Jozef Mihál
08.10.04,08:40
Prehľadal som celú Poradu a prekvapene konštatujem, že tu nikde nemáme diskusiu o tom, či zo zmeny minimálnej mzdy k 1.10.2004 na 6500 Sk vyplýva zmena podmienky nároku na daňový bonus.

Pri výpočte preddavkov na daň má zamestnanec nárok na daňový bonus vtedy, ak jeho zdaniteľný príjem zo závislej činnosti je aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy(§ 35 odsek 5 ZDP).

Minimálnu mzdu máme od októbra 6500 Sk. Takže nárok na DB má od októbra zamestnanec vtedy, ak jeho zdaniteľný príjem je aspoň 3250 Sk (do septembra 3040 Sk) - invalidní a mladiství zamestnanci alikvótne podľa im prislúchajúcej novej minimálnej mzdy.

Súhlasíte ?
vladan
08.10.04,06:49
dávam súhlas vášmu názoru - ale je zjavné, že zákonodárci zabudli na slovíčka "... platnej k prvému dňu zdaňovacieho obdobia" alebo niečo podobné - alebo to robia náročky?
ešte si všimnite § 33 ods. 7, tam chýba aj odkaz na predpis !!!
Pekný deň
ZuzanaA
08.10.04,10:09
Dane zo závislej činnosti a zmena minimálnej mzdy
MZDOVÉ ÚČTOVNÍCTVO, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 15/2004, vyšlo: 4. 10. 2004

Na zdanenie príjmov zo závislej činnosti od októbrovej výplaty má vplyv zmena výšky minimálnej mzdy.


Na zdanenie príjmov zo závislej činnosti od októbrovej výplaty má vplyv zmena výšky minimálnej mzdy. Od 1. októbra 2004 bola valorizovaná z 6 080 Sk na 6 500 Sk. Tým sa zmenili podmienky na výplatu mesačného daňového bonusu. Nárok naň je viazaný na dosiahnutie príjmu zamestnanca aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy. Táto suma sa zvýšila z 3 040 Sk na 3 250 Sk, s možným krátením u poberateľov invalidných dôchodkov a ďalších osôb.

Zmena výšky minimálnej mzdy bude mať vplyv aj na zmenu podmienok na uplatnenie „plného“ ročného daňového bonusu, na ktorý má zamestnanec nárok v prípade dosiahnutia ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vo výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy.

Zmena tohto ukazovateľa má ďalej vplyv aj na zvýšenie najnižšieho vymeriavacieho základu na platenie poistného do Sociálnej poisťovne, čo tiež ovplyvní konečnú daňovú povinnosť zamestnancov.

Zdroj: Verlag Dashöfer, (idp)


Lentilka
08.10.04,11:06
Na plný ročný daňový bonus má zamestnanec nárok v prípade dosiahnutia ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vo výške aspoň 6-násobku minim. mzdy. Otázka: Pri ročnom zúčtovaní má zamestnanec nárok na plný ročný daňový bonus, ak jeho ročný zdaniteľný príjem bol minimálne 37110,-Sk a nezáleží na tom, že nebol zamestnaný súvisle počas celého roka ?
Jozef Mihál
15.10.04,08:03
Asi Vás bude zaujímať odpoveď na daný problém, ktorú som dnes dostal z DR SR:

Odpoveď na Váš dopyt:

K Vášmu podaniu uvádzame:
- podľa § 35 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov zamestnávateľ zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal (podpísal) vyhlásenie podľa § 36 ods.6, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. Keďže s platnosťou od 1.10.2004 sa zmenila výška minimálnej mzdy, za príslušné mesiace roka 2004 (10-12/2004) polovica minimálnej mzdy je 3250 Sk. V ročnom zúčtovaní sa suma 6-násobku minimálnej mzdy vypočíta ako súčet sumy minimálnej mzdy platnej v 1-9/2004 (9x 6080) a 10-12/2004 (3x6500) a polovica ich súčtu predstavuje 6-násobok minimálnej mzdy.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
deha
07.02.05,12:43
A v prípade živnostíčky, ktorá začne podnikať po materskej od 9/2004 /daň. bonus si uplatňuje len ona/, uvažujeme so minim. zdaniteľným príjmom vlastne v akej výške, aby mohla požiadať DÚ v daň. priznaní o bonus?
Jozef Mihál
08.02.05,15:28
deha - aj pre takúto osobu platí, že dosiahnutý príjem má byť aspoň 37110 Sk.
rene
08.02.05,16:37
Už som túto otázku napísala aj do inej témy, ale tu je adresnejšia /podľa názvu témy/.

Ako preukáže nárok na daňový bonus podnikateľ, ktorý má 2-ročné dieťa a nepoberal naň prídavok ? / keďže súčasťou daňového priznania má byť alebo potvrdenie zo školy, alebo potvrdenie príslušného územného úradu /
iva
08.02.05,18:07
Deha, dnes som na na školení dozvedela, že nárok na daň.bonus má taký živnostník, ktorý má celkový hrubý príjem v kal.roku spomínaných 37 tisíc, a zároveň kladný zdaniteľný príjem, to znamená, že môže mať zisk napr. 10 sk, a už má nárok na bonus. Priznám sa, že som to nevedela, myslela som, že musí mať ZISK apoň 37 tisíc.
MMM
09.02.05,09:24
podla mna staci uviest r.c. pripadne fotokopiu rodneho listu. Potvrdenie o navsteve skoly resp.poberania pridavku na dieta sa vztahuje na deti po skonceni povinnej skolskej dochadzky.