Aňa
27.03.06,05:48
Prosím o radu. V hlavnej knihe na účte 551 mám určitú sumu. Keď som si dala vytlačiť porovnanie UO a DO tak suma účtovného odpisu sa mi nerovná! Mám niekde chybu? Prosím ratujte ma!!!
Manual
27.03.06,04:23
Prosím o radu. V hlavnej knihe na účte 551 mám určitú sumu. Keď som si dala vytlačiť porovnanie UO a DO tak suma účtovného odpisu sa mi nerovná! Mám niekde chybu? Prosím ratujte ma!!! Ale veď sa ti nemusí rovnať. Záleží aké máš zvolené účt. odpisy. Daňové sú stanovené zákonom buď na 4 roky, 6 rokov atď... Ale účtovné si stanovuje účtovná jednotka na základe doby životnosti zariadenia, ktoré sa odpisuje. Ale pre zjednodušenie si účtovné jednotky dávajú, že UO=DO ale to nemusí byť.
Pekné ránko...:)
Aňa
27.03.06,04:28
Ano, ale chcela by som vedieť či suma v HK na účte 551 a vytlačená zostava dlhodob.majetku, kde je uvedený súčet DO a UO by mala byť rovnaká. Pretože v HK na účte 551 mám napr. 4.922 tis. Sk a v zostave UO sú 4.812 tis. Sk.
Alllena
27.03.06,05:21
Ano, ale chcela by som vedieť či suma v HK na účte 551 a vytlačená zostava dlhodob.majetku, kde je uvedený súčet DO a UO by mala byť rovnaká. Pretože v HK na účte 551 mám napr. 4.922 tis. Sk a v zostave UO sú 4.812 tis. Sk.
/čtovné odpisy sa účtujú daňové odpisu nie iba sa porovnávajú s účtovnými ak su DO vyššie ako účtovné tak rozdiel je odpočitateĺná položka a sú niššie tak pripočitateľná položka

učet 551 ti musí sadnúť na zostavu v PC lebo toto je podklad na účtovanie na 551 by si mala mať analitiku a potom účtovanie podľa podkaldov 551A /081 ,551A/082
Aňa
27.03.06,06:04
Decká moje asi sa nerozumieme. Ale ja mám problém v tom, že v HK je na 551 4.922 a v zostave "Dlhodobý majetok-Porovnanie účtovných a daňových odpisov" je súčet UO 4.812. Už nejaký rozdiel som našla, nemala som zaradené auto z leasingu, to som si doplnila, ale ešte stále tam mám rozdiel 7.000,- Sk. Neviem ako mám hľadať chybu.
Alllena
27.03.06,08:03
Decká moje asi sa nerozumieme. Ale ja mám problém v tom, že v HK je na 551 4.922 a v zostave "Dlhodobý majetok-Porovnanie účtovných a daňových odpisov" je súčet UO 4.812. Už nejaký rozdiel som našla, nemala som zaradené auto z leasingu, to som si doplnila, ale ešte stále tam mám rozdiel 7.000,- Sk. Neviem ako mám hľadať chybu.

Aňa asi to vážne nechápem stále ti opakujem,že účtuješ iba účtovné odpisy,predpokladám,že to robíš v softe ktorý má okruh majetok,kde zaraďuješ dlhodobý majetok vytvorí sa ti plán účtovných odpisov a od mesiaca v ktorom zaradíš majetok účtuješ masačne odpisy podľa vygenerovanej zostavy z tohto okruhu a to podľa analytik tak ako som ti napísala účtuješ účet 551 celý sa ti potom musí rovnať so zostavou,ak nie potom si asi urobila opisovaciu chybu ak okruhy neprevádzaš prevodami do učtovníctva ale učtuješ priamo do deníka ,ak toho nemáš veľa urob si kontrólu . daňové a učtovné odpisy sa nemusia rovnať

dopĺňam účet 551 sa ti musí rovňať iba s učtovnými odpismi . potom rozdiel medzi UO A DO je buď pripočitateľná alebo odpočitateľná položka