mondes
27.01.14,19:08
Ahojte, mám ponuku na účtovanie baru, preto sa obraciam na Vás, ktorý tiež účtujú niečo podobné, s prosbou o pomoc. Viem, že je potrebné viesť skladovú evidenciu. No zaujíma ma, (nakoľko som si prečítala niekoľko starších tém tu na porade), či nákup alkoholu, piva, keksov at´d sa má účtovať ako nákup tovaru, alebo materiálu. Podľa mňa ide o tovar, veď aj keď sa nejaká fľaša otvorí a rozleje, tak je to stále len ten istý alkohol. Ale čo pri nejakých miešaných drinkoch? Ako mám rozdeliť, že čo z toho nakúpeného tovaru zaúčtujem ako materiál? Veľmi mi pomôžu Vaše rady. No najviac ma zaujíma to, s čím nemám žiadnu skúsenosť a to je spotrebná daň a clo. Poradíte mi prosím? Ďakujem veľmi pekne.
a_je_to
27.01.14,19:03
Skladovú evidenciu v bare robia vedúci smien. Tí si denne odovzdávajú skladové zásoby medzi sebou. Rozdiel je spotreba, podpísaná príjemka od smeny je prírastok. Z toho prevádzkár kontroluje odovzdanú tržbu. Cigarety, žuvačky, keksy sú tovar aj nákup, aj predaj. Čapované nápoje sú v nákupe materiál, v predaji služba /obsluha, donesenie, umytie pohára/. O spotrebnej dani a cle sa v bežnom bare neúčtuje. To účtujú veľkosklady. Miešaný drink je tiež služba.
mondes
27.01.14,19:19
Srdečná vďaka. To vážne vôbec neriešim spotrebnú daň ani žiadne clo? Kedy sa vlastne tá spotrebná daň z tabaku a liehu vlastne robí? A ešte k tomu tovaru. Napr. fľašové pivo, si zákazník kúpi a ja mu ho nalejem do pohára. Už je to nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb? VĎaka.
mondes
27.01.14,20:16
Prosím Vás, študujem tu témy ohľadom účtovania baru v JU a sú tam spomínané nejaké colné hlásenia, štatistiky at´d. Vážne mi nevyplývajú žiadne povinnosti, čo sa cla a spotrebnej dane týka pri účtovaní baru?
mondes
28.01.14,09:11
Prosím kedy vlastne riešim spotrebnú daň z tabaku a alkoholu?
a_je_to
28.01.14,09:58
spotrebnú daň odvádza ten, čo buď vyrába, alebo dováža tovar podliehajúci spotrebnej dani. Iba ak by si doviezol tovar u ktorého v treťom štáte nebola spotrebná daň zaplatená. A clo tiež. Tie hlásenia o liehu ... to veru neviem či ešte platia. Možno niekto zodpovie. Ja ako účtovník s tým neprichádzam do styku.
mondes
28.01.14,10:07
Srdečná vďaka. Tiež účtuješ nejakú prevádzku? A DPH pri nákupe alko a tabaku je v plnej výške? Myslím odpočet.
Excise Duty
28.01.14,10:40
Pozorne si prečítaj ustanovenie § 54 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Bar je v zmysle ods. 7 tohto ustanovenia zákona "držiteľ povolenia", teda sa ťa týkajú len tie časti tohto ustanovenia zákona, ktoré upravujú iba držiteľa povolenia. Spotrebné dane nech ťa netrápia, bar predáva alkohol a tabakové výrobky nachádzajúce sa už v daňovom voľnom obehu,čiže že spotrebnú daň zaplatil ten, kto tieto tovary uviedol do daňového voľného obehu z režimu pozastavenia dane. V tvojom prípade je teda spotrebná daň súčasťou ceny. Je to to isté, ako keď účtuješ o pohonných látkach, aj v nich je zahrnutá spotrebná daň a o tej predsa tiež neúčtuješ.
Excise Duty
28.01.14,10:45
Trošku ťa poopravím, spotrebné dane nepoznajú pojem veľkosklady, sú to tzv. daňové sklady a vôbec nemusia byť veľké...
a_je_to
28.01.14,10:49
... vždy plný, prečo by nemal byť plný ? koeficient sa na tieto odpočty nevzťahuje
a_je_to
28.01.14,10:55
ja som veľkoskladom myslel subjekt veľkoobchodu, nie to, že je rozmerovo veľký. Ktorý tieto veci vybavuje /správne - ako daňový sklad/ a potom dodáva maloobchodu. asi tak ... mondes si tak dobrú odpoveď ani nepýtal, chcel iba vedieť, či mu to hrozí, alebo nie. Ale dobre, že si to zodpovedala, aj iným, aj mne, nechcelo sa mi upresňovať detaily
Excise Duty
28.01.14,18:01
Ja viem, ako si to myslel, ale keď som odporučil preštudovať zákon č. 530, tak tam narazí na pojem daňového skladu ale nie veľkoskladu a bude mať z toho mišmaš. Ak vykonávam nejakú ekonomickú činnosť, hoci aj len administratívnu, chce to aspoň elementárne vedomosti v danej oblasti.