timejka200
27.01.14,13:57
zamesnanec pracoval od roku 2012 až do roku 2013 na plný prac. úväzok. Dovolenku si veľmi nečerpal. Počas roka 2013 mu šéf skrátil pracovný úväzok. Teraz je zamestnanec v situácii, keď mu zamestnávateľ tvrdí, že nemá nárok na dovolenku nevyčerpanú ešte z čias keď bol úväzok plný.

Ako je to vlastne?
Tweety
27.01.14,14:06
Dovolenku , na ktorú vznikol nárok v roku 2012, si už v zásade vyčerpať nemôže. Tá z roka 2013 sa ešte dá vyčerpať tento rok. Bližšie pozri od §10O ZP.
timejka200
27.01.14,14:23
ale ten skrátený úväzok na to nema nejaký vplyv?
Tweety
27.01.14,14:25
nemá
timejka200
27.01.14,14:28
veď toto lebo jej tvrdí účtovníčka , že to kôli tomu si nemôže vyčerpať lebo už sa jej počíta dovolenka zkrajtšieho pracovného času. No áno lenže ona má plno nevyčerpanej dovolenky za rok 2013.....tak kde by sme to našli? lebo ten zákon tam o tom vela nehovorí :(
Tweety
27.01.14,14:35
A čo by mal ešte viac hovoriť? Je tam, kedy a ako vzniká nárok, kedy a ako sa čerpe....
timejka200
27.01.14,15:02
lenže táto pani si nemohla vyčerpať dovolenku z dôvodu dlhodobej pN- preto chce aby jej bola preplatená.
Tweety
27.01.14,15:03
a čítala si ZP? AK by si ho čítala, dozvieš sa, ako je to v prípade D, ktorú si nemohla vyčerpať z dôvodu DPN.