VladoVolna
27.01.14,21:24
Stará mama mi darovala pozemok (spoluvlastnícky podiel na viacerých parcelách jedného LV). Všetci žijúci spoluvlastníci majú záujem o vysporiadanie svojich podielov a vieme s nimi urobiť zámenné zmluvy.
Problémom je pre nás 1 neznámy (dnes už nežijúci) vlastník. Podľa mojich informácií k dnešnému dňu žijú ešte 2 jeho pravnúčatá a aj tie už majú dôchodkovvý vek. Na jeho podiele však nikdy neprebehlo žiadne oficiálne dedičské konanie, len deti a následne vnúčatá túto pôdu neoficiálne užívali. Zaujímajú ma všetky možné spôsoby, akými by som mohol získať tento podiel už nežijúceho neznámeho vlastníka.
1.) Prichádza vôbec do úvahy súdne vysporiadanie spoluvlastníckych podielov?
2.) V prípade, že by som sa dohodol s jeho pravnúčatmi, že sa prihlásia o svoj podiel, ktorý od nich následne odkúpim, ako bude prebiehať dedičské konanie a aké asi vysoké môžu byť príslušné poplatky? (Podotýkam, že dediť by bolo potrebné až na pravnúčatá a obávam sa, že kvôli výške príslušných poplatkov by o to potenciálni dediči vôbec nemali záujem.)
LukyKs
28.01.14,07:01
Poplatky za 1 dedenie sú 2 a potom menej % z hodnoty dedičstva
A dedilo by sa priamo (ak sú v priamom rade a medzidedičia už pomreli) , len naspamať viem po vnúčatá - - pravnúčatá už treba pozrieť , či sú v zákone menované priamo v prvej skupine
Mária27
28.01.14,11:03
Skúste to vydržať, ak budú súhlasiť vnúčatá (kúpite od nich), akože to stará mama kedysi kúpila a nezapísali to. Tak sa to robí najčastejšie

Notársky poriadok = zákon 323/1992
§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní

Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá

1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b) že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,
c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
VladoVolna
29.01.14,06:07
Ďakujem za radu : o). Môžete mi prosím ešte upresniť, aké právne náležitosti, prípadne postup by malo takéto vydržanie? Je možné to spraviť vydržaním v mojom mene, aj keď tento pozemok ešte neužívam 10 rokov? (Stará mama mi ho darovala pred cca. 1 rokom.)
VladoVolna
29.01.14,06:13
Ďakujem za Vašu informáciu ohľadne denenia, pomohla mi ujasniť si moje predstavy. Ešte jedna drobnosť v mojom prípade sa jedná o ornú pôdu. Ako sa v dnešnej dobe určuje jej cena. (Predpokladám, že nejaké tie bonitné tabuľky dnes neprichádzajú do úvahy a dediči by mali pri dedení záujem platiť, čo najmenšie poplatky.)
Mária27
29.01.14,07:39
§ 134 obč.zákonníka
(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
LukyKs
29.01.14,11:51
A stará mama je iba stará mama, alebo aj "právny predchodca" ? ak ho ešte nemala v "oprávnenej držbe" :D = vydržaním