
Dovtedy budeš poberať ID z ČR. A samozrejme môžeš aj pracovať, prácu poberateľom ID povoľuje aj český systém.