4326
27.03.06,06:52
Ahojte,

prosím mám malú dilému, ak poradíte budem rada. SZČO pracuje popri podnikaní v ČR na pracovný pomer. Ide mi o daň zaplatenú v ČR a jej zápočet. Ak daň v ČR bola po prepočte 4 300 SKK a % na zápočet mi vyjde 24,5%, tým mi vyjde daň na zápočet cca 2900 SKK môžem započítať celú daň zaplatenú v ČR alebo len 2900? Nie je mi to jasné, lebo je tam napísané slovíčko maximálne. Ďakujem.
4326
27.03.06,05:13
prosím poraďte mi ak viete....................
4326
27.03.06,05:45
Prosím Vás poraďte mi. To to tu nikto nevie? To sa mi nechce veriť...........
alenka11
27.03.06,06:22
Môžeš započítať len tých 2.900,- Sk. Možno, že mu tým vyjde nedoplatok, mala som taký prípad a musel potom nedoplatok uhradiť. Nedala sa započítať celá daň zrazená v ČR.
Tweety
27.03.06,06:23
Ahojte,

prosím mám malú dilému, ak poradíte budem rada. SZČO pracuje popri podnikaní v ČR na pracovný pomer. Ide mi o daň zaplatenú v ČR a jej zápočet. Ak daň v ČR bola po prepočte 4 300 SKK a % na zápočet mi vyjde 24,5%, tým mi vyjde daň na zápočet cca 2900 SKK môžem započítať celú daň zaplatenú v ČR alebo len 2900? Nie je mi to jasné, lebo je tam napísané slovíčko maximálne. Ďakujem.
Daň môžeš započítať len do výšky dane na Slovensku, teda max 19%.
4326
27.03.06,06:25
Tweety ako to myslíš len 19%? V daňovom priznaní je kolonka výpočet % na zápočet dane. Ak mi vyjde 24,5 % mám nárok na zápočet tým 24,5 % a nie len 19%.
Tweety
27.03.06,06:33
Tweety ako to myslíš len 19%? V daňovom priznaní je kolonka výpočet % na zápočet dane. Ak mi vyjde 24,5 % mám nárok na zápočet tým 24,5 % a nie len 19%.
Ja som to našla v príkladoch k zápočtom dane z HN minulý týždeň.
Ale pozri si príslušný §
§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia
(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len zmluva ), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na celé koruny nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
4326
27.03.06,06:40
Z toho jednoznačne vyplýva výpočet % dane zaplatenej v zahraničí na zápočet dane. To znamená, že v daňovom priznaní je kolonka výpočet % dane uznanej na zápočet. Môže mi tam vyjsť aj 99,99 %. To je napríklad v prípade ak daňovník ma len príjmy zo zamestnania v zahraničí. Započíta si celú hodnotu dane a tým nemá ani preplatok ani nedoplatok dane. Chápeš to trošku zle.
Tweety
27.03.06,06:45
Z toho jednoznačne vyplýva výpočet % dane zaplatenej v zahraničí na zápočet dane. To znamená, že v daňovom priznaní je kolonka výpočet % dane uznanej na zápočet. Môže mi tam vyjsť aj 99,99 %. To je napríklad v prípade ak daňovník ma len príjmy zo zamestnania v zahraničí. Započíta si celú hodnotu dane a tým nemá ani preplatok ani nedoplatok dane. Chápeš to trošku zle.
Mne to tiež trochu vrtalo v hlave, že asi to tam nie je OK, ale uviedla som to, ako postreh z HN.
Johanka
27.03.06,07:03
Ja keď čítam v novinách príklady na vyplenie daňových priznaní, dvíha sa mi krvný tlak. Občas je to na úrovni prváka z Obchodnej akadémie:mad: .

Daň zaplatenú v zahraničí si daňovník započíta vo výške percentuálneho podielu zahraničných príjmov na celkových príjmoch.
Tweety
27.03.06,07:05
Ja keď čítam v novinách príklady na vyplenie daňových priznaní, dvíha sa mi krvný tlak. Občas je to na úrovni prváka z Obchodnej akadémie:mad: .

Daň zaplatenú v zahraničí si daňovník započíta vo výške percentuálneho podielu zahraničných príjmov na celkových príjmoch.
Aj mne to tak vyšlo zo zákona, bolo mi to divné, ako potom k tomu v príkladoch prišli.:mee::rolleyes: