jancim
26.03.06,23:13
Ahojte,
mam jednu otazku ohladom dani, z ktorej sa neviem vysomarit. Som zivnostnik a za minuly rok vykazujem vydavky percentom z prijmov (25%). Moja otazka znie, ci a ako tam zahrnut platby do zdravotnej a socialnej poistovne. Uz sa hrabem v dokumentoch dlhu dobu a vznikol mi z toho v hlave riadny mismas. Moznosti, na ktore som zatial prisiel su nasledovne:
a) platby do ZP a SP si uz nemozem nikde odpocitat, kedze sa pisu do vydavkov a ja vydavky vykazujem percentom, tak uz su tam. Ergo sum, mozem si odpisat len 25% z prijmov.
b) platby do ZP a SP si mozem odpocitat aj ked uvadzam vydavky percentom z prijmov a to priamo v VI. oddiely DP, v tabulke 1 (v mojom pripade na r.2) a to tak, ze uvediem 25% z prijmov + platby do ZP a SP
c) platby do ZP a SP si mozem odpocitat, ale v DP ich musim uviest niekde inde ako v VI. oddiely. Moja otazka v tomto pripade stoji, ze kde?
Please poradte.
dr.kuko
26.03.06,22:08
moznost B je spravna a na danovom priznani dole VI. oddiel, tabulka cislo 1. musis zaskrknut ze si narokujes na percenta.
jaja99
26.03.06,22:11
B JE SPRÁVNE !!!
martynko
27.03.06,05:57
:rolleyes: Jednoznačne B)
chrrrr
27.03.06,06:05
A teraz nasleduje moja otazka - mam podobny problem, ale ja som autor (slobodne povolanie - novinar) a na ZP som si zatial platil iba preddavky (od septembra minuleho roku - do toho datumu mi platila ZP vysoka skola). Ked si teraz podavam DP, mozem si do nakladov zahrnut uz aj tieto preddavky na ZP?
jancim
27.03.06,08:38
Dakujem vsetkym za rychlu odpoved, ktora okrem ineho aj potesila ;)
dr.kuko
27.03.06,09:09
A teraz nasleduje moja otazka - mam podobny problem, ale ja som autor (slobodne povolanie - novinar) a na ZP som si zatial platil iba preddavky (od septembra minuleho roku - do toho datumu mi platila ZP vysoka skola). Ked si teraz podavam DP, mozem si do nakladov zahrnut uz aj tieto preddavky na ZP?

Ano mozes si davat preddavky, pretoze zatial to nie je jasne akym sposobom sa cela procedura okolo ZP bude robit, cize, vsetko co si odviedol ty ako slobodné povolanie do ZP si mozes priratat. (co odviedla skola jasne ze nie)