Tomáš 777
27.01.14,17:13
Mám veľkú dilemu, či utratiť alebo nechať mojho psa sa trápiť. Aspon na mna uz to posobi ako trapenie. Má už 17 rokov, nevládze dobre chodiť, je už pomaly kosť a koža, slabo papá. Je hluchý, nepocuje uz nic. Ale je mi ho strasne luto, ho dat utratit. Nviem co bude prenho lepsie. Niekedy uz ma dost velke problémy vstat. za každú radu ďakujem
alaya1
27.01.14,16:18
porad sa s veterinarom. Pozna psika najlepsie.
jslancik
27.01.14,16:31
Tomáš, ty vieš veľmi dobre, čo je pre neho najlepšie. Lenže to koliduje s tým, čo je "najlepšie" pre teba. Tak nebuď sebec a sprav, čo je najlepšie pre psíka...
Tomáš 777
27.01.14,16:41
Som sebec ze mi je ho luto dat utratiť? alebo ako si to myslel
Tomáš 777
27.01.14,16:42
Veterinár ho vidi raz za rok, ale chcem sa s veterinárom poradiť
jslancik
27.01.14,16:43
presne tak, nehnevaj sa. Ide o to, že ty budeš smutný, atď. Psíkovi bude lepšie, oveľa lepšie. Nechceš mu to dopriať, lebo ty budeš potom smutný a nebude ti mať kto robiť radosť.
Terezia13
27.01.14,16:49
Mali sme podobný prípad, mali sme 14 ročného psíka, ale už doslova jačal od bolesti celé dni, najprv sme mu tlmili bolesti ibalginom, na čas to pomohlo, ale už sme ho na "venčenie" museli nosiť na rukách a doslova rozpletať zadné nohy, ktoré mal zmeravené
dali sme ho utratiť, je to na nejaký čas smútok pre každého,
ale pre psíka je to koniec utrpenia
alaya1
27.01.14,16:54
ked ma zdravotne problemy idem k lekarovi, co my tu o nom vieme. zial, takto sa radit neda. Predsa je to zivy tvor, nielajster papiera.
lujza.j
27.01.14,16:57
neviem čo by som robila...prišla som o psa nemal ani 9rokov velký nádor na prostate vrastený do panvy...keby ho vybrali je možné, že by vykrvácal.....mohol mi ho vetoš zašiť a dať domov....nedal.... dohodla som sa, že ho už nezobudí....posledné dni v noci už na mna štekal od bolesti....bolo to pred dvomi rokmi aj teraz revem....
arizona
27.01.14,16:58
Psik ma dost rokov, je prirodzene, ze uz nie je taky,ako za mladi. Ak nema vazne zdr.problemy,alebo netrpi bolestami tak to nechaj na neho.
A veterinar tiez nerozhodne za teba...skonstatuje akurat tak, ze psik je stary,mozno ti ponukne nejake vitaminy a potrasie plecami...

Doplnenie:
...
Tu si treba uvedomiť, že pes spoznáva a kontaktuje svet najmä nosom. Ak sa pes pohybuje v známom prostredí, nemusí byť teda strata sluchu a zraku preň nevyhnutne stavom, ktorý výrazne znižuje kvalitu jeho života. Všeobecne oplatí, že dokiaľ pes zjavne neprejavuje bolesť, dokiaľ prijíma potravu a je schopný sa sám vyprázdniť – má právo na život.
Viac tu: http://www.veterinarna-ambulancia.sk/odborne-clanky/eutanazia-/
alaya1
27.01.14,16:59
s tym sa asi vyrovnat neda. kazdy z nas sa toho asi velmi boji. ja tiez.
erik555
27.01.14,17:00
presne tak...psik uz nema stastny zivot.
lujza.j
27.01.14,17:02
nedá.....aj som ho chcela mať doma, ale aj som nechcela, aby sa trápil..... tento je staručký....užili si ho ...ja som o neho prišla "zo dňa na deň"
alaya1
27.01.14,17:07
lujza, co na to napisat, snad, ze si urobila dobre, aby sa netrapil. Toto pochopi len ten, co ma zviera ako rodinneho priatela.
arizona
27.01.14,17:26
ako viete, ze je to pre psika najlepsie,alebo ze uz nie je stastny? On nema pravo dozit sa "obycajnej" staroby a zomriet prirodzenou cestou?
alaya1
27.01.14,17:29
Nie kazdemu veterinarovi je to jedno. nas vetosd napr. kamaratkineho psa vo veku 14 rokov dostal do takej formy, ze sme az pozerali. No, stalo to dost vela penazi.
arizona
27.01.14,17:42
Nie ze jedno,ale on nemoze povedat majitelovi,aby ho dal utratit.To je na majitelovi, ci posluchne,alebo skusi stastie inde,alebo ci je ochotny psa aj za cenu penazi skusit udrzat pri zivote... Inak, aj ja poznam pripad, ked jeden veterinar odporucil utratit a druhy ho vyliecil a psik pozil este dva roky celkom v zdravi.
alaya1
27.01.14,17:44
Mas pravdu. Ale myslim si, ze je to strasne tazke rozhodnutie pre majitela psika.
lujza.j
27.01.14,17:49
bolo to moje 4-nohé decko...nech si myslí kto-chce-čo.....tak ako tento fešák čo tu na mňa kuká a robí mi spoločníka....
Dav
27.01.14,17:52
Kým funguje bez bolestí, neutrácaj. Keď prídu bolesti a nezaberie liečba...
Na vstávanie - teplý pelech, vitamínové a chrupavkové prípravky.
jslancik
27.01.14,17:59
Prepáč, Arizona, PRIRODZENOU CESTOU? žartuješ, však. Ten pes by bol mŕtvy už 10 rokov, prirodzenou cestou. Ale kľudne, nech ho vypustí do voľnej prírody a nechá to na prirodzenú cestu. Do rána je po ňom, prirodzenou cestou. Takto je to otrok človeka, ktorý ho využíva pre vlastné účely a nedovolí mu ani umrieť. Malo by to byt základné právo zvieraťa, netrpiet a môcť zomrieť.
kopretinka
27.01.14,18:09
hluchota je to najmenej........prečo neje? nemá zuby? alebo mu nechutí,alebo má bolesti pri kŕmení? čo mu dávaš jesť? a potrava je v kusoch alebo pomletá?
ak vstane,ako potom chodí? ak nevládze vstať,môžeš mu predsa pomôcť. vie sa bez problémov vyprázdniť? udrží to v sebe alebo už to neudrží?
alaya1
27.01.14,18:09
nepise, ze trpi.
jslancik
27.01.14,18:21
Ja to tam vidím, hneď na začiatku. A keď sa to uz majiteľovi zdá ako trápenie, tak to je pre psa trápenie už dávno... Tomu ver.
Sakra, musím tu vyzerať ako nejaký maník zo Slobody zvierat :)
alaya1
27.01.14,18:27
neviem, ake mas skusenosti s dobrovolnictvom v utulkoch, ale ani v karantenach sa psy uz neutracaju bez priciny. Myslim, ze tato tema si nezasluzi hadanie a presadzovanie svojich nazorov, snad len povzbudenie majitela, aby sa rozhodol podla svojho srdca a aj rozumu. Zial, je to urcite velmi tazke.
jslancik
27.01.14,18:32
Alaya, však to nemyslíš vážne. Vieš kto má najväčší záujem na tom, aby bol pes živý a chorý? Trikrát hádaj. Živý pes = nekonečný prameň peňazí. Mŕtvy pes = veľké h a malé o... Vraj "porad sa s veterinarom"...
arizona
27.01.14,18:38
ano,zial, viem o com to je...aj ja som momentalne asi "sebecka" podla niektorych,ale nemam srdce rozhodnut za tu nemu tvar...
jslancik
27.01.14,18:43
A ešte by mohol doplniť, aké lieky a doplnky mu dáva. Nech sme v obraze.
Tomáš 777
27.01.14,19:24
zuby má všetky, nejako mu nechutí, ci ma bolesti to mi asi nepovie, ale neknuci ani ,,neplače,, zrat dostava granule a kusky masove z konzervy + obcas kosti . Chodí pomaly a motavo lebo uz má slabé zadné nohy co má súvis s chrbticou ktorá sa liečila pred 3 rokmi. vyprázdni sa bez problemov, bohuzial niekedy aj do vlastnej búdy
Tomáš 777
27.01.14,19:26
ked ho nieco bolí tak knučí a piští čo sa momentálne nestáva tak preto neviem ako sa cíti. pred 3 rokmi ked mal pricviknutý nerv na chrbtici to pištal, vtedy sa to preliecilo
Tomáš 777
27.01.14,19:28
Ked už bude pištat od bolesti tak už váhať nebudem, nechcem aby trpel. je somnou od 10tich rokov
Tomáš 777
27.01.14,19:29
Tak ja to prezijem , len sa nechcem zbytocne unáhliť a vziať život ked to este nebude nutné. Uvidím ako na tom bude najbližší týžden či sa trochu rozoberie alebo nie
alaya1
27.01.14,19:38
Myslela som to uplne vazne. vazne pristupujem o zdraviu svojho psaa nakolko ie som veterinar, jeho problemi s lekarom konzultujem, tak isto, ako aj problemy svojich deti.
Skoda , ze takto negativne naladeny si vstupil do tejto pre psickarov velmi smutnej temy.
alaya1
27.01.14,19:40
mal by byt susatvne na vitaminovycha mineralnych pripravkoch Aka je to rasa- velke plemeno?
arizona
27.01.14,19:42
Starsiemu psikovi by si mal davat uz setrnejsie krmivo. Radsej bud konzervy,alebo granule niecim zaliat,aby boli maksie a lahsie stravitelne. Dobre je aj uvarit ryzu s mrkvou...a prip. do toho dat rozmocit granulky. je to aj vyzivnejsie,aj lahsie stravitelne.Kosti uz radsej nie. To, ze chodi pomaly a motkavo tiez nevadi, ved aj ludia v starsom veku chodia tak...
A urcite by mu pomohlo nenechavat ho v mrazoch v noci vonku,ale dat radsej niekam do teplejsej miestnosti
jslancik
27.01.14,19:45
Viem, že je to ťažká téma. A pre každého je ťažké chovať sa objektívne a nie sebecky. Zvieratá mám veľmi rád, možno až moc.
kopretinka
27.01.14,20:07
no nečuduj sa,že mu nechutí,keď má 17 rokov granule....ako píše arizona,šetrnejšie ho treba krmiť,a kosti už vôbec nie.Má niečo obľúbené? nejakú psiu mňamku? možno mu častejšie dávať to,čo mu viac chutí,trebárs aj varenú stravu sem-tam prihodiť....nečudujem sa,že nevládze,keď je stále v búde vonku,ten chlad za tie roky tiež urobí svoje....ja by som ho nenechávala už vonku,ťažko sa mu hýbe,keď je vonku v zime....s tým vyprázdňovaním som to myslela tak,že či to nerobí v búde,proste to neudrží a pustí....ako píšeš,urobí to občas...naozaj neviem,čo ti poradiť,či uspať alebo nie.......ja by som sa snažila mu spríjemniť a uľahčiť život,vitamíny,teplo,lepšia strava......neviem,či je to dvorový pes,čo bol na reťazi celý život........aj ja som si toto musela rozhodnúť,bolo to pred 13 rokmi,ale stále revem,keď si na to spomeniem,lebo stále neviem,či som urobila dobre alebo zle a cítim sa vinná....môj psík nevládal chodiť na zadné,ale všetko ostatné fungovalo.......
erik555
27.01.14,20:12
jednoducho je to o tom, ze sam majitel vidi dennodenne, ako sa zije psikovi...ak ma uz veterinarom potvrdene nejake tazsie diagnozy, tak je urcite lepsie pre psika ist na druhy svet a nie ho tu umelo drzat pri zivote.
mandyla
27.01.14,20:29
Sledovala som posledné mesiace susedovho psíka. Chôdza mu spôsobovala veľké bolesti, nezaberali ani lieky. Okrem toho už neudržal moč ani stolicu, hocikde vykonal potrebu, postupne ho odizolovali lebo práve mali batoliatko ktoré už liezlo všade. V byte napriek starostlivosti o neho, bol smrad a nejako to nepasovalo s tým že majú v domácnosti malé dieťa. Pritom každý čakal že možno už dnes, zajtra, bude po všetkom. V takom prípade by som bola za utratenie zvieratka. Pred rokmi som predčasne stratila 7-ročného psíka, podbehla, mojou vinou pod auto. Je to iba zviera, utešovali ma, ale pre mňa bolo časť môjho života a dodnes to veľmi bolí. Súcítim s tebou.
Dav
27.01.14,21:20
Keď som sa pýtala, ako liečiť moju 13 ročnú fenu, že už nevládze skákať a chodiť po schodoch, povedal mi veterinár - a čo by ste čakali od starého človeka. Vlastne mal pravdu, je to staroba. Veľa oddychu, minimum aktivít, vitamíny, chondroprotektíva a senior krmivo. Že je hluchá? Tak ju prídem k pelechu zobudiť s vodítkom a počkám, kým sa postaví, natiahne a oklepe. Nechce ísť ďaleko? Nejdeme, sama sa otočí, že už má dosť. Ak je Tvoj pes len starý a nie je chorý, vládze trochu chodiť, reaguje, keď si pri ňom , bezbolestne prijíma potravu a vyprázňuje sa - nechaj ho dožiť. Že prespí 23 hodín? Nech spí. Uži si hodinku, kým ešte môžte byť spolu. Keď mu začnú zlyhávať orgány, nebude vládať stáť, chodiť, neudrží moč ani stolicu, potom je čas na rozhodnutie.
Banská Štiavnica
27.01.14,22:00
Poznám ten pocit, keď prídeš o psíka. Sama som to zažila, ale môj bol ešte mladý - mal len 7 mesiacov, ale bol neskutočne rozumný. Stále som presvedčená, že na druhý svet mu pomohol zverolekár.... Tak ho liečil, že stále len pýtal peniaze, nakoniec ho operoval a po operácii psík nám uhynul. Keď som prišla poňho, tak mi povedal, že "čo plačete, veď je to len pes". Sú ľudia a ľudia. Teraz máme druhého psíka, volá sa tak ako ten prvý, ale už chodíme k inému zverolekárovi. A problémy prestali. Skús sa informovať aj u druhých zverolekárov, čo oni na to - ako mu v starobe pomôcť.
bodliak
27.01.14,22:03
Smutno Ti bude tak-či-tak. Teraz, alebo za pár týždňov, možno mesiacov.
Pokiaľ netrpí bolesťami a vieš mu poskytnúť starostlivosť, ktorú potrebuje, nechaj ho.
Ak by mal trpieť a trápiť seba aj okolie, skapať v bolestiach, tak radšej injekciu.
MisheliQ
27.01.14,22:57
Ze pes robi potrebu kade chodi ci smrdi nepovazujem za dovod na utratenie ak nema ine problemy (bolesti, trapenia) ...da sa to riesit plienkami, jedna znamam ma civavu, kt.nema vytvoreny zvierac tym padom z nej stolica doslova vypadava...a co...psica to neriesi...a asi aj preto ze to oni neriesia, neochkaju, nehikaju, nelutuju ju... :)
MisheliQ
27.01.14,23:08
Len taku poznamocku: psom ani inym zvieratam prosim nedavajte ibalgin, je to dost silny liek pre ludi nieto este pre zviera...moze to sposobit vredy v zaludku, otravu atd. ...a opat cim mensie zviera tym vacsie riziko!!!
MisheliQ
27.01.14,23:11
Keby ste (uz pri inom psovi, zvieratku) chceli zistit pricinu, mozete dat psika na pitvu, aby ste tak vedeli na co zomrel. Ak veterinar pochybil a nepostupoval ako mal, mohli ste nanho podat staznost (info o tom najdete na eww.kvlsr.sk)
MisheliQ
27.01.14,23:21
Presne tak hluchota, slepota je to najmenej....a ze vstava pomalsie, chodi pomalsie ale inak bolesti nema, tak to ku starobe uz patri obzvlast pri vacsich psoch alebo psoch s dlhsim chrbtom (pr.jazvecik, baset)...moj pes ma 10rokov a ma problemy s chodzou...ked mu tieto problemy zacali tak bol z toho v depresii, lebo uz nemohol tak behat, skakat proste vsetko zrazu bolo inak...ale my sme ho nepolutovali, dodali sme mu podpory a dnes je to vesely pes...podotykam ale ze bolesti nema...
Ja mu aj vravim ze moze byt hluchy, slepy suslavy ak vsak zacne mat bolesti a jeho zdrav.stav sa zhorsi natolko ze to bude neriesitelne, potom ho necham odist...ver svojmu vnutornemu pocitu...a ak o tom pochybujes nuz tak asi este nie je jeho cas....boliet to bude ale tak ci onak...
vlado 33
28.01.14,06:37
Pred siedmim rokmi mi zobrala môjho psa, vtedy ešte málo známa infekčná choroba babezióza, mal iba šesť rokov. Ani ma nenapadlo ho utratiť, na rukách som ho nosil deň čo deň k veterinárovi. Vtedy to bola dosť neznáma choroba a neboli na ňu ani lieky. Utratil som polovicu platu, bojovali sme do poslednej chvíle. U tvojho psa je to starobou, nie chorobou tak bojujte, chce to trochu viac starostlivosti.
jslancik
28.01.14,06:43
v budúcom živote budem asi veterinárom.
anet
28.01.14,06:55
Určite by som ho nechala uspať a nenechala sa ho trápiť. Dožil sa krásny vek.
taiko
28.01.14,06:56
jeeees marjaa, az sa mi slzy do oci natlacili. Si mi pripomenula ako mi moja zajacica v rukach umrela :(
vlado 33
28.01.14,07:01
Zo srdca ti to prajem, len neviem? Prečo to tu komentujú nepsíčkari.
korela
28.01.14,13:08
Psíkovi je najlepšie, ak zomrie pri pánovi.
erik555
30.01.14,10:03
ty si bola kedysi psikom? :D
jslancik
30.01.14,10:20
lebo to dokážu brať s odstupom? nepadnúť na zadok kvôli starému chorém psovi. nemať ho ako otroka, ktorý ani umrieť nemôže. A musí sa trápiť, aby náhodou nebolo páníčkovi smutno, keď by umrel. To si fakt niekto myslí, že ten pes si užíva života, keď je starý, chorý, nevie udržať v sebe nič, nevidí, nepočuje, nevie chodiť? Psíčkári, skúste sa zamyslieť, čo je fakt pre psíka najlepšie. Nie pre vás, ale pre psíka.
Banská Štiavnica
02.02.14,07:37
Ďakujem za radu
Llívia
04.02.14,06:10
Zomretie pri pánovi a eutanázia sa navzájom nevylučujú.
Llívia
04.02.14,06:16
Vráti ho veterinár po pitve majiteľovi alebo ho dá do kafilérie?
pankratz
04.02.14,07:01
To už dožíva, náš špic sa dožil 15 rokov a skončil vo vet. nemocnici, bez návratu. Na vašom mieste by som ho dal utratriť, Toto je pre neho len zbytočné trápenie.