VladoG
27.01.14,17:55
Som vlastníkom časti obývateľného domu ale nemám tam trvalé ani prechodné bydlisko. Bývam v meste, kde platím aj poplatok za komunálny odpad. Má obec právo vymáhať poplatok za komunálny odpad aj keď tam nebývam
Katy a R
27.01.14,16:58
áno - ale presne treba pozrieť VZN konkrétneho mesta (nie všade je to rovnaké) - nejaká zľava by mohla byť .
najlepšie by bolo, keby tam mal niekto pobyt ;)
arizona
27.01.14,17:03
Chod na obecny/mestsky urad v danom meste. Prines potvrdenie, ze platis za odpad v mieste tr.pobytu.

Obec ti moze poplatok odpustit,alebo znizit. Zalezi,ako to ma obec upravene vo svojich VZN. /niektore obce maju VZN uvedene aj na web stranke, skus pozriet/.
Niekde vynimky neuznavaju a musis platit,ako keby si v obci byval.
Rozalka
27.01.14,17:03
Aj ja mám nehnuteľnosť mimo môjho bydliska, na základe žiadosti mi poplatok za KO znížili po predložení faktúr za vodu a energie, ako dôkaz, že naozaj tam nikto nebýva.
mosajko
16.03.14,18:19
VZN nie je smerodatne, vid zakon...
arizona
16.03.14,18:57
§ 82
Vrátenie, zníženie a odpustenie poplatku
(1) Obec vráti poplatok alebo jeho pomernú časť poplatníkovi, ktorému zanikla povinnosť platiť poplatok v priebehu zdaňovacieho obdobia a preukáže splnenie podmienok na vrátenie poplatku alebo jeho pomernej časti ustanovených vo všeobecne záväznom nariadení.11)
(2) Obec poplatok zníži podľa najnižšej sadzby alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník obci preukáže na základe podkladov, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením,11) že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území obce.
(3) Obec môže na základe žiadosti poplatníka na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti zákona vyrubený poplatok znížiť alebo odpustiť rozhodnutím.
§ 83
Splnomocňovacie ustanovenie
Obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením11) sadzby poplatku, hodnotu koeficientu, pri množstvovom zbere spôsob, formu a miesto na zaplatenie poplatku, podmienky na vrátenie poplatku alebo jeho pomernej časti, podklady, ktoré má poplatník preukázať pri vrátení poplatku alebo jeho pomernej časti podľa § 82 ods. 1 alebo pri znížení alebo odpustení poplatku podľa § 82 ods. 2.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
mosajko
16.03.14,19:37
Zákon o miestnych poplatkoch a daniach 582/2004§39§ 77§ 79
Určenie poplatkuTeda ak niekde platím plnú sadzbu a na druhom mieste sa zdržiava len pár dní, nemôže obec žiadať opäť plnú sadzbu, i keby to mala vo VZN - toto VZN by bolo v rozpore s vyššie uvedeným zákonom. A toto VZN by sa malo napadnúť ako nezákonné.
1