Leni445
27.01.14,18:06
Chcela by som sa spýtať, že keď mi bola založená vkladná knižka a po dovŕšení 18 roku sa opäť predĺžila kedže peniaze na nej mám na štúdium a je tam opäť výpovedná lehota, tak keď som si na ňu vložila svoje peniaze z dedičstva a disponuje s tou vkladnou knižkou rodič aj keď je na moje meno, či si môžem s nej vybrať vlastné peniaze čo som zdedila a vložila bez súhlasu rodiča? samozrejme, že viem že za výber bez nahlásenia výberovej lehoty sú poplatky. Ďakujem za radu
Chobot
27.01.14,23:19
Presunul som ti otázku do novej témy.

Keďže tá knižka je vedená na tvoje meno, od dosiahnutia plnoletosti si už pánom svojich peňazí. Od tvojej 18tky už rodičia nemôžu nakladať s peniazmi na tej vkladnej knižke (prikladať vo väčšine bánk môžu), vyberať či zrušiť knižku môžeš len ty. Že disponuje s knižkou rodič znamená, že otec či mama držia u seba tú tvoju knižku a nechcú ti ju dať?

Pri výbere banka požaduje, aby bola VK predložená. Tu môže byť pre teba problém, keď ju držia rodičia u seba. Po právnej stránke na to nemajú právo, ale to nebudem rozoberať, asi chápem, že ti ju nedajú.

Niektoré banky môžu umožniť výber aj bez predloženia vkladnej knižky. Zisti si na pobočke, kde máš knižku založenú, či to v tej banke je možné. Ak nie, existuje ešte možnosť - nahlásiš, že si stratila vkladnú knižku a vystavia ti duplikát. Pôvodná knižka ale bude zrušená a nebude sa už môcť použiť.

Takže peniaze vybrať môžeš aj bez súhlasu rodiča - nemá prečo k tomu dávať súhlas. Ak vieš, kde majú tú knižku uloženú, jednoducho si ju zober a peniaze vyber.

Či to rodičia zistia a čo na to povedia - to už neviem. To budeš vedieť skôr ty.